Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ślubowanie

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Ślubowanie

Postprzez Patryk » Pt sty 14, 2022 09:36

Witam wszystkich jako nowy na tym forum.

Przedstwie swoja sytuacje. Zostalem ochrzczony w KRK, ale nigdy nie praktykowalem tego wyznania. Mialem epizody z adwentystami i SJ. Wlasciwie cale zycie szukam Boga, ostatnie kilka lat bardzo intensywnie. Chcialbym tez pielegniwac swoja wiare w spolecznoci osob wierzacych.

Ostatnio zaczelem sie zastanwiac nad luteranizmem. Ale jest jedna rzecz, ktora mne zastanawia. Chodzi o tresc slubowania w trakcie konwersji. Podobno slubuje wiernosc nauce KEA przez cale zycie?

Nie wiem czy moge zlozyc takie slubowanie, przeciez nauka KEA moze sie zmienic, moze tez sie zmienic moj poglad w kwestii luteranizmu. Traktuje powaznie takiego slubowania, a przeciez prawdopodobienstwo jego zlamania nie jest takie male. Nie chce znalezc sie w sytuacji Kmicica ;)

Oczywiscie rozumiem, ze takie slubowanie moze zobowiazywac mnie ze dopoki jestem czescia KEA, to postepuje wg. nauk Kosciola oraz np. publicznie bronie w roznych sytuacjach tych nauk. Ale co jezeli uznam, ze KEA to juz nie jest moja droga?

Domyslam sie, ze byc moze odeslecie mnie do najblizszej parafii, ale chcialbym wstepnie poznac Wasze zdanie w tym temacie.
Patryk
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz sty 13, 2022 17:06
wyznanie: poszukujący
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Grzegorz » Pt sty 14, 2022 11:01

Witaj na forum. Kiedyś byłem w podobnej sytuacji. Przygotowywałem się do konwersji, ale ten tekst ślubowania wzbudzał moje wątpliwości. Na szczęście są alternatywy - stare agendy liturgiczne przewidują nieco inne ślubowanie dla konwertytów. Z tego co pamiętam to zamiast deklaracji wierności naukom KEA ślubowałem, że będę zawsze szanował i cenił nabożeństwo ewangelickie. Wciąż nieco ryzykowne, ale jednak bezpieczniejsze ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Patryk » Pt sty 14, 2022 17:37

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Rzeczywiscie takie slubowanie o szanowaniu nabozenstwa ewangelickiego jest pewna alternatywa. Dzieki za informacje.

Pytanie tez o jaka nauke chodzi. Cala czy tez jakis glowny trzon jak np. Sola.

Mam tez takie przemyslenie, ze w trakcie slubowania skladam rowniez przysiege wiernosci Jezusowi Chrystusowi. Jezeli w moim sumieniu nauka KEA zacznie przeczyc naukom Jezusa (na wskutek zmian doktrynalnych lub wlasnych przemyslen) to w tym konflikcie wartosci wazniejszy pozostaje Jezus i w moim sumieniu bylbym zwolniony z przysiegi naukom KEA.

Co ciekawe dotyczyloby to tylko nauk sprzecznych z nauka Jezusa. W sprawach drugorzednych, niesprzecznych i niezwiazanych z naukami Jezusa, moralnie obojetnymi, powinienem tej przysiegi dotrzymywac. I nie prowadzic np. proznych sporow. Tak mi sie wydaje...
Patryk
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz sty 13, 2022 17:06
wyznanie: poszukujący
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Berk » Pt sty 14, 2022 18:39

Ja to rozumiem w ten sposob ze bedac czlonkiem KEA nie wystepujesz przeciwko jego naukom. Na przyklad nje glosisz gdzies publicznie ze eucharystia to ofiara i przeistoczenie albo ze nauczanje KEA to herezja. Tak to rozumiem. Natomiast jesli ktos dochodzi do wniosku ze w KEA juz nie ma dla niego miejsca to juz go nie trzyma zadne przyzeczenia.

W tym jest mądrość anabaptystów że przysiąg i ślubowań zakazali :D musze przyznać
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Grzegorz » Pt sty 14, 2022 21:35

Patryk napisał(a):Pytanie tez o jaka nauke chodzi.


No właśnie, można to różnie interpretować. Ja bym powiedział, że chodzi o ogół nauk wyrażonych w Księgach Wyznaniowych (Katechizmy Lutra, Konfesja Augsburska itd.), ale to nie jest jasno określone.

W KEA jest parę takich kwiatków. Prezbiterzy podczas ordynacji składają ślubowanie, że będą pełnić służbę w posłuszeństwie wobec biskupów.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Maciejj » So sty 15, 2022 21:19

Patryk, możesz przytoczyć ten tekst?

Przede wszystkim, warto udać się na nabożeństwo i porozmawiać z pastorem nt. twojego zainteresowania luteranizmem. Na pewno on najlepiej wyjaśni, co w praktyce jest rozumiane w tym ślubowaniu. Taką rozmowę można odbyć całkowicie niezobowiązująco - nie musisz przy tym deklarować chęci wstąpienia do Kościoła. Tak samo z uczestnictwem w nabożeństwach, są otwarte dla wszystkich, co najwyżej kwestię przystępowania do Komunii warto wcześniej omówić, choć i w tym z tego co wiem KEA jest raczej otwarty.

Jeśli chodzi o "zgodność z nauką Kościoła", to sądzę, że chodzi o zgodność w podstawowych kwestiach, co do których panuje konsensus na przestrzeni wieków. Pewnie nie byłoby to mile widziane, gdybyś zaraz po konwersji zaczął np. publicznie krytykować chrzest dzieci. Natomiast nie sądzę, że chodzi o zgodność ze stanowiskami biskupów albo Synodu w różnych aktualnych kwestiach, które przecież się zmieniają i w których różnice zdań są czymś naturalnym. Z tego co mi wiadomo, nikt nie wymaga takiej zgodności od członków KEA nawet w teorii.

Natomiast decyzję o konwersji trzeba dobrze przemyśleć i moim zdaniem powinno się ją podejmować z pełnym przekonaniem, że jest to decyzja na całe życie. Jeśli kiedyś rozwój wypadków zmusi cię do przemyślenia tego na nowo i dojdziesz w swoim sumieniu do innej decyzji, to ze strony KEA nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami, każdy jest wolny. Ale jeśli już teraz uważasz, że prawdopodobieństwo tego jest duże, to radziłbym jeszcze trochę poczekać. Ja to widzę analogicznie do małżeństwa: jeśli już przy ślubie planuje się, co na wypadek rozwodu, to to jest zły znak.

Jeśli zależy Ci głównie na społeczności z wierzącymi, możesz spróbować poszukać takiej społeczności w KEA już zanim zaczniesz konkretnie planować konwersję. Możesz chodzić na nabożeństwa, brać udział w innych wydarzeniach organizowanych przez parafię, czy np. w Tygodniu Ewangelizacyjnym (dobra okazja poznania KEA w szerszym wymiarze niż własna parafia, w tym Śląska Cieszyńskiego, który jest jego istotną częścią :)). Wszędzie tam możesz być otwarty z tym, że jesteś poszukujący i nie jesteś członkiem KEA - spotykałem takie osoby i nikt nie miał nic przeciwko ich uczestnictwu. Sam chodziłem na nabożeństwa i spotkania studentów w mojej parafii przez 3 lata zanim zdecydowałem się na konwersję.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Patryk » Wt sty 18, 2022 14:31

Berk napisał(a):Tak to rozumiem. Natomiast jesli ktos dochodzi do wniosku ze w KEA juz nie ma dla niego miejsca to juz go nie trzyma zadne przyzeczenia.

W tym jest mądrość anabaptystów że przysiąg i ślubowań zakazali :D musze przyznać

Gdzies na stronie luteran przeczytalem, ze wystarczy tylko jakas deklaracje wypelnic
A nad samym zakazem przysiegania tez sie zastanawiam, ze ta interpretacja ma swoj sens.

@Maciejj
Nie przytocze, nie znalazlem oficjalnej wersji, a rozne strony poszczegolnych parafii podaja troche odmienne wersje. Na filmie dokumentalnym "Z wyboru" ksiadz pyta: "Czy slubujesz do konca zycia nasladowac Pana Jezusa i wytrwac w nauczaniu KEA, czyli luteranskiego, przez cale swoje zycie? Jezeli tak odpowiedz: slubuje z pomoca boza".

Pytanie wlasnie co jest podstawowa kwestia. Czy kwestia potepienia millenaryzmu jest taka sprawa? Nie mowie ze jestem zwolennikiem millenaryzmu. Nie mam zdania. Czy musze odrzucac te nauke, czy wystarczy ze jej nie popieram, a jezeli bym zaczal popierac to co wtedy?

Wiem, ze najlepiej porozmawiac w cztery oczy z ksiedzem z najblizszej parafii. Ale tak jak pisalem, wstepnie chcialbym sie zorientowac jak wygla punkt widzenia luteran, bez zajmowania komus czasu. Wiadomo tez, ze konkretny ksiadz KEA tez moze miec swoje filtry poznawcze, choc byc moze moje obawy sa zwiazane z roznymi anegdotami dotyczacymi ksiezy KRK.

Analogia do malzenstwa jest dobra. Ale zonie nie slubuje, ze bede sie z nia zgadzal we wszystkim ;) Chociaz jakbysmy ja spytali... :D

Uczestniczenie w zyciu spolecznosci osob wierzacych zaczyna miec dla mnie znaczenie. Problem w tym, ze przez ostatnie lata probowalem wyrobic sobie zdanie na pewne kluczowe kwestie dzielace chrzescijnskie denominacje i jestem coraz glupszy. Wiem, ze nic nie wiem.

Zaczynam myslec ze liczy sie sie tylko Zycie, zbawcza Smierc i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, milosc do niego, nasladowanie go i w zwiazku z tym niesprawianie cierpienia oraz ujmowanie go innym w miare swoich mozliwosci, bycie ochrzczonym oraz czynienie pamiatki Wieczerzy Panskiej bez wnikania w zawilosci i tajemnice teologicznego tego co dzieje sie z Chlebem i Winem.

Bardzo duze wrazenie sprawilo na mnie, ze Justyn Meczennik wierzac, ze Jezus jest Bogiem traktowal jako braci tych, ktorzy tej wiary niepodzielali.
Patryk
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz sty 13, 2022 17:06
wyznanie: poszukujący
  

Re: Ślubowanie

Postprzez Aleksander » Śr sty 19, 2022 14:54

To ciekawe, że różne Kościoły Luterańskie inaczej traktują ślubowanie. Najprościej ślubować na wierność Pismu Świetnemu oraz wyznaniom wiary, jako wiernym wkładkom Ewangelii. Czy nauka KEA, czy inne, jest stwierdzeniem uwzględniającym wszystkie decyzje synodów....? W moim Kościele Synod nie zajmuje się sprawami wyznania wiary, czyli nie może wprowadzić zmian. Tak jest w konstytucji.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron