Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja na Luteranizm

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Kubala95 » Wt sie 20, 2013 21:50

Mnie tylko zastanawia, co powie na ten cyrk w swoim temacie Mikołaj Wolski...
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez lmc86 » Śr sie 21, 2013 16:48

Mikołaju,
przede wszystkim, nie przejmuj się offtopem, który Ci tu zafundowano.
Po drugie, jako również konwertyta, polecam Ci regularne bywanie na nabożeństwach. Dalej, oczywiście umów się z którymś z księży z parafii, do której ewentualnie będziesz należał. Powiedz, kim jesteś i czego szukasz w Kościele. Jeśli chodzi o przyjmowanie Komunii, to nie jest to oczywiście zabronione, ale musisz wiedzieć, że jako katolik popełniasz wtedy grzech (w rozumieniu katolickim) i jeśli jeszcze nie jesteś pewien, że w 100% przyjmujesz nauczanie Kościoła Luterańskiego, to taka Komunia może być dla Ciebie niepotrzebnym obciążeniem sumienia. W każdym razie, to Twoja decyzja :)
Po trzecie, polecam Ci lekturę Małego i Dużego Katechizmu (dostępne on-line), z których przede wszystkim, ale i z dalszych ksiąg wyznaniowych, możesz się przekonać, czy nauka Kościoła Luterańskiego trafia do Twojego przekonania.
Pozdrawiam
lmc86
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr sie 21, 2013 16:43
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Śr sie 21, 2013 17:32

Witaj imc86, masz rację odbiegliśmy od tematu, ale geddy przyszedł i namieszał, mam nadzieję jednak, że już więcej nie będzie czegoś takiego :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Mikołaj Wolski » Śr sie 21, 2013 22:49

Widze że niezła burze jest w moim wątku ale nie przejmuje sie tym (w końcu każdy ma prawo do własnych pogładów)
Moje pierwsze nabożeństwo Luterańskie odbyło sie w Kościele Świetej Trójcy w Warszawie.
Jeśli chodzi o nabożeństwa to postaram sie chodzic z Komunią narazie poczekam.
No i chyba przeczytam Mały i Duży Katechizm
Mikołaj Wolski
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt sie 16, 2013 21:43
wyznanie: narazie Katolickie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Mikołaj Wolski » Śr sie 21, 2013 23:20

A jeszcze jedno w przeciwistwie do opinii Geddyego moje rozważaniw w sprawie konwersji nie som zmotywowane rozczarowaniem Katolickim ksieżmi po znam kilku porzadnych tylko tym że nie zgadzam sie w kilku kwestiach z Kościołem Katolickim oraz z nieomylnościom papieża, i tylko pisze ze ksiądz ewangelicki wywarł na mnie wrażenie jak najbardziej pozytywne
Mikołaj Wolski
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt sie 16, 2013 21:43
wyznanie: narazie Katolickie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Cz sie 22, 2013 00:30

Mikołaju, nie zapomnij zgłosić się do księdza, bo to jest ważne dla Ciebie :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Tomasz » Cz sie 22, 2013 22:24

Mikołaju,
przede wszystkim, nie przejmuj się offtopem, który Ci tu zafundowano.


Widzę, iż istotnie zrobił się tutaj mały bajzel, ale nie będę już teraz przenosił postów, aby nie zrobić jeszcze większego :)

Temat konwersji i związanych z nią wątpliwości i trudności był już wielokrotnie poruszany na tym forum, zatem polecam przejrzenie innych wątków w tym dziale.

Chciałbym jednocześnie podkreślić, iż decyzja w sprawie konwersji nie może opierać się na tzw. "przesłankach negatywnych" tj. niechęci do Kościoła Rzymskiego, takiego czy innego księdza i tp.
Proszę również o powstrzymanie się tutaj od krytyki KRK i skupieniu się na istocie problemu jakim jest poszukiwanie swojego miejsca i sama decyzja dot. konwersji.
Podobnie jak jeden z przedmówców - nie jestem zwolennikiem "ekumenizmu na siłę" i sztucznego poklepywania się po plecach. Wolę jasne i twarde przedstawianie swoich poglądów. Koncentrujmy się jednak na tym co naprawdę jest istotne, a Kościoła Rzymskiego i tak nie zmienimy. Zresztą nie jest to przecież naszym celem :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez pietrobus » Wt gru 31, 2013 19:25

Ja byłbym wdzięczny za spotkania z kimś we Wrocławia, kto by pomógł mi przygotowywać się do konwersji. Chętnie skorzystam z materiałów, linków itp. Czekam na paczkę z Augustany mały i duży katechizm, śpiewnik. Ksiąg niestety nie mogę znaleźć. Jestem wstępnie już umówiony po Nowym Roku z księdzem Orawskim, a chciałbym poznać i zobaczyć jak to wygląda ze strony wiernych. :) Na razie, że tak napiszę rozpoznaję dwa nurty: wysoko kościelny i reformowany, niech mnie ktoś poprawi jak się mylę. ;)
Avatar użytkownika
pietrobus
 
Posty: 37
Dołączył(a): So gru 28, 2013 22:01
Lokalizacja: Wrocław
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Jonah » Wt gru 31, 2013 19:59

Księgi Wyznaniowe online:

http://old.luteranie.pl/pl/?D=144

Warto zapytać o nie w księgarni przy parafii, o ile taka istnieje.

Można poczytać:
Księgi Wyznaniowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
L. Grane, Wyznanie augsburskie
M. Luter, Komentarz do Listu do Rzymian
M. Luter, O niewolnej woli
M. Luter, Wyznanie o Wieczerzy Pańskiej
M. Luter, Pisma etyczne
M. Luter, Kazania
J. Motyka, Abyśmy byli jego własnością
J.-Th. Mueller, Dogmatyka chrześcijańska
C.F.W Walther, Prawo i Ewangelia
J. Motyka, Bóg i my
Myśl filozoficzno-religijna reformacji XVI w. (M. Luter, Tezy)
F. J. Spener, Pia desideria
H. Oberman, Marcin Luter. Człowiek między Bogiem a diabłem
M. Uglorz, Marcin Luter. Ojciec Reformacji
G. Lau, Marcin Luter
A. Ściegienny, Luter (zaw. też m. in.: O niewoli babilońskiej Kościoła, Kazanie o dobrych uczynkach, Do chrześcijańskiej szlachty narodu niemieckiego)
H. O. Pesch, Zrozumieć Lutra
V. Green, Reformacja
R. Decot, Mała historia reformacji w Niemczech
J. Todd, Reformacja
J. Pelikan, Tradycja chrześcijańska, t. IV: Reformacja Kościoła i dogmatów
R. E. Olson, Historia teologii chrześcijańskiej (odnośne fragmenty)
T. Lane, Wiara, rozum, świadectwo (odnośne fragmenty)
G. D. Hagstolz, Bohaterowie reformacji
R. M. Leszczyński, Ojcowie Reformacji i filozoficzne wątki ich teologii
W. Benedyktowicz, Co powinniśmy czynić. Zarys ewangelickiej etyki teologicznej
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: konwersja na Luteranizm

Postprzez Kubala95 » Wt gru 31, 2013 20:41

Wyznanie reformowane to po prostu inaczej kalwinizm, wysoko- albo niskokościelność to zupełnie inna kategoria pojęć. Ta "wysokość" Kościoła oznacza złożoność jego liturgii i przywiązanie do tradycji, Kościół Wysoki charakteryzuje się bogatą liturgią, pięknymi formami wyrazu, świątynie są często bardzo zdobione. Bardzo istotne jest praktykowanie tradycyjnych zwyczajów, ale wszystko w duchu ewangelicyzmu. Ubiór liturgiczny duchowieństwa jest także dużo bardziej okazały. Kościół Niski jest przeciwieństwem tych cech, uważa forma wyrazu za mniej istotną. Oczywiście istnieją również wspólnoty, których stosunek do liturgii jest pośredni. Polską organizacją luterańską w pewnym stopniu wysokokościelną jest Wspólnota św. Pawła Apostoła, której członkowie mają wkład w stworzenie tego forum.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości