Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Magdalena » N paź 27, 2013 02:33

Zaczęłam się poważnie zastanawiać nad moją konwersją, od kiedy odkryłam jak liberalne nurty są obecne wśród wyznawców luteranizmu w Polsce. Czy to w ogóle ma sens, być ortodoksem i wstąpić do kościoła, który prędzej czy później zmieni swoje oblicze na bardziej liberalne?
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Elżbieta » N paź 27, 2013 06:00

Rzeczywiście niektórzy by chcieli żeby nasz Kościół poszedł w stronę liberalizmu, lub nawet drogą, na którą wkroczyły Kościoły zachodnie. Jednak sądzę, że tak źle u nas nie będzie. Pamiętaj również o tym, że ta strona powstała właśnie po to by bronić wartości chrześcijańskich, by to co usiłuje się do nas wedrzeć od zachodu, nigdy do nas nie dotarło. Im nas więcej będzie, tym Kościół będzie bardziej bezpieczny. Popatrz również na to co Jacek pisze, że tam gdzie nastąpiła największa degeneracja Kościoła, gdzie de facto kościoły się wyludniły, odradza się Kościół konserwatywny, gdzie Słowo Boże jest zwiastowane wiernie. Tam właśnie kościoły się zapełniają, bo ludzie tak naprawdę nie chcą tych wszystkich dziwnych nauk, którym usiłuje je karmić liberalizm. Chcą Boga prawdziwego, bezpiecznego, który daje pewne normy , a nie mówi, że wszystko nam wolno, że nie ma zła. Oprócz tego społeczeństwo polskie wbrew pozorom nie jest tak bardzo liberalne, jak by to chcieli widzieć niektórzy i po prostu to wszystko w Polsce nie przejdzie .
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez septemberlicht » N paź 27, 2013 11:19

Magdalena napisał(a):Zaczęłam się poważnie zastanawiać nad moją konwersją, od kiedy odkryłam jak liberalne nurty są obecne wśród wyznawców luteranizmu w Polsce. Czy to w ogóle ma sens, być ortodoksem i wstąpić do kościoła, który prędzej czy później zmieni swoje oblicze na bardziej liberalne?
Jeżeli uznajesz, że zbawienie daje tylko wiara w Chrystusa i jego łaska, a jedyną wykładnię wiary daje Pismo to nad czym się zastanawiać? Jaka inna droga ci pozostaje? Tkwienie w KRK, zawieszenie w dziwnej próżni między KRK i KEA?

I jeszcze jedna rzecz - jako członek KEA masz wpływ na to, jaki kierunek obierze twój kościół. Także w kwestiach drażliwych - "liberalnych". Natomiast w KRK - jeśli nie jesteś biskupem, albo przynajmniej wpływowym proboszczem-dobrodziejem - nie będziesz miała nic do gadania w żadnej sprawie, która dotyczy wiary i kształtu kościoła. Co zostanie zadekretowane w lokalnej kurii albo Rzymie, będziesz musiała bez zająknięcia akceptować.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Aleksander » N paź 27, 2013 14:54

septemberlicht napisał(a):
Magdalena napisał(a):Zaczęłam się poważnie zastanawiać nad moją konwersją, od kiedy odkryłam jak liberalne nurty są obecne wśród wyznawców luteranizmu w Polsce. Czy to w ogóle ma sens, być ortodoksem i wstąpić do kościoła, który prędzej czy później zmieni swoje oblicze na bardziej liberalne?
Jeżeli uznajesz, że zbawienie daje tylko wiara w Chrystusa i jego łaska, a jedyną wykładnię wiary daje Pismo to nad czym się zastanawiać? Jaka inna droga ci pozostaje? Tkwienie w KRK, zawieszenie w dziwnej próżni między KRK i KEA?

I jeszcze jedna rzecz - jako członek KEA masz wpływ na to, jaki kierunek obierze twój kościół. Także w kwestiach drażliwych - "liberalnych". Natomiast w KRK - jeśli nie jesteś biskupem, albo przynajmniej wpływowym proboszczem-dobrodziejem - nie będziesz miała nic do gadania w żadnej sprawie, która dotyczy wiary i kształtu kościoła. Co zostanie zadekretowane w lokalnej kurii albo Rzymie, będziesz musiała bez zająknięcia akceptować.

Zgadzam się całkowicie!

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Jonah » N paź 27, 2013 16:13

Podział na liberalne-konserwatywne nie przebiega dziś między denominacjami, ale wewnątrz nich. Nawet w ultraliberalnym Kościele, jakim jest UCC w USA działa Biblical Witness Fellowship, które stawia sobie za zadanie odnowę na fundamencie biblijnym. Czy w KRK nie ma tendencji liberalnych? Teologia wyzwolenia i teologia feministyczna są dziełem rzymskokatolickich teologów (Gutierrez, Camara i in.)/teolożek (Daly, Ruether, Halkes). Ideologii gejowskiej ostro broni w wydanej po polsku książce rzymskokatolicki ksiądz D. Helminiak. Zwłaszcza w USA buntują się przeciw Rzymowi zakonnice-feministki i zakonnicy-geje (ponoć wśród tamtejszych jezuitów jest ich ok. 30%, więc stanowią silne lobby). Przypuszczam, że prędzej czy później każdy Kościół będzie się musiał z tymi problemami zmierzyć. Czytaj Księgi Wyznaniowe i odpowiedz sobie na pytanie, czy podzielasz wykładnię Biblii, jaka jest w nich zawarta. Póki co, to one, a nie jakieś liberalne teologie, stanowią fundament konfesyjnej tożsamości KEA.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N paź 27, 2013 16:28

Magdo, wiem, że jesteś konserwatywną chrześcijanką. Polski KEA potrzebuje osób takich jak Ty! :wink:
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez lmc86 » N paź 27, 2013 17:20

Odpowiedz sobie na pytanie, czego szukasz w kościele. Jeśli absolutnej dosłowności w czytaniu Pisma Świętego i absolutnego purytanizmu, to tego nie znajdziesz w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP. Musisz szukać dalej.
Jeśli tak, jak Ci tu radzono, odczytasz Księgi wyznaniowe i się z nimi zgodzisz, to droga do KEA otwarta. Pamiętaj jednak, że istotą Kościoła protestanckiego jest to, że każdy sam odpowiada za siebie i nie można ulegać rzymskokatolickiemu myśleniu, że biskupi i księża mają być absolutnie jednomyślni, podobnie jak wierni. To, że w Kościele są nurty liberalne nie oznacza, że coś z tym Kościołem nie tak
lmc86
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr sie 21, 2013 16:43
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Aleksander » N paź 27, 2013 18:00

Jonah napisał(a):Podział na liberalne-konserwatywne nie przebiega dziś między denominacjami, ale wewnątrz nich. Nawet w ultraliberalnym Kościele, jakim jest UCC w USA działa Biblical Witness Fellowship, które stawia sobie za zadanie odnowę na fundamencie biblijnym. Czy w KRK nie ma tendencji liberalnych? Teologia wyzwolenia i teologia feministyczna są dziełem rzymskokatolickich teologów (Gutierrez, Camara i in.)/teolożek (Daly, Ruether, Halkes). Ideologii gejowskiej ostro broni w wydanej po polsku książce rzymskokatolicki ksiądz D. Helminiak. Zwłaszcza w USA buntują się przeciw Rzymowi zakonnice-feministki i zakonnicy-geje (ponoć wśród tamtejszych jezuitów jest ich ok. 30%, więc stanowią silne lobby). Przypuszczam, że prędzej czy później każdy Kościół będzie się musiał z tymi problemami zmierzyć. Czytaj Księgi Wyznaniowe i odpowiedz sobie na pytanie, czy podzielasz wykładnię Biblii, jaka jest w nich zawarta. Póki co, to one, a nie jakieś liberalne teologie, stanowią fundament konfesyjnej tożsamości KEA.

Bardzo dobra rada. Wyznanie wiary i Pismo Św. są podstawą do radzenia w duchowej walce z liberalnymi herezjami. Chyba, ze Kościół postanowi zrezygnować z takowych, tak jak ucznił Prezbiteriański Kościół w Nowej Zelandii. W takiej sytuacji nie będzie już fundamentów "walki". Tylko, że taka walka duchowa nie powinna być udziałem "nowonawróconych"/"młodych w wierze", tylko doświadczonych i dojrzałych w kwestiach duchowych. Warto poszukać w parafii takich, którzy pomagają w życiu codziennym wzrastać w wierze.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Grzegorz » N paź 27, 2013 21:37

Magdalena napisał(a):Czy to w ogóle ma sens, być ortodoksem i wstąpić do kościoła, który prędzej czy później zmieni swoje oblicze na bardziej liberalne?


Niedawno też miałem identyczne rozterki. Doszedłem w końcu do wniosku, że formalna przynależność do tego czy innego kościoła to sprawa drugorzędna. Jesteśmy zbawieni przez żywą wiarę. W niczym nie zaszkodzi mi dołączenie do KEA w takim jego stanie jak obecnie. A gdyby kiedyś zrobiło się zbyt liberalnie, to przecież mogę się wypisać.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Jacek » N paź 27, 2013 21:47

Bardzo mądrze Pochodna
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron