Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nienawiść do samego siebie

Nienawiść do samego siebie

Postprzez Karol » So lut 07, 2015 23:45

Jak myślicie, czy odczuwanie nienawiści do samego siebie może być obrazą dla Boga?
Karol
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn cze 16, 2014 19:32
wyznanie: W trakcie poszukiwań
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Kubala95 » N lut 08, 2015 01:52

Zostałeś stworzony przez Boga (jesteś jego dziełem), a na dodatek na Jego obraz i podobieństwo. Myślę, że w tym sensie Pan Bóg mógłby odebrać to negatywnie. Nie zapominajmy jednak, że jest On przecież miłosierny i jeśli ta "autonienawiść" wynika np. z Twojego złego stanu psychicznego, to może Ci to wybaczyć.
Przepraszam, że zapytam - ale czy nie potrzebujesz jakiejś pomocy albo wsparcia ? Jeśli tak, to zawsze z Tobą chętnie porozmawiam.
Ostatnio edytowano Pn lut 09, 2015 03:22 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Elżbieta » N lut 08, 2015 06:16

Znam taki jeden przypadek. Otóż kobieta tak bardzo czuła nienawiść i wstręt do samej siebie, że jej własny organizm obrócił się przeciwko niej. Jej system obronny zaatakował jej własne komórki. Jak się to skończyło? Nie ma już jej wśród żywych.
Nie wiem Karolu, czy piszesz o sobie, czy o kimś znajomym, ale rzeczywiście trzeba to jak najszybciej leczyć, bo może się skończyć tak jak w przypadku o którym pisałam powyżej.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Jonah » Pn lut 09, 2015 16:49

Nienawiść do siebie może być konstruktywna, bądź destruktywna. O konstruktywnej „nienawiści” samego siebie mówi Jezus w Ewangelii Łukaszowej: „kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści [...] życia swego, nie może być uczniem moim” (Łk 14: 26) Taka nienawiść pozwala uwolnić się człowiekowi od samego siebie, wyzbyć samouwielbienia i ufności we własne siły, by zwrócić się ku Chrystusowi jako swemu jedynemu Panu i Zbawicielowi. Taka konstruktywna „nienawiść” uczy człowieka pokory przez Bogiem i pozwala odkrywać nieskończone Boże miłosierdzie.

Istnieje też destruktywna nienawiść samego siebie, która podszyta jest pychą i egocentryzmem. Człowiek wówczas niejako „celebruje” swoje grzechy, choć właśnie często z ich przyczyny odczuwa niechęć do samego siebie. Jednak, licząc jedynie na siebie i własne siły, nie potrafi zaufać Chrystusowi i uwierzyć, że Boże miłosierdzie zawsze jest większe niż ludzki grzech. Tego typu nienawiść siebie samego prowadzi często do rozpaczy, a nawet buntu przeciw Bogu i ateizmu.

Gdzie indziej wszakże Jezus mówi o miłości samego siebie. (Mt 22: 39). Miłować samego siebie może ten, który świadom jest swojej ograniczonej kondycji usprawiedliwionego grzesznika. Rozeznanie własnej grzeszności nie wpędza go już w rozpacz, bo wie, że dzięki wierze z odkupicielską moc Chrystusowego krzyża Ojciec nie poczytuje mu jego grzechów.

Dlatego jedynie u stóp Krzyża nienawiść samego siebie może przemienić się w miłość samego siebie i bliźniego.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Karol » Cz lut 12, 2015 21:32

Kubala95 napisał(a):Zostałeś stworzony przez Boga (jesteś jego dziełem), a na dodatek na Jego obraz i podobieństwo.


Czy aby to nie jest tak, że Bóg stworzył pierwszych ludzi (oczywiście nie w sensie, że parę), a następne pokolenia to już "automat"? Ciężko jest mi uwierzyć, że Bóg, który ma być doskonały stwarza tak wadliwą istotę jak ja.

Jonah napisał(a):Człowiek wówczas niejako „celebruje” swoje grzechy, choć właśnie często z ich przyczyny odczuwa niechęć do samego siebie.


Obrzydzenie do samego siebie z powodu własnej grzeszności również odczuwam, ale chyba najbardziej przeraża mnie własna niedoskonałość w porównaniu z innymi, często o wiele bardziej grzesznymi ludźmi ode mnie. Dlaczego ktoś, kto całe życie pragnął być dobry i nie marzył o niczym wielkim, teraz cierpi odrzucenie, osamotnienie i wszechogarniający smutek? Dlaczego jego skromne marzenia oraz pragnienia zostały podeptane poprzez narzucenie mu szeregu wad?
Karol
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn cze 16, 2014 19:32
wyznanie: W trakcie poszukiwań
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Kubala95 » N lut 15, 2015 22:30

Karol napisał(a):Czy aby to nie jest tak, że Bóg stworzył pierwszych ludzi (oczywiście nie w sensie, że parę), a następne pokolenia to już "automat"? Ciężko jest mi uwierzyć, że Bóg, który ma być doskonały stwarza tak wadliwą istotę jak ja.


Nie mówimy tutaj o identyczności, ale o pewnym istotnym podobieństwie, które wyróżnia nas od innych istot żywych. Posiadamy bowiem - tak jak Bóg - rozum, wolną wolę i nieśmiertelną duszę. Gdzie wolna wola oznacza możliwość sprzeciwu wobec instynktu i podjęcia świadomego wyboru - zwracam na to uwagę, bo ktoś mógłby powiedzieć, że przecież dziko żyjące zwierzęta też mają pełną swobodę, jednak ich zachowaniem nie kieruje rozum, tylko biologiczne żądze. My jesteśmy w stanie powstrzymać się od konsumpcji pożywienia czy aktywności seksualnej - zwierzę natomiast się nad tym nie zastanawia - w analogicznych sytuacjach rzuca się na jedzenie i poddaje popędowi seksualnemu.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez jacobi_ » So paź 24, 2015 11:59

Uważam, że jesteś wytworem Boga. To on cie stworzył, więc obrażając siebie czy nienawidząc - obrażasz i nienawidzisz Boga. Jesteś cudem, a to że Ty uważasz inaczej to jest tylko i wyłacznie Twoja wyobraźnia. Nie jesteś wadliwą istotą.
jacobi_
 
Posty: 6
Dołączył(a): So paź 24, 2015 11:39
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nienawiść do samego siebie

Postprzez Trubel » Pt lis 06, 2015 22:00

Kiedyś czułam bardzo wielką nienawiść do siebie. Czasem dalej mi się to zdarza. Mysle jednak ze Bóg chce zmienić nasze postrzeganie siebie wtedy. Na pewno nie potępia takich osób
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości