Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Święto Zesłania Ducha Świętego

Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Herbert » Pt maja 26, 2017 22:25

"Wtedy powrócili do Jerozolimy z Góry, zwanej Oliwną, która leży w pobliżu Jerozolimy w odległości drogi na jeden sabat.
A gdy tam przybyli, udali się na piętro, gdzie się zatrzymali Piotr i Jan, i Jakub, i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub Alfeuszowy i Szymon Zelota, i Juda Jakubowy. Ci wszyscy trwali jednomyślnie w modlitwie wraz z niewiastami i z Marią, matką Jezusa, i z braćmi jego." (Dz 1, 12-14)

Wczoraj obchodziliśmy Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Na nabożeństwie o godz. 17 niestety bardzo mało osób. Dobrze że się w ogóle odbyło. Mam wrażenie, że ten okres przygotowania do Święta Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielonych Świątek (już ta nazwa wiele mówi), jest u "naszych" jakoś niedoceniany. Jak to jest u Was, czy w tym okresie odbywają się spotkania modlitewne w intencji przebudzenia, ożywienia wiary w zborze lub nawet przygotowania do ewangelizacji?
Herbert
 
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Anna Maria » So maja 27, 2017 15:54

Herbercie,
łączę się z Tobą w bólu. Co ja mam powiedzieć w sytuacji, kiedy moja parafia warszawska jest pod wezwaniem "Wniebowstąpienia
Pańskiego" i w czwartek 25 maja na nabożeństwie o g.17.30 było tylko ..... ok.15 osób.
Za czasów śp.pastora Adama Pilcha było inaczej. Nie wiem, czy łaczyć to z osobą pastora czy raczej z tą modną 'wolnoscia w Chrystusie', jaka usiłują nam zwierzchnicy KEA narzucić ......
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Herbert » So maja 27, 2017 21:40

"Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie. Ale i wy składacie świadectwo, bo ze mną od początku jesteście.
To wam powiedziałem, abyście się nie zgorszyli. Wyłączać was będą z synagog, więcej, nadchodzi godzina, gdy każdy, kto was zabije, będzie mniemał, że spełnia służbę Bożą. A to będą czynić dlatego, że nie poznali Ojca ani mnie. Lecz to wam powiedziałem, abyście, gdy przyjdzie ich godzina, wspomnieli na to, że Ja wam powiedziałem, a tego wam na początku nie mówiłem, bo byłem z wami." (J 15, 26 - 16, 4)
Herbert
 
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Maksymilian » Pn maja 29, 2017 01:52

Ja tylko mam taki pomysł abyśmy, każdy z nas, przeczytali "O wolności chrześcijanina" Marcina Lutra zaczęli obalać ewentualne odstępstwa od intencji i litery z dzieła naszego reformatora.
Maksymilian
 
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Anna Maria » Pt cze 02, 2017 10:55

Maksymilian napisał:
Ja tylko mam taki pomysł abyśmy, każdy z nas, przeczytali "O wolnosci chrześcijanina" Marcina Lutra i zaczeli obalać ewentualne odstępstwa od intencji i litery dzieła naszego reformatora.

Sięgnełam do tego pisma M. Lutra, dotarłam do zdania: [...] DLATEGO CZŁOWIEK WIERZĄCY MOŻE UZNAĆ SIE ZA W PEŁNI WOLNEGO OD NAKAZÓW PRZYKAZAŃ. iCH WYPEŁNIANIE NIE JEST JUZ PODSTAWĄ ZBAWIENIA.

Poraziło mnie .....bo przecież to odstępstwo od Ewangelii:
Jezus mówi: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim." /Mat 5;17-19/

A Kazanie na Górze, a Błogosławieństwa .....
według Lutra jestem więc wolna od tych slów Jezusa Chrystusa ....??????
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Grzegorz » Pt cze 02, 2017 14:54

Zakon nie zostaje zniesiony, lecz przestaje być konieczny do usprawiedliwienia. Przykazania pozostają, aby wskazywać wierzącemu jak ma żyć, jednak nie musi on obawiać się konsekwencji ich złamania, ponieważ przez wiarę chwyta się łaski Bożej. Duch Święty przemienia myślenie człowieka w taki sposób, aby chciał wypełniać przykazania i postępował w pełnej wolności.

Dalej w "O wolności chrześcijanina" dr Luter pisze tak:
Chociaż, jak powiedziałem, człowiek wewnętrzny według ducha przez wiarę całkiem
wystarczająco jest usprawiedliwiony, mając to, co mieć powinien, z tym tylko że tę wiarę i moc
z dnia na dzień powinien powiększać, aż do nastania życia przyszłego. Chrześcijanin pozostaje
jednak w tym śmiertelnym życiu na ziemi, gdzie musi kierować swym własnym ciałem i
obcować z ludźmi. Już tutaj rozpoczynają się uczynki. Tu nie wolno próżnować.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Anna Maria » Pt cze 02, 2017 15:52

Winie32,
obawiam się, ze w tak ogólnie sformułowanym zdaniu, jak to które przytoczyłam, M.Luter usuwa nakazy wszystkich przykazań, w tym zarówno Dekalogu jak i Octologu Jezusa (8 Błogosławieństw)i przykazań z Kazania na Górze.

A jeżeli dalej pisze coś innego (patrz komentarz Pochodnego), to całość tego pisma Lutra jest niespójna. I może dlatego na tych Lutrowych niespójnościach (których sa dziesiątki)) można tak łatwo budować "liberalną teologię'.

A słowa Ewangelii Jezusa sa bardzo klarowne .
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Herbert » Pt cze 02, 2017 16:13

No niestety, Luter powiedzial (czyzby w karczmie?):
"Czasem potrzebujemy wypić więcej, zabawiać się wzajemnie – bądź nawet czynić pewne grzechy jako wyraz nienawiści i pogardy wobec diabła, tak, aby nie pozostawić mu miejsca na wzbudzanie skrupułów w naszych sumieniach wobec rzeczy tak błahych”.
I to ma byc ta slawiona"wolnosc chrzescijanina"? Skoro Luter neguje wolna wole i uwaza, ze Bog zbawia nas "bez nas" (jakby z automatu?) biorac na siebie nasz grzech, ba! stajac sie grzechem, zapominajac przy tym o Jego Zmartwychwstaniu i zeslaniu Ducha Swietego, to nasza "wiara" pozostaje czysto abstracjyna (martwa, jesli bez uczynkow-owocow laski) a "usprawiedliwienie" wlasciwie nie zmieni nas, tylko samego Boga???
Przy wszystkich tych wygibasach intelektualnych cenie sobie jednak prostote niektorych katolikow, ktorym trudno odmawiac wiary w ZYWEGO Chrystusa (zamiast w heglowska "zasade dialektyczna").
Herbert
 
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Anna Maria » So cze 03, 2017 10:25

Może warto jeszcze dodać cenną wypowiedź Dietricha Bonhoeffera:

"W Kościele świetych można glosić odpuszczenie grzechów jedynie wtedy, gdy głosi się również pokutę, gdy nie naucza się Ewangelii z pominiecięm Prawa. Gmina, która nie nazwie grzechu grzechem, nie będzie wiarygodna, gdy zechce grzechy odpuszczać. ..."

ps. Bonhoeffer jest dla mnie częstokroć większym autorytetem niż 'ojciec Reformator'....
Uważam, ze to pismo "O wolności chrześcijanina" zostało dwa lata temu skrupulatnie odkurzone, głównie na użytek liberalnych teologów. Przez 20 lat mojej bytności w kościele luterańskim żaden z moich pastorów-proboszczów (Wittenberg, Pilch, Kotas) nie zatrzymywał się nad tym tekstem Lutra. No, a teraz ten tekst robi furorę, stając się hasłem polskiego jubileuszu Reformacji: "Wolni w Chrystusie zmieniamy świat". [gorzko zapytam, na jaki? homo-genderowy?]
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Święto Zesłania Ducha Świętego

Postprzez Maksymilian » N cze 04, 2017 13:04

Ujawnił nam się jasno problem z dziełem "O wolności chrześcijanina" przecież nie można wyciągać z kontekstu tak naprawdę żadnych słów ani Lutra, ani Kalwina, ani nawet papieża, bo to zupełnie zniekształca sens, przecież w swoich Katechizmach Luter nawołuje do przestrzegania Dekalogu więc, proszę, nie interpretujmy pochopnie pewnych lutrowych sentencji czy fragmentów jego dzieł.
Maksymilian
 
  

Następna strona

Powrót do Codzienne intencje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości