Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawa Päivi Räsänen

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Herb » Pn lut 07, 2022 08:16

Autorka listu mnie nie prosila, ale chetnie zgodzila sie na umieczenie jej Listu na stronie Forum.
[...]
The rest is silence...
Ostatnio edytowano Pn lut 07, 2022 08:56 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Grzegorz » Pn lut 07, 2022 09:25

Dobrze, skoro się zgadza to przywracam wpis. Ale bardzo proszę, żebyś więcej nie decydował samowolnie o upublicznianiu czyjejś korespondencji.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Grzegorz » Pn lut 14, 2022 21:10

Sprawa Päivi Räsänen i biskupa Pohjoli - dzisiaj zakończyło się wysłuchanie stron w sądzie.

https://ilc-online.org/2022/02/14/closi ... op-and-mp/
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Maciejj » Śr lut 16, 2022 23:38

Postępowanie prokuratury w tej sprawie pokazuje, jak formułować fałszywe oskarżenia lekko wykręcając czyjeś słowa. Päivi Räsänen w radiowym wywiadzie powiedziała, że "Bóg nie stworzył nikogo homoseksualistą." - a w akcie oskarżenia zarzuca się jej powiedzenie, że "Bóg nie stworzył homoseksualistów." Brzmi podobnie, znaczy zupełnie co innego. Warto zwracać uwagę na takie rzeczy - tą samą strategię te środowiska stosują też w Polsce, tylko na razie nie mają takiej władzy.

Cały ten proces jest absurdalny, szczególnie zarzuty przeciwko biskupowi Pohjoli, któremu zarzuca się dopuszczenie do publikacji broszurki (którą nawet nie on napisał) 18 (!) lat temu, z pogwałceniem zasady "prawo nie działa wstecz" (w tamtych czasach, i jeszcze wiele lat później, taki tekst był uważany za normalny udział w debacie). Nie rozumiem, jak coś takiego może dziać się w państwie uznawanym za praworządne. Przynajmniej świat ma okazję zobaczyć jak wygląda "tolerancja" w praktyce i wyciągnąć wnioski. Z drugiej strony niesamowicie budującym jest widzieć, jak chrześcijański biskup - mój biskup - składa świadectwo wiary przed sądem i tłumaczy podstawową naukę o grzechu i zbawieniu, którą świecki świat uważa za obraźliwą.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał broszurki, o którą toczy się sprawa, to polecam - jest dostępna po angielsku. Bardzo rozważny głos w dyskusji, z którego możemy czerpać też w Polsce gdy ten temat staje się coraz bardziej aktualny.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Grzegorz » Cz lut 17, 2022 12:39

Biskup Pohjola stwierdził w wywiadze, że był zaskoczony jak bardzo nieadekwatne są zarzuty prokuratury. Swoją drogą, to dość kuriozalne, że twierdzenia odnoszące się do stwórczego działania Boga są przedmiotem śledztwa. Jak oskarżyciele zamierzają udowodnić, że ktoś się w tym zakresie myli? Czy może po prostu nie wolno mówić pewnych rzeczy, bo "komuś się zrobi niemiło"?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Maciejj » N lut 20, 2022 11:57

Grzegorz napisał(a):Czy może po prostu nie wolno mówić pewnych rzeczy, bo "komuś się zrobi niemiło"?

Myślę, że o to chodzi.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Maksymilian » Pn lut 21, 2022 09:43

To, że komuś zrobiło się niemiło i trzeba "unieszkodliwić" źródło tej przykrości powinno zacząć być wykorzystywane przez stronę konserwatywno-chrześcijańską w stosunku do szeroko pojętej lewicy. Pozywać organizatorów różnych bezeceństw do sądów o antychrystianizm, propagowanie nienawiści wobec chrześcijan, obrazę uczuć religijnych itp.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Grzegorz » Śr lut 23, 2022 18:13

Czytam sobie broszurę Räsänen i mam trochę zastrzeżeń. Niektóre sformułowania nawet dla mnie brzmią kontrowersyjnie. Np. Räsänen rzuca zdanie: dzieci wykorzystywane seksualnie są bardziej narażone na rozwój homoseksualizmu (among children who have been sexually abused, the risk of developing homosexuality is higher than among the general population) i nie dodaje odnośnika do żadnych źródeł. I dalej: dowody naukowe nieodparcie pokazują, że homoseksualizm jest zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego (the scientific material unequivocally proves that homosexuality is a disorder of psycho-sexual development). Też bez żadnego źródła.

Początkowo myślałem o przygotowaniu polskiego tłumaczenia, ale teraz nabieram wątpliwości. W broszurze pada wiele mocnych słów, które łatwo jest podważyć.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Maksymilian » Śr lut 23, 2022 23:08

Są dwie postawy, które na tym świecie są wrogami prawdy. Pierwsza to ta, która jawnie się prawdzie sprzeciwia oraz druga, która pozornie jest po stronie prawdy, ale sama stosuje fałsze do walki z kłamstwami.

Zastanawia mnie po co w broszurze, która ma być oparta na Słowie w ogóle wspominać o jakimś świeckim świecie nauki i czerpać, prawdziwie lub rzekomo, z jego dorobku, a jak ktoś już to robi to niech oddaje to w należytych kontekstach, bo magiczne, tak tak magiczne, formuły "badania naukowe wykazały" oraz "naukowcy udowodnili niezbicie" są nadużywane. Głupie bronienie dobrej sprawy czasem przynosi więcej szkód niż pożytków.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: Sprawa Päivi Räsänen

Postprzez Maciejj » Cz lut 24, 2022 18:11

(Usunąłem wczorajszy wpis. Uznałem, źe to nie jest właściwy czas na tą dyskusję.)
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron