Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nie wiem nic

Nie wiem nic

Postprzez Antek » Śr maja 26, 2021 15:53

Wiem tylko że na pewno nie zostanę nigdy katolikiem i Świadkiem Jehowy :)
Długi czas chodziłem na nabożeństwa ewangelickie. Myślałem że to jest to. Ale sam już nie wiem. Widząc co sie dzieje w kościołach luterańskich, reformowanych, metodystycznych... Kobiety jako pastorów moge zaakceptować. Otwarte podejście do homoseksualistów też, uwazam ze dla kazdego jest miejsce w kosciele. Ale ordynacja czynnych gejów i lesbijek na pastorów, biskupów. Udział kościołów w paradach równości, małżeństwa jednopłciowe i transseksualizm to już dla mnie za wiele. Wiem że istnieje wiele środowisk konserwatywnych. Wiem że taki jest profil tego forum, ale znaczna część obecnie idzie ścieżką liberalizmu, to oni tworzą obraz współczesnego ewangelicyzmu w świadomości społecznej. To oni są większością a przynajmniej takie sprawiają wrażenie. Myślałem już o prawosławiu, baptystach a nawet adwentystach... nie wiem. Nawet czasami myślę o judaizmie i islamie bo tam wybór jest latwy jedyne co to judaizm ortodolsyjny i postępowy a w islamie sunnizm albo szyizm. Znacznie latwiejsza sytuacja niz w chrzescijanstwie. Co robic? Czasem mnie juz boli od tego glowa.
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Grzegorz » Śr maja 26, 2021 21:08

Witaj na Forum! Dzięki za podzielenie się swoimi wątpliwościami.

Na Twoim miejscu zadałbym sobie pytanie: Dlaczego w ogóle chcę należeć do jakiegoś Kościoła?

Pozwól, że napiszę jak interpretuję Twoją postawę. Jeśli się mylę to mnie popraw. Otóż wydaje mi się, że Kościół traktujesz jako pewną siłę kulturową, która oddziałuje w pozytywny sposób na społeczeństwo i Ty chciałbyś w tym brać udział. A gdy stwierdzasz, że Kościół wcale nie ma pozytywnego wpływu na społeczeństwo to szukasz swojej przynależności gdzie indziej. Środowiska konserwatywne Cię zachęcają, a te liberalne Cię zniechęcają.

Nie tędy droga.

Chrześcijaństwo musi być oparte na wierze w Jezusa Chrystusa. Dopiero z tego wynika wszystko inne. Tutaj powinieneś zadać sobie drugie pytanie: Kim jest Jezus?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Kris » Śr maja 26, 2021 21:21

Widzę, że spektrum Twoich poszukiwań jest bardzo szerokie. Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytania co do wątpliwości w kwestii identyfikacji konfesyjnej, czy nawet religijnej, natomiast poziom progresywizmu w KE-A wciąż nie jest jeszcze tak wysoki jakby mogło się wydawać, istnieje zarówno skrzydło konserwatywne, jak i modernistyczne. Osoby szczególnie aktywne na popluarnych Facebookowych grupkach nie reprezentują stanowiska całego Kościoła w kwestiach społecznych. Sam do niedawna zadawałem sobie pytania o aktualną kondycję Kościoła, ale ostatecznie podjąłem decyzję, że nie warto rezygnować i wycofywać się, nie będąc jeszcze w pełni zaangażowanym w sprawy KE-A. Nawet jeśli miałoby w przyszłości dojść do takich ekscesów o jakich wspominasz, zawsze warto pamiętać, że nawet w krajach gdzie luteranizm jest wyznaniem mniejszościowym, istnieją Kościoły konfesyjne. Poza tym LCMS w ostatnim 20-leciu obrał bardzo misyjny kierunek i myślę, że gdyby takie zaniedbania miałyby mieć miejsce w Polsce, nie pozostałoby to niezauważone.
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Antek » Cz maja 27, 2021 05:52

Grzegorzu, myślę że trochę masz racji ale też nie 100% tak jak mówisz. Katolicy czy Świadkowie Jehowy też są konserwatywni ale kwestie teologiczne i wiele innych skutecznie mnie odrzuca od tych wyznań.

Ewangelickie kościoły skolei w tych kwestiach mnie przekonują ale właśnie ten liberalizm mnie odrzuca. Chociaż ja zdecydowanie nie jestem jakimś konserwatystą, ale jak czytam że gdzieś w Europie czy USA księdzem zostaje transseksualista albo pastor żyje jawnie w jednopłciowym związku to nie mogę tego zrozumieć, że kościół tak bardzo dał się omamić liberalnym tendencjom. Myśle ze we wszystkim trzeba zachować umiar. To jest dla mnie wielka słabość luteranizmu i całego ewangelicyzmu, że takie główne "zaplecze" znajduje się w krajach skrajnie liberalnych, silnie zsekularyzowanych.
Dlatego myślę o prawosławiu, ale tu skolei kult ikon, kult maryjny itp albo o baptystach ktorzy tez maja pewne kwestie których nie podzielam, ale nie na tyle silne by mnie skutecznie odrzucic jak od katolicyzmu.

Być może LCMS sie kiedys rozszerzy na caly swiat i wtedy nie bede musial sie juz zastanawiac. Ale poki co ludzie nie wiedza ze cos takiego istnieje. Rozmawiajac o ewangelicyzmie mowia tylko o liberalnych historiach, bo tak to wyglada w swiadomosci wiekszosci.

Oczywiscie wierze w Jezusa, ze zbawienie jest w Jezusie. Dlatego o islamie nie myśle na powaznie, bo tam Jezus jest tylko zwyklym prorokiem. Niemniej jednak jest znacznie jasniejsza sytuacja niz w Chrzescijanstwie podzielonym na dziesiatki wyznań i setki nurtów wewnatrz nich
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Grzegorz » Cz maja 27, 2021 12:12

Antek napisał(a):Oczywiscie wierze w Jezusa, ze zbawienie jest w Jezusie.


Co to znaczy? Jak rozumiesz zbawienie? Nie chcę Cię egzaminować, ale prowokuję do zastanowienia się nad podstawowymi kwestiami.

Dlatego o islamie nie myśle na powaznie, bo tam Jezus jest tylko zwyklym prorokiem. Niemniej jednak jest znacznie jasniejsza sytuacja niz w Chrzescijanstwie podzielonym na dziesiatki wyznań i setki nurtów wewnatrz nich


Ok, to dobrze, że nie myślisz o islamie na poważnie. Natomiast nie jestem przekonany, że sytuacja jest tam znacznie jaśniejsza. Żaden ze mnie ekspert, ale szybka wizyta na Wikipedii pozwala się przekonać, że islam dzieli się przynajmniej na ok. 10 nurtów. A jakby zbadać dokładniej to pewnie wyszłoby więcej subtelności.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Antek » Cz maja 27, 2021 12:40

Zbawienie rozumiem jako dar Boga a ktory przyjac mozna wiara w Jezusa i jego zmartwychwstanie dzieki ktoremu sie dokonało.

Islam to głownie sunnizm i szyizm. Tylko te dwa nurty maja zasieg globalny i gromadza 95% muzulmanow. Inne nurty jak ibadyci czy zajadyci maja charakter wyłącznie lokalny. No chyba że hanafici, malikici, hanbalici ale to sa szkoly sunnizmu w pelni uznanajace jedna druga, nie sa to odlamy w znaczeniu chrzescijanskim. No a w chrzescinanstwie mamy katolikow, prawoslawnych, ewangelikow, baptystow, adwentystow, zielonoswiatkowcow, i wiele innych. I wszyscy o zasiegu globalnym :|
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Grzegorz » Cz maja 27, 2021 17:31

W ramach sunnickiego islamu masz też ruch salafitów, który jest czymś innym niż historyczne szkoły. Ale mniejsza o islam.

Zbawienie rozumiem jako dar Boga a ktory przyjac mozna wiara w Jezusa i jego zmartwychwstanie dzieki ktoremu sie dokonało.


Dlaczego zbawienie dokonało się dzięki zmartwychwstaniu? Na czym polega wiara w Jezusa?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Antek » Cz maja 27, 2021 17:55

Bo przez swoją śmierć i zmartwychwstanie Jezus wypełnił zakon, otworzył drogę do nieba, pokonał śmierć zmazał nasze grzechy. A wiara to zaufanie i z ufnością przyjmowanie jego słowa, nauczania. Tak to rozumiem
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Grzegorz » Cz maja 27, 2021 20:15

To jeszcze ostatnie pytanie na dziś ;)

Co mają ze sobą wspólnego zmartwychwstanie, wiara i Kościół?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie wiem nic

Postprzez Antek » Pt maja 28, 2021 09:07

Wszystko sie ze soba łaczy. Wiara w zmartwychwstanie a kosciol ta wiare glosi i nia zyje. Pozatym Jezus Chrystus stoi za tymi 3 kwestiami ze tak to ujmę
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Następna strona

Powrót do Odnaleźć Jezusa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron