Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja na Luteranizm

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez anolis » Pn sie 08, 2016 19:06

Adamie, w przeciwieństwie do Twojego przedmówcy, napiszę tak: to Twoje życie i Twoje sumienie. Chcesz, to przeczytaj katechizm KK, nie chcesz - nie czytaj. Wybór, w jaki sposób chcesz wierzyć, to Twoja i tylko Twoja sprawa, po podpowiedzi czy wskutek działania Ducha Św.
anolis
 
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Pn sie 08, 2016 19:53

winston napisał(a):Można w każdym wieku 18+. Ale radze robić to po lekturze chociażby Katechizmu Kościoła Katolickiego. Sorry, ale zauważyłem, że gro konwertytów (o ile nie większość) to ludzie niemający bladego pojęcia o rzymskim katolicyzmie. Zmiana wyznania to poważna decyzja, i fajnie gdyby była poprzedzona równie poważnym podejściem, zarówno w ujęciu duchowym jak i intelektualnym! Kościół to nie partia polityczna.
Wybacz, 40+ to rozsądny wiek, ale czułem się w obowiązku zwrócić na to uwagę.

No właśnie, oto jest pytanie, czy ważniejszy katechizm, czy Biblia a w Niej nauki Jezusa? Tak się składa, że mam w rodzinie Katolika, który twierdzi, że czytanie Pisma Świętego nie jest wiernemu do niczego potrzebne, że całkowicie wystarczy, to że Jezus umarł za nasze grzechy. Czytanie trzeba zostawić duchownym, a zwykłemu człowiekowi wystarczy sama świadomość śmierci naszego Pana. Z tego powinna wynikać nasza wiara. Należy również przestrzegać postu, tz w odpowiednich terminach nie jeść mięsa. W piątki należy jeść jajka - bardzo smaczne :) naleśniki z serem, lub pierogi z serem lub szpinakiem - również wyśmienite, sałatka jarzynowa, itp. To, że ja piszę na tym forum, jest śmieszne, bo przecież nie jestem teologiem. Takie rzeczy należy zostawić specjalistom, naukowcom .....

Popieram Cię Adamie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Iwona » Pn sie 08, 2016 23:49

Adam napisał:
Nauki kościoła rzymskokatolickiego zawsze były i są dla mnie jakoś nie do uwieżenia ...

Jezeli ktoś uważa nauki kościoła rzymskokatolickiego za "nie do uwierzenia", to obawiam się, ze podobnie będzie z naukami kościoła luterańskiego, bowiem fundament mamy ten sam: Pismo Sw., Chrystus i Ewangelia.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Iwona » Wt sie 09, 2016 00:28

Elzbieto,

1/ W KRK Pismo Św. jest czytane podczas każdej Mszy św.: fragment ze ST i Ewangelia, a także fragment Psalmu. Być może, niektórym katolikom to wystarcza.
2/ Stosunek Jezusa do postu wcale nie jest taki jednoznaczny i potępiający. Kiedy uczniowie skarżyli się, że nie mogą wypędzić demona, Jezus rzekł: "Ale ten rodzaj nie wychodzi inaczej, jak tylko przez modlitwę i post. /Mat 17;21/
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 06:00

Iwono, nie zrozumiałaś mnie. Chodziło mi o podkreślenie rozumienia postu, bo co to za post, kiedy się jada to co się bardzo lubi. Post, to wyrzeczenie się przyjemności, a nie niejedzenie mięsa, bo co wobec tego powiedzieć o ludziach niejedzących mięsa.

Co do czytania Pisma Świętego w kościele w czasie Mszy, wiem o tym również. Pisałam tylko o stosunku wiernych do czytania w domu, samodzielnie. Napisałam o tym, ponieważ takie właśnie zarzuty usłyszałam z ust Katolika.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez anolis » Wt sie 09, 2016 07:21

Iwona napisał(a):Adam napisał:
Nauki kościoła rzymskokatolickiego zawsze były i są dla mnie jakoś nie do uwieżenia ...

Jezeli ktoś uważa nauki kościoła rzymskokatolickiego za "nie do uwierzenia", to obawiam się, ze podobnie będzie z naukami kościoła luterańskiego, bowiem fundament mamy ten sam: Pismo Sw., Chrystus i Ewangelia.

Prawda?
Skoro "fundament mamy taki sam", to proszę dać dobry przykład i konwertować do KRK.
PS. Ewangelia jest częścią Pisma Św., gdyby była uprzejma Pani zauważyć.
anolis
 
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 09:20

fundament mamy ten sam: Pismo Sw., Chrystus i Ewangelia.

Prawda?
..........................................
PS. Ewangelia jest częścią Pisma Św., gdyby była uprzejma Pani zauważyć.


Rzeczywiście, nie zwróciłam uwagi :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Iwona » Wt sie 09, 2016 14:02

Do Anolis, Elzbieta

I co ja mam Wam odpowiedzieć, zwłaszcza nt. propozycji Anolisa o konwertowaniu do KRK ...

Chyba tylko Prawdę. A Prawda jest taka, że praktyczniejestem w OBU kościołach .....W kościele rzymskokatolickim przyjęłam 4 Sakramenty (Chrzest, Bierzmowanie, I Komunia, Malzeństwo). I przez ponad 35 lat praktykowałam tam moją wiarę chrześcijańską . A zatem moje początki były zbieżne z początkami M.Lutra; nie zaczynałam mojej nowej wiary od zera ... On, Luter, utorował mi drogę, którą ja poszłam dalej .....

A później starałam się NIE BUDOWAĆ mojego nowego wyznania na opozycji wobec katolicyzmu. Pewnie dlatego ekumenizm jest dla mnie ważny.

Dosyć często bywam w warszawskim kościele Jezuitów na Starym Miescie. Egzegez ojca Andrzeja K. nie powstydziłby się żaden ewangelicki pastor. I naprawdę, nikt tam nie mówi już o zbawieniu z uczynków czy o czyśćcu..... Jezuici dawno już przyjęli "Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu ....." podpisaną przez KRK ze Swiatową Federacją Luterańską w 1999r. w Augsburgu. A zresztą, co ja będę mówic, ich najlepszą wizytówką jest przecież Franciszek....

Zawsze mam w pamięci słowa Sorena Kierkegaarda: "Luteranie myślą o sobie jako o członkach Kościoła Powszechnego, jako o "katolikach", którzy w pewnym momencie historii uświadomili sobie, że konieczna jest reforma Kościoła i w trakcie jej przeprowadzania wyodrębnili się jako niezależny kościół. [...] Luteranizm jest korektą, ale korektą wewnątrz normy, całości."

[Oczywiście, prawdziwa tożsamość luterańska nie ma nic wspólnego z ową aktualną "tożsamoscia ewangelicką" lansowaną przez prof. Jakuba Slawika i środowisko zwolenników liberalnej teologii. Ośmielę się dodac, że być może to wyjałowienie czystego protestantyzmu (m.in. odrzucenie pobożnosci maryjnej) doprowadziło do sytuacji, w której jedną z form ratunku dla tego wyznania staje się wciągnięcie kobiet w orbitę nowych "ewangelizatorów" ... Ale to droga naiwna....Osobiście radziłabym raczej sięgnąć do dawnych wzorców i pomyśleć o ....mariologii Marcina Lutra]

ps. Pouczanie mnie o Ewangelii - naprawdę za nisko, nie będę się schylać ........
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 14:47

Co mam Ci odpowiedzieć Iwono, ks.dr Marcin Luter dał początek reformacji, a nie ostateczny jej wygląd (brak mi akurat odpowiedniego słowa). Kościół ma się ciągle reformować
Więcej napiszę po powrocie do domu, z telefonu nie piszę się bardzo wygodnie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Adam » Wt sie 09, 2016 16:10

Widzę że potoczyła się dyskusja na temat jaki poruszyłem.
Dziękuje Pani Elżbiecie za poparcie.
Ja wiem co miał na myśli mój przedmówca proponujący przeczytanie katechizmu rzymskokatolickiego a co do nauk kościoła to oczywiście przedmówczyni Iwona zgadzam się są oparte na ewangelii ale i dogmaty nie biblijne chyba jasne jest po co była reformacja i dlaczego Luter tak postąpił bo przecież nie będziemy się rozpisywać o histori i współczesności kościoła rzymskokatolickiego jaki był i jest itp
A dlatego chcę konwersji bo czuję taką duchową potrzebe i pragnienie PS 23 .
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron