Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Afryka

Afryka

Postprzez blaisee » Pn maja 10, 2021 07:33

Kiedyś myślałem że liberalizm i odpływ wiernych w Kościołach skandynawskich to oznaka słabości luteranizmu, upadku reformacji. Ale patrząc na dane coraz istotniejsze miejsce zajmuja kościoły z Afryki - Etiopia która ma juz najwiekszy luteranski kosciol na swiecie nie liczac Kosciola niemieckiego. Madagaskar, Tanzania tez wyraznie sie rozwijaja. Czy myslicie ze to bedzie mialo wplyw na jakas zmiane w swiatowym luteranizmie, w federacji? Czy raczej nie bardzo. Bo w Europie chyba nie ma wielu imigrantow z Etiopii ktorzy mogliby wniesc jakis "powiew"
Czy predzej dojdzie do rozpadu federacji?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Afryka

Postprzez Aleksander » Pn maja 10, 2021 07:58

Mieliśmy rodzinę z Etiopskiego Kościoła Luterańskiego przez 2 lata. Najczęściej tak bywa w moim zborze, że ludzie przyjeżdżają na studia do Cambridge. No więc oni w zasadzie uczyli się liturgicznego nabożeństwa u nas. Okazuje się że luteranie w Etiopii są bardzo "charyzmatyczni", nisko kościelni oraz pietystyczni. Obawiam się, że jeśli skończą się pieniądze z Federacji pójdą swoimi drogami.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Afryka

Postprzez blaisee » Pn maja 10, 2021 08:59

luteranie w Etiopii są bardzo "charyzmatyczni", nisko kościelni oraz pietystyczni.

Chyba cos w tym jest. Ja z Etiopią zadnego doswaidczenja nie mam, ale ogladalem kiedys nabozenstwo z Egiptu z kosciola prezbiterianskiego i z anglikanskiego i tez wygladalo podobnie jak piszesz. Moze nie charyzmatycznie (nie w sensje zielonoswiatkowym jesli o to chodzilo) ale tez bardzo takie niskokoscielne, jak u niektorych metodystów. Bo baptystow to moze nje az tak
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Afryka

Postprzez Aleksander » Pn maja 10, 2021 09:02

Miałem na myśli zielonoświątkowo.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Afryka

Postprzez Maciejj » Wt maja 11, 2021 18:54

Ja nie znam żadnych ewangelików z Afryki, ale zastanawia mnie, na ile różnice między protestanckimi wyznaniami mają znaczenie poza Europą / ew. Ameryką Płn. Wydaje mi się, że jednak w tych różnicach dużą rolę odgrywa historia i tradycja. Trudno, żeby przeciętnego Etiopczyka interesował jakiś Luter, czy stan XVI-wiecznego Kościoła w Europie. Niby tak powinno być - chodzi w końcu o Chrystusa i Ewangelię, a nie o Lutra. Podział na luteran, anglikanów, metodystów itp. w takiej np. Afryce wydaje mi się wręcz sztuczny. Z drugiej strony szkoda, jeśli ewangelikalno-charyzmatyczne nabożeństwo staje się "najmniejszym wspólnym mianownikiem", bo tracimy przez to kontakt z historycznym chrześcijaństwem. No ale w końcu "nie jest konieczne, aby wszedzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi".

Co do tego, czy przez federację będą mieli większy wpływ - trochę w to wątpię, wpływ jest jednak raczej tam, gdzie duże pieniądze. Chociaż parę lat temu u globalnych metodystów był taki przypadek, że jakieś głosowanie (ws. etyki seksualnej o ile pamiętam) wyszło "nie tak jak miało wyjść" właśnie za sprawą Afrykanów. Miło było popatrzeć na konsternację w zachodnich "progresywnych" Kościołach. Ale z tego, co się orientuję, to tam jest trochę inna struktura i wymaga się, żeby stanowisko w takich sprawach było ustalane na poziomie globalnym. W luteranizmie Kościoły z Zachodu zwyczajnie gwiżdżą na to, co o nich sądzą współbracia w innych krajach, szczególnie jeśli pieniądze i kulturowa hegemonia są po ich stronie.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Afryka

Postprzez Kris » Wt maja 11, 2021 19:05

Wg. moich obserwacji, Afryka to swoista mieszanka duchowości lokalnej, opartej na silnej wspólnotowości, co upodabnia ją do pentekostalizmu i wysokokościelnej liturgii, odziedziczonej od skandynawskich Luteranów. Poniżej dwujęzyczna liturgia eucharystyczna Kościoła Ewangelicko - Luterańskiego w Afryce Południowej. Widać inspirację ameyrykańskimi wysokokościelnymi porządkami liturgicznymi. Tekst modlitwy dziękczynnej przed Ojcze Nasz zaczerpnięty wprost z LBW używanego przez ELCA i NALC, Agnus Dei z LCMS'owskiego LSB. :D

https://www.youtube.com/watch?v=HGXO-e5 ... luMavundla
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Afryka

Postprzez blaisee » Wt maja 11, 2021 20:34

Maciejj napisał(a):zastanawia mnie, na ile różnice między protestanckimi wyznaniami mają znaczenie poza Europą / ew. Ameryką Płn.

Jesli chodzi o roznice miedzy luteranami, kalwinami i metodystami to chyba nie maja wielkiego znaczenia. Wiem ze na Bliskim wschodzie dosc blisko ze soba wspolpracuja. Zreszta w Europie tez i USA. Natomiast jesli chodzi o roznice na linii ewangelicy - baptysci - zielonoswiatowcy to juz chyba bardziej widoczna jest. W Ameryce poludniowej z tego co wiem to wrecz nawet pomiedzy denominacjami zielonoswiatkowymi dochodzi do podbierania sobie wiernych ;)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron