Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia EA w Krakowie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez skomplik » So maja 05, 2012 10:29

I adorował Najświętszy Sakrament?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » So maja 05, 2012 11:55

Na pewno tak.
Osobiście rozmawiałem przy pewnej okazji z kilkoma profesorami rzymsko-katolickiego seminarium diecezjalnego we Włocławku (a miało to miejsce w WST Kościoła Zielonoświątkowego), którzy dowiedziawszy się, że jestem z KER bardzo ciepło wspominali rekolekcje, które prowadził u nich właśnie ks. Paschalis: jedne z najpiękniejszych - jak mówili - rekolekcji o Najświętszym Sakramencie i Najświętszej Marii Pannie, jaki w swoim życiu przeżyli :)
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez skomplik » So maja 05, 2012 13:37

Czy są w internecie jakies jego kazania lub wypowiedzi, albo chociaż książka z nimi?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Maksymilian » So maja 05, 2012 16:34

Jakie miał poglądy religijne :shock:
Maksymilian
 
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » So maja 05, 2012 17:06

fiodor napisał(a):W tę niedzielę nabożeństwa odbywają się standardowo o 10 i 12?


O 10-tej jest na 100 %, nawet będzie połączone z egzaminem konfirmantów :) Przyjdź Fiodor, warto zobaczyć. O 12-tej chyba też jest. W przyszłym tygodniu na pewno nie ma o 12-tej, bo mamy zgromadzenie parafialne, wybieramy nową Radę Parafialną i przyjedzie biskup.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » So maja 05, 2012 17:13

Andrzej napisał(a):
jagna napisał(a):A co do mariawitów, nie mamy wspólnych nabożeństw, kilka razy wikary zaprosił ks. prof. Rudnickiego na spotkanie studenckie - niezwykły człowiek :D


Mały excursus w sprawach mariawicko- ewangelickich kontaktów. Zmarły w 1996 r pastor Kościoła Ewangelicko-Refomowanego ks. Władysław Paschalis Ochędoski był również czynnym kapłanem mariaickim, członkiem Ekumenicznego Zakonu Mariawitów. W 1951 r. przyjął święcenia od bpa Próchniewskiego w Strykowie k. Łodzi i jako kapłan Starokatolickiego Kościoła Mariawitów i pastor Kościoła Ewangelicko-reformowanego, sprawował opiekę duszpasterską nad wiernymi obu Kościołów.


Andrzeju, bardzo mnie zaskoczyłeś. Zastanawiam się, jak jest to możliwe do pogodzenia teologicznie (doktrynalnie). Zwłaszcza rozumienie Komunii Świętej. Nie wiesz, czy są może dostępne gdzieś publikacje ks. Paschalisa, z których można byłoby się coś na ten temat dowiedzieć?
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » N maja 13, 2012 11:25

Maksymilian napisał(a):Jakie miał poglądy religijne :shock:

Nie wiem. A czy to ważne?

Andrzeju, bardzo mnie zaskoczyłeś. Zastanawiam się, jak jest to możliwe do pogodzenia teologicznie (doktrynalnie).

A dlaczego miało by być do pogodzenia? W jakim sensie? Reformowana i mariawicka - to bez wątpienia dwie różne tradycje chrześcijańskie. Jeżeli dla ks. Paschalisa obie były na swój sposób bliskie, choć różne, to co miał godzić?

Zwłaszcza rozumienie Komunii Świętej. Nie wiesz, czy są może dostępne gdzieś publikacje ks. Paschalisa, z których można byłoby się coś na ten temat dowiedzieć?


Nie znam; obawiam się ze nie ma. Spróbuj może napisać do Komisji Dokumentacji, Informacji i Wydawnictw, być może mają jakieś materiały.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Maksymilian » N maja 13, 2012 13:40

Andrzeju, ale to ważne wyobrażasz sobie księdza prawosławnego odprawiającego nabożeństwo w Kościele Zielonoświątkowym, bo ja nie . :lol:
Maksymilian
 
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » N maja 13, 2012 16:12

Maksymilian napisał(a):Andrzeju, ale to ważne wyobrażasz sobie księdza prawosławnego odprawiającego nabożeństwo w Kościele Zielonoświątkowym, bo ja nie . :lol:

Dlaczego miałbym sobie nie wyobrażać? Nie byłaby to z pewnością standardowa praktyka, podobnie jak nie jest nią mariawickie nabożeństwo prowadzone przez reformowanego pastora, ale życie na szczęście jest bogatsze niż standardy. Trochę przeżyłem, niejedno widziałem, nie mam problemu z wyobrażeniem sobie...
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » N maja 13, 2012 17:26

Andrzeju, ale w różnych tradycjach chrześcijańskich występują często elementy, które wzajemnie się wykluczają. Trzeba się wtedy opowiedzieć za jedną z nich.

Zastanawiam się, jak jest do pogodzenia dla protestanta przesłanie Reformacji z takimi charakterystycznymi dla mariawitów doktrynami jak wymóg nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu w celu wybłagania zmiłowania nad światem czy też uznawanie - obok Pisma Świętego - objawień matki Kozłowskiej.

Kiedy Apostoł Paweł pisze o jednej wierze, jednym Chrzcie, jednym Panu - czy to oznacza, że można być naraz, jednocześnie duchownym reformowano-augsbursko-mariawicko-rzymskokatolicko-prawosławno-zielonoświątkowo-baptystycznym?

Nie mówię tego w celu krytyki księdza Paschalisa - tylko zastanawiam się, czy jest możliwy taki jednoczesny pluralizm. Oczywiście, wyobrażać można sobie wszystko, ale czy zawsze będzie właściwe realizowanie w praktyce tych wyobrażeń?
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron