Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Znalezione w sieci ;)

Znalezione w sieci ;)

Postprzez nika » N kwi 11, 2010 19:25

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 22:36

Taką oto notkę znalazłam w sieci: http://www.zrodlaobjawienia.blogspot.co ... adami.html
Wklejam tutaj gdyby ktoś chciał zabrać głos . :wink: Ja osobiście nie dyskutuję w takich sprawach bo nie chce mi się tracić nerwów :wink:
ale gdyby ktoś chciał - to proszę bardzo


P.S. Tak się zastanawiałam czy wogóle warto umieszczać tu ten link. Gdyby jednak naruszał albo był sprzeczny z regulaminem to bardzo proszę admina bądź moderatorów o usunięcie . :wink:
Dziękuję :)
nika
 
Posty: 61
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:18
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Elżbieta » N kwi 11, 2010 19:26

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 23:53

Rzeczywiście wątroba się przewraca, gdy się to czyta i nie jestem w stanie przeczytać to za jednym razem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Tomasz » N kwi 11, 2010 19:28

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 00:26

Nie sądzę Niko, aby Twój post z powyższym linkiem naruszał regulamin. Nie uważam jednak za celowe podejmowanie polemiki z autorem wskazanego bloga. Nie mniej, jeżeli ktokolwiek z forumowiczów (mam tutaj na myśli osoby "poszukujące" lub rozważające konwersję do naszego Kościoła) będzie miał pytania odnośnie przedstawionej tam krytyki zasad Luteranizmu to oczywiście będziemy mogli spokojnie "punkt po punkcie" obalić przedstawione tam niedorzeczności.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 11, 2010 19:30

Janek z Krakowa napisał: Wysłany: Pon Lut 22, 2010 07:19

Fajnie, że ten autor zacytował Ga 5:6 z BP

Ga 5:6 Bp "W Chrystusie Jezusie bowiem nie ma znaczenia ani obrzezanie, ani jego brak, lecz liczy się wiara ujawniająca swą moc dzięki miłości.

Przez miłość ujawnianie swej mocy? Czyżby sama wiara miała więc moc, a miłość i uczynki ją ujawniały? Cóż za luterska herezyja
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Paweł » N kwi 11, 2010 19:32

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 07:51

Pojechany kolo
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Dawid » N kwi 11, 2010 19:33

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 15:50

Dawno tutaj nie pisałem, chociaż codziennie czytam prawie wszystkie posty.
Chciałbym się Was zapytać jaki macie stosunek do tego fragmentu.
Jak bronić się przed zarzutami katolików, którzy twierdzą, że sama wiara nie wystarcza?

Jk 2:17-30 Bp "Tak też wiara nie przejawiająca się w czynach martwa jest sama w sobie.(1 Lecz powie ktoś: Ty masz wiarę, ja zaś mam uczynki. - Pokaż mi twoją wiarę bez uczynków, a ja z uczynków moich pokażę ci wiarę.(19) Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? - Dobrze czynisz; ale demony też wierzą i drżą.(20) A czy chcesz przekonać się, słaby człowiecze, że wiara bez uczynków jest bezowocna?(21) Czyż praojciec nasz Abraham nie dzięki uczynkom został usprawiedliwiony, złożywszy syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?(22) Widzisz więc, że wiara współdziała z jego uczynkami i dzięki uczynkom stała się doskonałą.(23) Tak wypełniło się Pismo, które mówi: 'Uwierzył Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość', i nazwany został przyjacielem Boga.(24) Widzicie więc, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia dzięki uczynkom, a nie przez samą tylko wiarę.(25) Podobnie tak i nierządnica Rahab czyż nie dzięki uczynkom dostąpiła usprawiedliwienia, przyjmując zwiadowców a inną drogą ich wyprawiając?(26) Jak bowiem ciało bez ducha jest martwe, tak też martwa jest wiara bez uczynków."

Niedługo przeprowadzę rozmowę w szkole z Księdzem, który wie o tym iż odszedłem od KRK i poruszając temat zbawienia na pewno zacytuje ten fragment. Jak mam się bronić? Cytując inne fragmenty?
Dawid
 
Posty: 76
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:24
Lokalizacja: Łowicz
wyznanie: Kalwinizm
dyplomy: 1
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Paweł » N kwi 11, 2010 19:39

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 16:04

Przede wszystkim, unikaj walki na cytaty. Nigdy nie pozwól aby traktować urywki Pisma jak kule pistoletu. Po drugie, pamiętaj że nie jesteś teologiem i nie musisz na wyrywki znać Pisma i mów to otwarcie oponentowi. Po trzecie trzymaj się sedna wiary zbawczej ? czyli zastępczej śmierci Chrystusa za Twoje popełnione i nie popełnione jeszcze grzechy. To Ci wystarczy do zbawienia i nie musisz znać wszystkich historii biblijnych (demony je znają i cóż z tego?).
Podkreślam nie daj się wmanewrować w walkę na cytaty.
Ode mnie na razie tyle na gorąco.
Pozdrawiam!
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Paweł » N kwi 11, 2010 19:40

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 16:10

Pamiętaj tylko że ja nie jestem teologiem ani duszpasterzem tym bardziej. To takie rady ławkowego ewangelika.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez Paweł » N kwi 11, 2010 19:40

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 16:14

I dalej, Twojej wierze na pewno towarzyszą uczynki, to naturalny i nieodłączny efekt wiary. Jedno z drugim idzie w parze, ale najpierw musi być wiara.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Znalezione w sieci ;)

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 11, 2010 19:43

Janek z Krakowa napisał: Wysłany: Pon Lut 22, 2010 18:39

Dawidzie, przestudiuje jedną z tez dyskusji Heidelberskiej.
Cytat:
Teza 25: Nie ten jest sprawiedliwy ten, kto wiele czyni, lecz ten, kto bez uczynków żarliwie wierzy w Chrystusa.

Komentarz Lutra: Sprawiedliwości Bożej nie zdobywa się dzięki stale powtarzanym czynnościom, jak nauczał Arystoteles, lecz zostaje ona wlana przez wiarę. ?Sprawiedliwy z wiary żyć będzie? (Rz 1,17). ?Sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu? (Rz 10,10). Dlatego słowa ?bez uczynków? należy rozumieć następująco: Nie chodzi o to, że człowiek sprawiedliwy nic nie robi, ale o to, że choć sprawiedliwość popycha go do działania, to jednak nie uczynki czynią go sprawiedliwym. Wiara i łaska zostają wlane bez współudziału człowieka, natychmiast jednak podążają za nimi uczynki. Czytamy o tym w Liście do Rzymian: ?Z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek? (Rz 3,20), oraz: ?Człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu? (Rz 3,2. To znaczy, że uczynki nic nie dodają do usprawiedliwienia. Dlatego człowiek, który wie, że uczynki wiary nie są jego własnymi uczynkami, lecz Boga, nie szuka własnej chwały ani sprawiedliwości, lecz szuka Boga ? Boża sprawiedliwość pochodząca z wiary w Chrystusa całkowicie mu wystarcza. Innymi słowy, jak czytamy w 1. Koryntian 1,30, jego mądrością, sprawiedliwością etc. jest Chrystus, on zaś jest Jego dziełem i narzędziem.


Uczynki wiary usprawiedliwiają nas, bo są uczynkami dokonanymi przez Ducha Świętego w nas. Ponieważ jednak one biorą się tylko z głębokiej wiary, to trzeba wierzyć, a nie liczyć na swoje uczynki. Wiara urodzi czyny, które złączone z czynami Chrystusa usprawiedliwiają nas-to z łaski, a nie z naszych uczynków [w sensie dokonań nie wynikających z wiary].
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości