Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Strona ordynacjakobiet.pl

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Grzegorz » Pn maja 30, 2016 11:34

Herbert napisał(a):Czy te liczne konwersje sa trwale?


Z tego co widzę to w większości tak. Osobiście kojarzę dobrze 6 osób z wymienionej dziesiątki i tylko w jednym wypadku osoba konwertująca szybko przestała być aktywnym członkiem zboru. Tak jak podczas przygotowań do zmiany wyznania widywałem ją regularnie na nabożeństwach, tak w tym roku może ze 3 razy ją spotkałem. Natomiast pozostała piątka z teog co widzę udziela się w parafii.


Czy konwertyta musi potwierdzic podstawowe "dogmaty" luteranskie i zobowiazywac sie do wiernosci wobec nich, czy wystarczy byc moze tylko mgliste przekonanie o wierze i chec nalezenia do "bardziej liberalnego" Kosciola?


Wyznanie podstawowych prawd wiary dokonuje się podczas aktu konwersji przed zborem, w tym prymat Pisma Świętego nad innymi naukami, fundamentalną rolę Chrystusa dla naszego Odkupienia oraz usprawiedliwienie darmo z łaski na podstawie wiary.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Maksymilian » Pn maja 30, 2016 23:05

Drogi anolisie.

Czerwony potwór to tylko porównanie. Nauki sprzeciwiające się Biblii są naukami szatańskimi, bo przecież nie Bożymi. Wojna to myślę dobre określenie, trudno nazwać to inaczej spór to może być o rzeczy nieistotne np. stroje liturgiczne etc. Wojować mamy o prawdę, a nie spierać się, nie można dać ani palca, bo zeżrą całą rękę. Przecież toczymy bój o fundamenty. Druga strona uważa, że można od tak sobie uznać, że Biblia to dzieło ludzkie, z tym nie ma co dyskutować to trzeba zwalczać ostro. Jeszcze jedną z dobrych metod, ba!, najlepszą jest modlitwa. Modlitwa za tych co tkwią w błędach i za Kościół aby ostał się w prawdzie Biblii do końca.
Maksymilian
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » Wt maja 31, 2016 11:24

Anolisie,
w jednym ze swoich poprzednich postów byłes uprzejmy napisać:
"Bo póki co ordynacja kobiet jest zagadnieniem tak naprawdę niezauważalnym w codziennej działalności Kościoła."

Trudno mi się pogodzić z tym sformułowaniem. W mojej parafii jest zauważalna. Otóż, w sierpniu ubiegłego roku Bp Samiec skierował do naszej parafii młodą teolożkę jako praktykantkę. Pani praktykantka prowadzi samodzielnie większość nabożeństw Słowa (w tym adwentowe i pasyjne), często wygłasza kazania na nabożeństwach, które prowadzi proboszcz, jest obecna przy udzielaniu Komunii. Osobiście, bolesnym faktem była dla mnie zapowiedź, że będzie prowadziła samodzielnie nabożeństwo Słowa w II dzień Swiąt Wielkiejnocy, to takie ważne Swięta dla nas, luteranów, a praktykantka nie jest przecież duchownym luterańskim lecz osobą cywilną (przeto wybrałam się w II dzień Swiąt do siostrzanej parafii w Wwie )....

ps.ten mój post nie jest skierowany przeciwko p. praktykantce, lecz przeciwko 'strukturze', jaka się wytworzyła. Niby Ordynacji nie ma, ale w moim kościele kobieta jest prawie ciągle obecna przy ołtarzu i na ambonie. To jest oczywiście moja osobista i smutna refleksja.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez cook » Śr cze 01, 2016 16:01

W Krakowie jest taka sama sytuacja jak opisuje Iwona.
cook
 
Posty: 24
Dołączył(a): N sty 19, 2014 16:36
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » Śr cze 01, 2016 18:53

Może uzupełnię jeszcze, że podobna sytuacja jest w drugiej warszawskiej parafii, tam również, chyba w sierpniu ub. roku została skierowana przez Bp Zwierzchnika absolwentka teologii - w charakterze praktykantki. Na szczęście nie prowadzi tam samodzielnie nabożeństw, nie słyszałam tam również jej kazań. [być może wynika to z innej sytuacji istniejącej w tamtejszej parafii: dwóch pastorów (proboszcz i wikariusz) oraz pani diakon, żona pastora]. Konkludując, bywam tam częściej niż w swojej macierzystej parafii ;(
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » Pt cze 03, 2016 11:42

Polecam artykuł: Adam Krzykowski "Czas odetchnąć - kilka myśli w sprawie Ordynacji kobiet" z 08.05.2016
Żeby wiedzieć co w trawie piszczy ...

http://kairos.chat.edu.pl/2016-1/czas-o ... rzykowski/
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości