Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja na Luteranizm

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 17:06

Zwracam wszystkim uwagę, że tu zwracamy się do siebie po imieniu. Takie są zwyczaje internetowych forów i bardzo bym prosiła by tego przestrzegać
Bez względu na płeć, wiek czy funkcję. Wyjątek stanowią duchowni do których nie jestem w stanie zwracać się per ty.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Adam » Wt sie 09, 2016 18:18

Konwersja dlaczego na Luteranizm
https://www.youtube.com/watch?v=qfH_ultqQe0
https://www.youtube.com/watch?v=D5uooNQk0pw

Moje pragnienie aby zostać członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 19:40

ps. Pouczanie mnie o Ewangelii - naprawdę za nisko, nie będę się schylać ........

Iwono, to Ty napisałaś, więc nie opowiadaj o poniżaniu się. Po prostu trzeba zwracać większą uwagę na to co się pisze.

Co do ekumenii i KRK - piękne to słowo "ekumenia" i było by pięknie, gdyby była tym co oznacza. Cieszę się, że tam gdzie mieszkasz stosunki między naszymi Kościołami układają się poprawnie, ale no cóż, nie wszędzie jest tak pięknie i gładko. Gdybyś słyszała, że Twój kościół (budynek), najlepiej by było zabrać i zrobić z niego katedrę katolicką, albo, że najlepiej by było zburzyć do fundamentów i był by spokój, gdybyś słyszała, że nie mamy sukcesji apostolskiej, a nasi duchowni, nie mają prawa nosić tytułu księdza, gdybyś słyszała, że ks. M.Luter zbuntował się przeciw papieżowi, bo chciał się ożenić,gdybyś słyszała z ust znanego dziennikarza, grożącego palcem: ".. oj Marcinku, Marcinku, nie tędy droga, tak się nie robi...". Ile można znaleźć w internecie wypowiedzi i artykułów pisanych w tym stylu. Sądzisz, że to nie boli? Sądzisz, że nie boli, gdy całe życie spotykasz się z takim nastawieniem?
Swego czasu opiekowałam się pewną sparaliżowaną osobą, zauważyłam, że chciałaby by ksiądz przyszedł do niej z Komunią. Poszłam jej to załatwić, a ksiądz z którym rozmawiałam w tej sprawie, zorientował się, że nie jestem Katoliczką i na wieść, że jestem Luteranką, zapytał: " a to jest jakieś chrześcijańskie wyznanie? " - Jak myślisz, bardzo mi było przyjemnie?
Oczywiście, w Kościele Katolickim zdarzają się również ludzie inaczej podchodzący do innego wyznania, ale naprawdę, jest ich bardzo niewiele
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Iwona » Wt sie 09, 2016 21:06

Elzbieto,
te historyjki i rozmówki, które przytaczasz ........co to za argumenty (jedna pani drugiej pani .....) To jest magiel, a nie argumenty przeciwko ekumenii.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 21:24

To nie jest żaden magiel, to nie jest jedna pani drugiej pani, to jest przykra rzeczywistość, która jest udziałem tutejszych Luteran. Pisałam z własnego doświadczenia, to co sama słyszałam, bo to mi w oczy mówiono. Jeżeli CI mało, to poszukaj co jest napisane w katolickich gazetach, zobacz jak o nas piszą w internecie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Adam » Wt sie 09, 2016 21:34

Iwona napisał(a):Elzbieto,
te historyjki i rozmówki, które przytaczasz ........co to za argumenty (jedna pani drugiej pani .....) To jest magiel, a nie argumenty przeciwko ekumenii.


Iwono ekumenizm to bajki nadal protenstanci dla rzymskich katolików to heretycy i potempiency nie wierz w ekumenizm czy jakieś tam pojednania
przeczytaj tutaj https://jestemkatolem.pl/952/nie-nazywa ... -t-horvat/ czy to jest ekumenizm? takich podobnych stron rzymskokatolickich znajdziesz wiele z takim o to zakończeniem tylko kościół Chrześcijański kościół katolicki i tylko ci którzy do niego przynależą i tym podobne bzdury.
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 21:57

No właśnie, ja się z takim stanowiskiem spotykam na co dzień i od zawsze i to samo mam w rodzinie. Sądzisz Iwono, że po takim artykule mam wielką chęć na działania ekumeniczne?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez anolis » Wt sie 09, 2016 22:02

Iwona napisał(a):(...)
A później starałam się NIE BUDOWAĆ mojego nowego wyznania na opozycji wobec katolicyzmu. Pewnie dlatego ekumenizm jest dla mnie ważny.

Dosyć często bywam w warszawskim kościele Jezuitów na Starym Miescie. Egzegez ojca Andrzeja K. nie powstydziłby się żaden ewangelicki pastor. I naprawdę, nikt tam nie mówi już o zbawieniu z uczynków czy o czyśćcu..... Jezuici dawno już przyjęli "Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu ....." podpisaną przez KRK ze Swiatową Federacją Luterańską w 1999r. w Augsburgu. A zresztą, co ja będę mówic, ich najlepszą wizytówką jest przecież Franciszek....
(...)


Dla mnie, papież Bergolio jest daleko... bliżej jest Rydzyk i niektórzy biskupi. Taka polska twarz rzymskiego katolicyzmu, nierzadko wyjątkowo prostacka, w najlepszym razie obojętna wobec odmienności wyznaniowych.
Owszem, była Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu. A dwa czy trzy lata później, papież Wojtyła podpisał encyklikę Dominus Iesus, w której czytelnie i jednoznacznie określił, gdzie ma inne Kościoły.
Rzeczywistość jest taka, że może jeden na dziesięciu księży katolickich powie, że luteranie to Kościół. Pozostali starannie zaznaczą, że to nie Kościół, ale wspólnota. Różnica jest wystarczająca i dosadna.
Ekumenizm w wydaniu katolickim jest kpiną, wyjąwszy nieliczne jednostki, które z różnych przyczyn mają swoje zdanie. Ekumenizm katolicki sprowadza się do dysput w stylu "kto jest twoim idolem i dlaczego Lenin".
Nie zamierzam wypowiadać się o Twoim sumieniu. Tym niemniej mam poważne przeczucie, że Twoje poczucie przynależności do konfesyjnego luteranizmu jest efektem z trudem skrywanej zazdrości, że Kościół luterański nie jest taki wspaniały jak katolicki (celibaty, posty i podobne teorie) i taki powinien się stać. I jeśli to prawda, wiele to tłumaczy z Twoich wypowiedzi.
anolis
 
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez winston » Śr sie 10, 2016 01:38

Elżbieta napisał(a):
winston napisał(a):Można w każdym wieku 18+. Ale radze robić to po lekturze chociażby Katechizmu Kościoła Katolickiego. Sorry, ale zauważyłem, że gro konwertytów (o ile nie większość) to ludzie niemający bladego pojęcia o rzymskim katolicyzmie. Zmiana wyznania to poważna decyzja, i fajnie gdyby była poprzedzona równie poważnym podejściem, zarówno w ujęciu duchowym jak i intelektualnym! Kościół to nie partia polityczna.
Wybacz, 40+ to rozsądny wiek, ale czułem się w obowiązku zwrócić na to uwagę.

No właśnie, oto jest pytanie, czy ważniejszy katechizm, czy Biblia a w Niej nauki Jezusa?

Zarówno KK jak i KEA, mają swoje "lektury". W moim wpisie zachęcałem myślenia; do zapoznania się ze swoim wyznaniem, by rozważając jego zmianę mieć pewność słuszności swojego wyboru.
Z punktu widzenia katolika, KKK nie jest sprzeczny z PŚ. Wprost przeciwnie. Lecz w tej dyskusji nie ma to znaczenia. Lektura KKK (podobnie jak lektura Katechizmu Lutra czy Wyznania Augsburskiego) jest w mojej opinii niezbędna, by mieć jakąkolwiek podstawę do podjęcia decyzji o konwersji (obojętnie w którą stronę). Nie zapoznanie się z tymi podstawowymi tekstami przy podejmowaniu tej życiowj decyzji, nie mieści mi się w głownie. I Wam też nie powinno.



Dalsza część Twojego wpisu (" Mam znajomego, który twierdzi, że Ziemia jest płaska ") jest tak intelektualnie mierna, że muszę Cię prosić, byś nie opatrywała moich wypowiedzi takimi teksami, bo to naprawdę nie uchodzi!
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez anolis » Śr sie 10, 2016 07:34

winston napisał(a):(...)
Z punktu widzenia katolika, KKK nie jest sprzeczny z PŚ. Wprost przeciwnie. Lecz w tej dyskusji nie ma to znaczenia. Lektura KKK (podobnie jak lektura Katechizmu Lutra czy Wyznania Augsburskiego) jest w mojej opinii niezbędna, by mieć jakąkolwiek podstawę do podjęcia decyzji o konwersji (obojętnie w którą stronę). Nie zapoznanie się z tymi podstawowymi tekstami przy podejmowaniu tej życiowj decyzji, nie mieści mi się w głownie. I Wam też nie powinno.
--
Dalsza część Twojego wpisu (" Mam znajomego, który twierdzi, że Ziemia jest płaska ") jest tak intelektualnie mierna, że muszę Cię prosić, byś nie opatrywała moich wypowiedzi takimi teksami, bo to naprawdę nie uchodzi!


Winstonie, zapytam w taki sposób:
1. dlaczego uważasz, że "nie powinno mieścić nam się w głowie" żeby przed zastanawianiem się o konwersji nie przeczytać w tym przypadku KKK? Ja osobiście wcale tak nie zamierzam uważać. Zakładasz intelektualne podejście do zagadnienia, które bardzo często z czymś takim nie ma nic wspólnego. Gdzie tu miejsce na autonomię działania Ducha Św.? Bo jeśli chodzi o płaszczyznę intelektualną - pełna zgoda.
2. Elżbieta pisze o swoich doświadczeniach. Mniemam, że wie co pisze. Niejeden z nas ma podobne, a pozytywnych często trudno się doszukać. Pogarda (bo to jedyne odpowiednio łagodne słowo) w stosunku do innowierców bywa domeną także biskupów KRK, na poczekaniu mógłbym podać ze dwa przykłady z mojego lokalnego podwórka. A co dopiero mówić o zwykłych księżach czy zwykłych wiernych, przepojonych przekonaniem o tkwieniu po uszy w prawdzie.
Wejrzyj zatem w stan kondycji moralnej swoich współbraci w wierze. Jeśli trudno Ci to zrozumieć, pojedź na zlot jakichś lewicujących postępowców i posłuchaj co mają do powiedzenia o Twoim Kościele. To byłoby podobne doświadczenie, no może za wyjątkiem niektórych wyzwisk, w których ci ostatni bywają lepsi.
A potem rzeczywiście może porozmawiamy o jakości intelektualnej wypowiedzi, z tym zastrzeżeniem, że Twoje posty naprawdę nie muszą mieć dla nas charakteru ikony. Podobnie jak i moje, oraz każdego z nas, zresztą.
anolis
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości