Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Odznaczenia

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Odznaczenia

Postprzez Iwona » So lis 12, 2016 17:48

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Wśród wyróżnionych był bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła, który został oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu ekumenicznego.
/luteranie.pl

W ślad za red. D.Brunczem chciałabym zadać pytanie: Jakie ekumeniczne zasługi legły u podstaw tego odznaczenia dla bp Jana Cieślara?
Przez kilka lat prowadziłam w naszym parafialnym Biuletynie rubryczkę 'Co nowego w ekumenii', ale nigdy nie udało mi się tam umieścić nazwiska biskupa diecezji warszawskiej. Natomiast na tym portalu już dwa razy wymieniałam jego osobę w związku z wprowadzaniem do realu przez tegoż biskupa - neoliberalnego trendu w polskim KEA. Biskup diecezji warszawskiej już dwukrotnie celebrował liturgię Sakramentu Ołtarza z kobietami; z arcybiskupiną szwedzką (Łódz, 15.05) oraz z pastorką niemiecką (15.09).
Może niektórzy uznali to mylnie za ekumenizm ;)
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Odznaczenia

Postprzez winston » So lis 12, 2016 23:24

Nie tylko zasługi, ale wybitne zasługi ;)

Cóż, zbliża się rok reformacji, wiec luteranie dostają prezenty. Jest okazja do politycznego zademonstrowania swojej tolerancji religijnej (w tym wypadku wyznaniowej), to się taką okazję wykorzystuje. Podrecznikowe podstawy kreowania wizerunku politycznego. Żadna rewelka. 8-)

Pzdr
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odznaczenia

Postprzez Iwona » N lis 13, 2016 22:42

Winstonie, skłonna jestem zgodzić się z Tobą, tylko dlaczego biskup diecezji warszawskiej, łatwiej chyba zaakceptowałabym hierarchę cieszyńskiego lub śląskiego regionu ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Odznaczenia

Postprzez winston » Pn lis 14, 2016 13:29

Widocznie ten biskup jest osobą bardziej wpływową niż hierarchowie cieszyńscy. Prezentów nie rozdaje się na chybił-trafil, a juz na pewno nie na podstawie zasług. Klasycznym przykładem w tej kwestii jest Nobel dla Obamy. Inna skala ale mechanizm ten sam. Z tą tylko różnicą, że w przypadku Obamy przekroczono granicę dobrego smaku.

Pzdr
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron