Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez skomplik » Pt cze 20, 2014 12:44

Widzialna jedność ale nie w jednej instytucji.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez anolis » Pt cze 20, 2014 13:06

Witold napisał(a):
Biblia jest dokumentem Kościoła Katolickiego wyłącznie!

no pewnie że jest wyłącznie ich. są tak o Biblię zazdrośni że jeszcze parę wieków temu walczyli z tymi którzy chcieli ją przekładać na języki narodowe. Oczywiście ten nakaz odnaleźli w Biblii :wink:

No, tu akurat ci biedni katolicy (rzymscy) mają niechcący rację. Tylko że nie rozumieją, że Kościół rzym-kat jest jedynie częścią Kościoła katolickiego (powszechnego). A przecież nikt im tego w KRK tłumaczyć nie będzie, bo po co.
anolis
 
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Elżbieta » Cz lip 07, 2016 07:06

Ekumenizm po polsku - przykre ale prawdziwe
http://www.ekumenizm.pl/religia/spolecz ... eformacji/

Nie wiem po co nasi księża bawią się w szopkę zwaną spotkaniami ekumenicznymi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Grzegorz » Cz lip 07, 2016 08:17

Protestanci stanowią w Polsce mniej niż 0.5% ludności, domaganie się od władz państwowych ogłoszenia Roku Reformacji to przejaw megalomanii.

Województwo śląskie to inna bajka bo jest tam sporo lokalnych skupisk protestantów, a nawet miejscowości gdzie protestanci stanowią większość wyznaniową - tego nigdzie indziej w Polsce się nie spotka.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Elżbieta » Cz lip 07, 2016 09:23

No masz rację, najlepiej będzie, jeżeli wszyscy przejdziemy pod skrzydła Kościoła panującego i wyrzekniemy się własnej tożsamości. Po co niszczyć jedność Polaków, przecież jedność jest ponad wszystko. Powinien być jeden kraj, jeden naród i jeden Kościół nie mówiąc o jednej partii, a ojciec Rydzyk powinien być ojcem duchowym wszystkich Polaków.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Cz lip 07, 2016 23:00

Ekumenizm w żadnym przypadku nie jest drogą do nikąd. Pomimo że poczynania hierarchów Koscioła Rzymskokatolickiego są często niewłaściwe, my, chrześcijanie ewangeliczni, jesteśmy zobowiązani do wypełniania polecenia Jezusa Chrystusa: ABY BYLI JEDNO ... Zwłaszcza że jako luteranie wyodrębniliśmy się bezpośrednio z kościoła 'katolickiego'. Osobiście, nigdy nie zapominam, ze jestem 'zreformowaną katoliczką'.
Przez dziesięć lat pomagałam i współpracowałam ze śp.pastorem Adamem Pilchem przy organizacji nabożeństw i spotkań ekumenicznych, które odbywały się co miesiąc w mojej parafii. Obecnie odbywają się naprzemiennie w trzech warszawskich parafiach ewangelickich. Przez mój kosciol przewinęło się wiele sióstr i braci katolików, z którymi połączyły nas przyjazne i serdeczne więzy, z którymi modlimy się razem do Ducha Św. o możliwość wspólnego przystępowania do jednego Stołu Pańskiego.
Niestety, tak już jest, że zwyczajni wierni mają bardzo mały wpływ na działania władz swoich kosciołow ( czego przykładem może być forsowana obecnie przez władze KEA Ordynacja kobiet), jednakże nie możemy rezygnować z dążeń do POJEDNANIA z innymi wspólnotami chrześcijańskimi ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Elżbieta » Pt lip 08, 2016 00:42

Może tam gdzie mieszkasz jest inaczej, jednak nie jest tak wszędzie. Ile ja razy się nasłuchałam a ile poczytałam na ten temat i o tym co myślą Katolicy o nas. Dziękuję za taką ekumenię. Przykro o tym myśleć a co dopiero pisać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Pt lip 08, 2016 09:16

Dodam jeszcze, że podzielam zdanie "pochodnego"....' Znaj proporcję mocium panie' .....
W dodatku jesteśmy teraz świadkami silnego trendu narodowo-katolickiego, wiec myślenie o Roku Reformacji w ujęciu ogólnopaństwowym byłoby jednak niewłaściwe. Natomiast słowa prezydenta A.Dudy, wygłoszone w Bielsku, nie tracą swojej przyjaznej mocy dla naszego środowiska.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Herbert » Pt lip 08, 2016 09:38

Elżbieta napisał(a):Może tam gdzie mieszkasz jest inaczej, jednak nie jest tak wszędzie. Ile ja razy się nasłuchałam a ile poczytałam na ten temat i o tym co myślą Katolicy o nas. Dziękuję za taką ekumenię. Przykro o tym myśleć a co dopiero pisać.

Nie przejmowac sie, gdy zle on nas mowia. Po prostu zrobmy swoje i przygotujmy sie duchowo - czekaja nas przeciez znacznie gorsze przesladowania (z zupelnie innej strony).
Herbert
 
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Andrzej » Wt lip 12, 2016 14:45

pochodna napisał(a):Protestanci stanowią w Polsce mniej niż 0.5% ludności, domaganie się od władz państwowych ogłoszenia Roku Reformacji to przejaw megalomanii.

To "argument" równie sensowny jak ten, iż astronomowie to 0,00000001% ludności, więc należy zburzyć pomniki Kopernika bo są przejawem megalomanii. Poetów jest chyba jeszcze mniej, dlaczego więc w ogóle wspominamy o jakimś Mickiewiczu? Sorry, dawno już takich głupot jak to co napisał/a pochodna nie czytałem.

Niezależnie od dzisiejszej liczebności Kościołów, które odwołują się dziś do doświadczenia Reformacji, miała ona ogromny wpływ w polskiej kulturze i historii - trudno zrozumieć nasze dzieje bez Reformacji. Był czas, gdy większość posłów w polskim sejmie, to byli ewangelicy, z świadomego wyboru, i był równocześnie to czas świetności Rzeczpospolitej.

Województwo śląskie to inna bajka bo jest tam sporo lokalnych skupisk protestantów, a nawet miejscowości gdzie protestanci stanowią większość wyznaniową - tego nigdzie indziej w Polsce się nie spotka.

I jakie to ma znaczenie?
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości