Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangeliczny Kościół Luterański

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Tomasz » Pn paź 27, 2014 23:21

moim zdaniem właśnie przystąpienie do MRL spowodowałby rozłam w Kościele


Nie wiem skąd te przypuszczenia. Dlaczego przystąpienie do innej organizacji międzynarodowej zrzeszającej kościoły luterańskie miałoby spowodować rozłam. Kompletnie absurdalna hipoteza. Ponadto - w ŚFL są kościoły, które jednocześnie należą również do MRL (np. Kościół Australii).

a skoro nasz Kościół jest członkiem ŚFL
działasz na szkodę Kościoła


To stwierdzenie jest jeszcze bardziej absurdalne niż pierwsze, zatem nie da go się nawet komentować.

bo mówienie o"szatańskich nowinkach" i o "rozwalaniu luteranizmu w Polsce "
nie jest nawet krytyką
to czysta demagogia


To nie jest demagogia. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w Svenska Krykan, który jest najbardziej liczącym się kościołem w ŚFL.

a ma i to bardzo wiele
ale rozwinę to w kolejnym wpisie


Biorąc pod uwagę powyższe hipotezy, które przekraczają wszelkie granice absurdu już wyobrażam sobie rozwinięcie tej kolejnej :lol:
Jeżeli chcesz znowu nas rozbawić, to proszę bardzo. Tylko jedna prośba - trzymaj się tematycznego podziału forum. O heavy metalu dyskutowaliśmy w innym wątku i tam też zamieść swoje wywody na ten temat :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Jacek » So lis 01, 2014 06:38

Tomek- O ile pamietam to trollowanie Pajaka juz bylo znane na Luteranie-forum. Pajak- nic nowego pozytywnego nie wnosi, wrecz przeciwnie, drwi z innych i opiera sie na wiecznej krytyce wszystkiego na okolo
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez skomplik » Wt kwi 14, 2015 21:29

Czyli raczej nie powstanie Ewangeliczny Kościół Luterański jako ewangelikalny kierunek w luteranizmie - tak jak Ewangeliczny Kościół Reformowany dla reformowanych?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez ewangelik » Cz kwi 16, 2015 07:52

Myślę że powstanie nowego kościoła nie byłoby jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ podział tak na prawdę nigdy nie jest dobry. Mogłoby być nawet tak, że zostały by przedzielone rodziny.
Ostatnio edytowano Pn cze 06, 2016 21:39 przez ewangelik, łącznie edytowano 1 raz
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez skomplik » Pt kwi 17, 2015 09:31

Podałem przykład Ewangelicznego Kościoła Reformowanego aby pokazać nie tylko, że jest odpowiednikiem KER ale również i to że jest nisko-liturgiczny, stąd pytanie jak ewentualny Ewangeliczny Kościół Luterański miałby wyglądać.
Myślę, że dobrym przykładem ewangelikalnego nurtu w KEA jest zbór w Wiśle-Malince.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Majkel » Pt kwi 17, 2015 12:35

skomplik napisał(a):Myślę, że dobrym przykładem ewangelikalnego nurtu w KEA jest zbór w Wiśle-Malince.


Często odnoszę wrażenie, że ta parafia to chyba tylko z nazwy jest ewangelicko-augsburska, kto jest zorientowany w temacie, wie o co tak na prawdę chodzi :lol:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez ewangelik » Pt kwi 17, 2015 14:05

Ten zbór mimo wszystko jest luterański, ponieważ w nauczaniu odwołuje się do luterańskiej nauki. Liturgia to kwestia adiafory. Dla nas jest ona istotna, ale jednak nie dla każdego i nie można z tego powodu odmawiać komuś luterańskości.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez skomplik » N kwi 19, 2015 19:52

Często odnoszę wrażenie, że ta parafia to chyba tylko z nazwy jest ewangelicko-augsburska, kto jest zorientowany w temacie, wie o co tak na prawdę chodzi :lol:


Możesz rozwinąć?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez ewangelik » Wt kwi 21, 2015 08:20

Zapewne Majkel ma na myśli niskokościelność w Malince, ale nie jest to przecież przestępstwo :p
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Majkel » Wt kwi 21, 2015 16:19

Nie wymagam i nie mam prawa wymagać, aby wymieniona parafia była parafią wysokokościelną, bo żadna w KEA nie jest, nie będzie, a bynajmniej do tego nie pretenduje. Liturgicznie jest to parafia w stylu wolnych kościołów, których w Wiśle jest pełno, a że przy okazji ciągnie ją teologicznie w tym kierunku ... Jeśli ktoś uważa że, Malinka w 100 % jest czysto luterska i ogólnie nauczanie jest tam zawsze zgodnie z Księgami Wyznaniowymi, to chyba delikatnie mówiąc jest w dobrym humorze :lol:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron