Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Stanowisko słowackich biskupów

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Grzegorz » Wt lip 21, 2020 17:41

Kilka dni temu biskupi Kościoła ewangelickiego na Słowacji opublikowali stanowisko wobec tematów związanych z etyką seksualną. Na portalu Konfesyjnych zamieściliśmy tłumaczenie ks. Retmaniaka:

https://www.luteranie.konfesyjni.pl/wyd ... -seksualna
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Maksymilian » Wt lip 28, 2020 13:33

Bardzo dobre stanowisko podpisuje się obiema rękami.
Jedynie dałbym jeden aneks, że nie godzę się żeby tę kobietę nazywać księdzem
Maksymilian
 
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Aleksander » Wt lip 28, 2020 14:17

Mi też stanowisko biskupów się podoba. Natomiast nie rozumiem dlaczego nie stosują dyscypliny kościelnej do osoby, która wyraźnie dzieli i prowadzi na manowce Kościół.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Żywczok » Wt lip 28, 2020 21:14

Bardzo fajny tekst i całkiem mądre stanowisko. I nawet nie wiedziałem, że tylu jest luteranów na Słowacji. Raczej ten kraj mi się z tym wyznaniem nie kojarzył.

Najbardziej mi się podobał akapit 11, gdzie jest odniesienie do Biblii. "Postępowi" również w tej sprawie odnoszą się do Biblii, tylko, że ich argumenty są jakieś słabe, typu. "wiele rzeczy ze starego testamentu odrzucono, to homoseksualizm jako grzech też trzeba odrzucić", albo "w starym testamencie było wiele homoseksualistów, tylko wprost o tym nie pisano".

Mam tylko jeden problem. Dlaczego głośno o tym potrafią powiedzieć pastorzy na Słowacji, a polscy już nie? Ostatnio po słynnych słowach Prezydenta Dudy o ideologii LGBT, Wasz Biskup stanął w obronie tęczowych, a w komentarzach wiele osób mu gratulowało i chwaliło Wasz Kościół za to. Wiecie, dla kogoś z zewnątrz to trochę słabo wygląda, ale może coś wiecie więcej.
Żywczok
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz lut 14, 2019 21:08
Lokalizacja: Żywiecczyzna
wyznanie: Rzymsko-Katolickie
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Grzegorz » Wt lip 28, 2020 21:49

Żywczok napisał(a):Mam tylko jeden problem. Dlaczego głośno o tym potrafią powiedzieć pastorzy na Słowacji, a polscy już nie?


Mi też brakuje takiego głosu w polskim KEA. Możemy jedynie snuć domysły dlaczego tak się dzieje.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Maksymilian » Cz lip 30, 2020 03:56

Nie trzeba snuć domysłów. Są ludzie, powiedzmy wprost, mający jaja i Ci, którzy bardziej przypominają tłuste, wykastrowane koty, które z natury są nieruchawe i nic nie zrobią prócz biernego przyglądania się sytuacji.
Maksymilian
 
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Jakub » Pn sie 03, 2020 10:16

Słowaccy biskupi po prostu wiedzą, że milczenie jest przyzwoleniem na to, aby liberalne media kształtowały sumienia ewangelików. Wiedzą, że dlatego noszą złote krzyże na piersi, że odpowiadają za czystą naukę - nie przed Synodem, ale przed Panem Bogiem.

Natomiast w KEA kwitną owoce wieloletniej współpracy z postępowymi Niemcami, oraz przyjaźni z Diecezją Uppsalską. Jak tylko w Polsce wprowadzą rejestrowane związki partnerskie, to zobaczycie, że zacznie się batalia o kościelne błogosławieństwo. Pewnie zacznie się niewinnie, od "nie można nikomu odmówić błogosławieństwa" a skończy się na "neutralnej formule zawarcia małżeństwa"

Reakcja biskupów Słowackich jest naprawdę odważna. Sam ks. biskup Eľko wystąpił potem w wywiadzie dla liberalnego mediu "sme.sk" - https://www.youtube.com/watch?v=iMI9LnacRmI - polecam obejrzeć, Słowacki to język najbliższy Polskiemu :) - tu wręcz ogłosił się fundamentalistą, bowiem uznaje autorytet Pisma Świętego

Nie wyobrażam sobie bp Samca, który w Gazecie Wyborczej w jasnym sposób nazywa praktyki homoseksualne grzechem. Choć myślę (a jestem tego pewien na 99%), że takie jest jego osobiste przekonanie. Parę lat temu bardzo aktywny w tematyce etycznej był bp prof. Hintz - moim zdaniem naprawdę dobry i wierny Słowu Bożemu teolog, ale teraz jakby słychać go mniej... . Pamiętam jak na ChACie opisywał nam jako pewnego rodzaju szaleństwo (choć nie użył słowa "szaleństwo"), holenderski prąd teologiczny traktujący homoseksualizm jako "charyzmat".
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Maksymilian » Cz sie 06, 2020 13:46

Księżę Jakubie, nie nazywałbym liberałami, którzy mocą aparatu rządowego chcą wprowadzać progresywną ideologię.

Co do KEA dodałbym wizerunek jaki ma w naszym kraju, czyli progresywny, demokratyczny i bezproblemowy - w skrócie Kościół Obywatelski. Mam nawet wrażenie, że wśród niektórych członków KEA niektórzy by chcieli abyśmy byli przybudówką Koalicji Obywatelskiej co szczególnie irytuje grono, które widzi naszą przyszłość jako Kościół Wszyscy RAZEM.
Maksymilian
 
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Aleksander » Cz sie 06, 2020 13:58

Maksymilian napisał(a):... w skrócie Kościół Obywatelski. Mam nawet wrażenie, że wśród niektórych członków KEA niektórzy by chcieli abyśmy byli przybudówką Koalicji Obywatelskiej co szczególnie irytuje grono, które widzi naszą przyszłość jako Kościół Wszyscy RAZEM.

Próby przekształcenia Kościoła Chrystusa w "ruch obywatelski" też jest przejawem teologii liberalnej, w której nie ma już Chrystusa mistycznie zamieszkującego (Unia z Chrystusem w wierze usprawiedliwiającej) wierzącego człowieka. Chrystus, Ciało Chrystusa - Kościół, są hasłami w istocie oznaczającymi tylko i wyłącznie społeczność (obywatelską), która ogolnie rzecz biorąc służy dobru ogólnemu. Są to idee. Nie ma w takim ruchu rzeczywistego, realnego Jezusa. Takie zmiany są powszechne w Kościele Anglii. W parafiach pełno jest działaczy społecznych.



Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Stanowisko słowackich biskupów

Postprzez Maciejj » Wt sie 11, 2020 21:35

Jakub napisał(a):Parę lat temu bardzo aktywny w tematyce etycznej był bp prof. Hintz - moim zdaniem naprawdę dobry i wierny Słowu Bożemu teolog, ale teraz jakby słychać go mniej...

Są może jakieś ślady tej aktywności gdzieś na piśmie? Chętnie bym się zapoznał.

Dzięki za tłumaczenie i opublikowanie stanowiska słowackich biskupów.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości