Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez looking-for-truth » So sty 31, 2015 23:07

Witam!
Aktualnie przygotowuję się do konwersji z KRK do KEA, mam 23 lata, jestem kobietą. W 2013 r. zostałam matką chrzestną mojej siostrzenicy, jeszcze jako w miarę praktykująca katoliczka. Boję się, że po mojej konwersji, ta funkcja może być mi odebrana (?!), nikt się nie wypowiada jednoznacznie na ten temat... Wiadomo, wg Kanonu iż ewangelik nie może być chrzestnym katolickiego dziecka, ale czy prawo działa wstecz, i jeśli już jestem chrzestną, nagle przestanę nią być?
Bardzo proszę o pomoc i konkretne odpowiedzi
looking-for-truth
 
Posty: 5
Dołączył(a): So sty 31, 2015 23:02
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: przyg. do konwersji na KE-A
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez Grzegorz » So sty 31, 2015 23:42

Witaj :)

Wydaje mi się, że prawo nie działa wstecz i formalnie pozostajesz cały czas matką chrzestną. W Kodeksie Prawa Kanonicznego nie ma wzmianki o sytuacji gdy rodzic chrzestny z jakiegoś powodu przestaje być katolikiem. Co się stało to się nie odstanie. Ja przed konwersją na luteranizm zdążyłem być świadkiem bierzmowania u trzech osób i nigdy nie słyszałem aby zmiana wyznania unieważniała świadkowanie. Wymogi na świadka są identyczne jak na rodzica chrzestnego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez Elżbieta » N lut 01, 2015 07:33

Wymogi na świadka są identyczne jak na rodzica chrzestnego.

Ale może inna jest funkcja matki chrzestnej. Wydaje mi się, że nadal pozostajesz matką chrzestną. Inna sprawa, czy rodzice pozwolą Ci na nieograniczony dostęp do dziecka, bo być może będą chronili swoją latorośl przed "błędnymi naukami" które możesz mu zaszczepić
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez looking-for-truth » N lut 01, 2015 15:41

Moja siostra z mężem nie są praktykujący, także jakieś odsunięcie mi nie grozi, zresztą ja też (wbrew definicji chrzestnego) nie mam zamiaru narzucać żadnego wyznania siostrzenicy - to leży w gestii jej rodziców. Dziękuję za odpowiedzi
looking-for-truth
 
Posty: 5
Dołączył(a): So sty 31, 2015 23:02
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: przyg. do konwersji na KE-A
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez Elżbieta » N lut 01, 2015 19:48

nie mam zamiaru narzucać żadnego wyznania siostrzenicy

Tego akurat nie jestem pewna, pamiętaj, że to wszystko co Ci się nie zgadzało w dotychczasowym Kościele, będziesz chciała korygować, sama zobaczysz :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez Tomasz » N lut 01, 2015 21:09

Witam również

Nie słyszałem o "unieważnieniu" funkcji chrzestnego w KRK. Sam jestem konwertytą i również chrzestnym w KRK (chrzest miał miejsce przed konwersją).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez Majkel » N lut 01, 2015 21:56

W KRK sakramenty działają ex opere operato, więc tu nie ma nic do znaczenia, nawet msza sprawowana przez najgorszego pod względem moralnym kapłana jest ważna, więc tu nikt nikomu funkcji nie cofnie, jeśli chodzi o rolę świadka, sakrament odbył się, zadziałał ex opere operato i Schluss :D
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: konwersja na luteranizm a ważność funkcji chrzestnej

Postprzez blaisee » Pn lut 02, 2015 19:14

Majkel ma całkowita racje, do tego trzeba jeszcze dodać że w KRK osoba z innego wyznania chrześcijanskiego moze byc swiadkiem chrztu. Wiec co najwyzej wg. KRK nie jestes rodzicem chrzestnym tylko swiadkiem.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron