Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Post a zabawy

Post a zabawy

Postprzez wisnia2168 » Pt lut 12, 2016 09:17

Znajomi namawiają mnie bym wziął udział w imprezie. Czy jako luteranin powinienem w czas pasyjny odmówić?
Avatar użytkownika
wisnia2168
 
Posty: 26
Dołączył(a): N gru 20, 2015 00:30
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Witold » Pt lut 12, 2016 09:24

ściągnę na siebie gromy ale uważam że takie sprawy to są tradycje ludzkie i jest oczywiście dobrą rzeczą rozmyślanie nad Ofiarą i Zmartwychwstaniem naszego Pana ale można to równie dobrze robić cały rok i byłoby to też pożyteczne.
Ja się nie zacząłem umartwiać i nie jest to ani moja chluba ani też przewinienie.
Wielki post nie był obchodzony przez pierwszych chrześcijan, przynajmniej w formie czterdziestodniowej.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Post a zabawy

Postprzez wisnia2168 » Pt lut 12, 2016 10:22

Mam bardzo podobne zdanie do ciebie, ale bylem ciekaw czy ta kwestia jest jakoś u nas regulowana- wtedy musialbym się dostosować. Pytanie bierze się głównie z moich rozmów z rodzicami-katolikami i ich rozumowania czasu pasyjnego według krk
Avatar użytkownika
wisnia2168
 
Posty: 26
Dołączył(a): N gru 20, 2015 00:30
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Witold » Pt lut 12, 2016 17:49

ja nie pisałem że wypowiadam się w imieniu KEA. mówiłem o moim rozumieniu tego zagadnienia.

ale niestety, jest luzik. zezwala się na rozwody, w wielu krajach na śluby zboczeńców... łamie się zasady jasno określone w Biblii pielęgnując jednocześnie coś co jest tradycją ludzką z podobnym oparciem o Słowo co kult MB lub świętych...

w każdym razie ja jutro idę na piwko i kręgle. pozdrawiam
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Aleksander » Wt lut 16, 2016 16:20

Win32 napisał(a):Zwracam uwagę szczególnie osobom w drodze do Kościoła Ewangelickiego lub z krótkim stażem w nim, ażeby na tym Forum Luteran Konfesyjnych nie wprowadzały żadnych nowych "świeckich tradycji"..... Kościół nasz zawsze respektował postanowienia pierwszych siedmiu soborów powszechnych.
Dziś z małymi zmianami ,obowiązuje u nas kalendarz liturgiczny znany w czasach Reformacji . Ten kalendarz
przewiduje odpowiednie szczególne okresy w roku kościelnym, w których zwraca się uwagę na post szeroko rozumiany.
Tradycja ta nie wynika z czyjegoś widzi mi się, lecz ma głębokie uzasadnienie w Piśmie Świętym. Czas Pasyjny- bo o nim mówimy - wynika ze słów Pana Jezusa np.Mar.2,18-20.
W Kościele Ewangelickim zawsze był i jest to okres szczególnej zadumy i skupienia się nad Słowem Bożym
opisującym mękę i śmierć Naszego Pana. Ponieważ mało kto ( lub nikt) w ciągu roku myśli o męce Zbawiciela...,
( wbrew słowom Kolegi ) dlatego teraz jest właśnie wydzielony czterdziestodniowy czas refleksji:Jl.2,12-18 . Tę tradycję Reformacja przejęła z Kościoła pierwszych wieków. Czytajcie o właściwym rozumieniu postu :Iz.58,6-12 .
Mając to na uwadze ,jest rzeczą naganną chodzenie w tym czasie na " imprezy". Oczywiście zależy jeszcze jakie... Co innego koncert, godny teatr czy film, a co innego spotkanie ze znajomymi przy piwku lub czymś jeszcze. Tu trzeba mieć wrażliwe sumienie i "siebie samego doświadczać" . Tyt.2,11-15. Niech nikt nie myśli, że ewangelicyzm to luzik i wszystko nam wolno. O, NIE !

Win32 w swoim poście słusznie wskazał na hermeneutykę i interpretacje teologii historycznej. Innymi słowy to jak powinniśmy interpretować tradycję Kościoła. Najczęściej będąc przesiąknięci humanizmem i indywidualistyczną krytyką siebie samych stawiamy jako standard wiary chrześcijańskiej. Tylko że w tym się kryje liberalna hermeneutyka. Zarazem obrona wiary chrześcijańskiej staje się miałka i słaba.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Witold » Wt lut 16, 2016 17:20

Tylko że Jezus nie nakazywał pościć akurat w tym czasie. Nie kazał też pościć przez 40 dni. Nie mówię że jest post niepotrzebny, ale niepotrzebne jest narzucanie postu.

Za to dał Jezus wiele nakazów i zakazów których przestrzeganie nie jest już tak łatwe jak odmówienie sobie imprezek na 40 dni.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Aleksander » Wt lut 16, 2016 17:40

Witold, wydaje mi się, że mylnie stosujesz zasady hermeneutyki. Nikt nie ustanawia obrzędów ponad nauczanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Zasady Soborów są raczej mądrością "dawnych"w tym jak jest lepiej uczyć się/dojrzewać w wierze.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Witold » Wt lut 16, 2016 19:48

Czy mylnie, czy niemylnie, kiedyś się dowiemy :wink:

Biorę dosłownie zasadę sola scriptura. A Pismo o poście czterdziestodniowym przed Wielkanocą nic nie wspomina.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Aleksander » Wt lut 16, 2016 22:30

Witold napisał(a):Czy mylnie, czy niemylnie, kiedyś się dowiemy :wink:

Biorę dosłownie zasadę sola scriptura. A Pismo o poście czterdziestodniowym przed Wielkanocą nic nie wspomina.

Czy Pismo Święte mówi czy nie "zależy" w tej dyskusji od tego jaką hermeneutykę zastosujemy.

Zasada sola scriptura nigdy nie miała zniwelować mądrość płynącą z postanowień Soborów Powszechnych.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Post a zabawy

Postprzez Witold » Śr lut 17, 2016 15:46

Jestem w pracy więc posłużę się najprostszym źródłem, wikipedią:

Sola scriptura (łac. jedynie Pismem) – jedna spośród pięciu zasad protestantyzmu, stanowiąca formalną zasadę teologiczną, w odróżnieniu od zasad materialnych – solus Christus, sola gratia oraz sola fide. Głosi, że Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej, a w konsekwencji – jedynym autorytetem Kościoła rozstrzygającym w kwestiach wiary i praktyki.


W latach 1524-1525 pogląd Lutra odnośnie wyłączności autorytetu Biblii stał się jeszcze bardziej radykalny i sprecyzowany wskutek starć zarówno ze zwolennikami nauki papieża, jak też z poglądami skupionego wokół Thomasa Müntzera ruchu tzw. „proroków zwickawskich”, głoszących wewnętrzne oświecenie (iluminaryzm) i odrzucenie wszelkich zewnętrznych autorytetów, z Biblią jako „martwą literą” włącznie. Luter uznał zatem, iż poza Pismem Świętym nie tylko nie istnieje żaden inny duchowy autorytet, ale nawet działanie Ducha Świętego i jego komunikacja z człowiekiem są ściśle związane ze Słowem Bożym, bez którego nie istnieją[2].


Manfred Uglorz: Marcin Luter, ojciec Reformacji. Cz. II: Zarys teologii ks. Marcina Lutra. Bielsko-Biała: Wydawnictwo „Augustana”, 1995, s. 126. ISBN 83-85970-20-7.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron