Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debata Lisicki - Sojka

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Grzegorz » Pt kwi 13, 2018 09:56

Red. Paweł Lisicki („Do Rzeczy”), oraz dr Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) będą uczestnikami debaty pt. „Odnowa czy rewolucja. Pomiędzy białą, a czarną legendą Reformacji”. Wydarzenie jest organizowane w ramach XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów.

Debata odbędzie się za tydzień, 20 kwietnia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Łódzkiego (ul. A. Kamińskiego 27a, Łódź).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Jonah » Pt kwi 13, 2018 10:15

Ciekawe. Wreszcie P. Lisicki będzie miał w kontrze wykształconego teologicznie ewangelika. Mam nadzieję, że znajdę czas, by debaty posłuchać.

Przyznam, że sposób myślenia zagorzałych papistów, jaki reprezentuje P. Lisicki, jest dość zadziwiający. Ostatnio przeczytałem jego książkę o Lutrze. O samym Reformatorze niczego nowego się nie dowiedziałem. Więcej o radykalnych papistach. Autor wynosi wyraźnie autorytet papieża z Rzymu (drugi papież jest w Aleksandrii :wink: ) ponad autorytet Słowa Bożego. Dla niego Pismo Św. jest niczym, jest bez sensu, póki nie zinterpretuje go ten papież. W tym rzymskim papieżu niejako ogniskuje się cały Kościół. Poza nim nie ma Kościoła. Można odnieść wrażenie, że w zasadzie Kościoła mogłoby w ogóle nie być. Wystarczyłby papież i wówczas mielibyśmy jednostkowy "Kościół". Hipotetycznie, gdyby wszyscy chrześcijanie odwrócili się od papieża i zostałby on sam, to właśnie on jeden byłby prawdziwym "Kościołem". A cała reszta to byliby heretycy :D . Czy dyskusja z kimś tak myślącym ma jakikolwiek sens?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pt kwi 13, 2018 10:31

SZkoda, ze pan J.Sojka nie zabrał głosu w dyskusji w trakcie premiery książki red. Lisickiego, jesienia ub. roku, w IPN. Pisałem już o tym na ekumenizm.pl. Pan red, C.Gmyz niewystarczająco bronil strony protestanckiej.

Jonath napisał:
"Można odnieść wrażenie, że w zasadzie Kościoła mogłoby w ogóle nie być. Wystarczyłby papież i wówczas mielibyśmy jednostkowy "Kościół".

Podobne stwierdzenie można odnieść do protestantyzmu. Wystarczy Biblia i hasło Sola Scriptura. Efekt: kilkadziesiąt denominacji protestanckich i kilkadziesiąt interpretacji. Absolutna atomizacja przekazu Bożego.
Czy to lepsze rozwiązanie??
Lukas
 
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Jonah » Pt kwi 13, 2018 11:18

Lukasie, chyba czegoś nie pojmujesz. Wyniesienie papieża rzymskiego ponad autorytet Słowa Bożego jest w istocie ubóstwieniem człowieka. Nic i nikt nie może stać ponad autorytetem Słowa Bożego. To byłaby idolatria. I z taką idolatrią mamy do czynienia wśród zagorzałych papistów.

A że ludzie różnie interpretują Biblię. Cóż, zawsze tak było. W innym temacie przedstawiasz "jedynie słuszną" interpretację Mt 16: 22-23. Ale już Ojcowie Kościoła różnie ten tekst interpretowali. Skałę widzieli w wierze Piotra (np. Grzegorz z Nyssy, Hilary, Jan Chryzostom, Bazyli, Epifaniusz, Cyryl, Augustyn) lub Chrystusie (np. Tertulian, Hilary, Ambroży, Grzegorz z Nyssy, Teodoret, Hieronim, Augustyn). I jakiekolwiek dekrety i dogmaty papieskie tego nie zmienią. Po prostu Kościół papieski jest tylko jedną z denominacji chrześcijańskich, a nie jakimś jedynym autentycznym Kościołem, czy ci się to podoba, czy nie.
Ostatnio edytowano Pt kwi 13, 2018 11:19 przez Jonah, łącznie edytowano 1 raz
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Aleksander » Pt kwi 13, 2018 11:19

We wspólnocie KRK polaryzacja poglądów jest nie mniejsza niż wśród protestantów. Nie jestem pewien, czy można udowodnić tezę, że gdyby nie było papieża to KKR by się rozsypał. Związek Radziecki prawie całkowicie zniszczył Kościół Prawosławny, ten jednak się odbudował po rozpadzie pierwszego bez posiadania papieża. W protestantyźmie na podziały zadziałały też inne czynniki niż tylko brak instytucji papieża.

Jonah, a czy p. Lisicki nie reprezentuje idealizmu ideowego, przynajmniej echo w tym słychać??? Jeśli tak, to jest to utopia.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Jonah » Pt kwi 13, 2018 11:24

Tak, uważam, że P. Lisicki et consortes to utopiści w typowo modernistycznym stylu (podobnie jak komuniści). Kościoła, o którym marzą, nigdy nie było, nawet w ich ulubionym średniowieczu. Mają oni pewną wizję Kościoła, wywiedzioną z pewnych kościelnych dokumentów, jak bulla "Unam Sanctam" czy dekrety Vaticanum I, i filozofii tomistycznej. Ale ta wizja to właśnie utopia. Takiego Kościoła nie było i nie ma.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pt kwi 13, 2018 20:14

ROZDZ.IV
"17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim.58. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi.59. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem.60.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium,61. nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem.62. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele. [...]"
[Deklaracja DOMINUS IESUS, 2000r. Benedykt XVI]

"Tak stoje i inaczej nie mogę..." Lukas
Ale możemy się wzajemnie o siebie modlić.
Lukas
 
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Jonah » Pt kwi 13, 2018 20:48

Cytowanie takich dokumentów na luterańskim forum nie ma sensu. Dla nas nie mają one większego znaczenia. Nie mogą być żadnym argumentem. Co najwyżej uświadamiają nam dwuznaczność ewentualnych relacji ekumenicznych z rzymskimi katolikami, którzy niby to chcą porozmawiać, czegoś się dowiedzieć o luteranizmie, ale tak naprawdę chodzi im tylko o "nawracanie" na papieskie wyznanie, co też Lukas stara się chyba tutaj czynić :lol:
Nie pierwszy to tutaj harcownik i pewnie nie ostatni.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 13, 2018 21:12

Lukasie, możesz mi powiedzieć, po co to wszystko zacytowałeś. To dla nas nie są żadne argumenty. Jeszcze raz radzę, byś przeczytał regulamin. Nie chciałabym byś później narzekał, że jesteś prześladowany i napiętnowany .

"Tak stoję, inaczej nie mogę" to słowa ks dr Marcina Lutra, nie Twoje :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Grzegorz » Pt kwi 13, 2018 23:27

Lukas napisał(a):Podobne stwierdzenie można odnieść do protestantyzmu. Wystarczy Biblia i hasło Sola Scriptura. Efekt: kilkadziesiąt denominacji protestanckich i kilkadziesiąt interpretacji. Absolutna atomizacja przekazu Bożego.


Rozdrobnienie denominacyjne jest charakterystyczne głównie dla protestantyzmu w krajach anglosaskich. Jeśli popatrzymy na luteranizm w Europie Północnej to tam tego typu atomizacja nie miała miejsca. Dopiero niedawno zarysował się podział na luteran konfesyjnych i liberalnych, ale przez stulecia miała miejsce wyznaniowa jedność.
Atomizacja nie wynika po prostu z przyjęcia zasady Sola Scriptura, lecz raczej stanowi rezultat tego w jaki sposób jest uporządkowany i zarządzany Kościół.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości