Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Normalny" kościół protestancki

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

"Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 17:48

Szukam normalnego kościoła protestanckiego, który naprawdę kieruje się zasadą "Sola scriptura" i nie planuje: wyświęcać kobiet na prezbiterów, homoseksualistów, lesbijek czy błogosławić związków jednopłciowych. Czy istnieje taki w ogóle w Polsce?
Dotychczas myślałem, że takim kościołem jest kościół luterański, jednakże czytając poglądy niektórych księży przestraszyłem się tego co tak liberalnie głoszą, co nie ma raczej nic wspólnego z Pismem Świętym (a wręcz przeciwnie).
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez wuka » Śr lis 25, 2015 17:58

To jest nas dwoje. Ja wprawdzie nie jestem katoliczką już od lat,ale nie jestem,niestety związana z żadną denominacją. A to nie jest dobre wyjście. Chciałabym oficjalnie przejść do KEA,ale mam wrażenie,że luteranie są coraz bliżej KrK i w dodatku niektórzy popierają to, o czym piszesz w swoim poście.
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 18:14

Witam w klubie, wuka, niestety..
Niestety, bo przynajmniej dla mnie nie jest to łatwa sytuacja. Z wiary dziedziczonej katolik a duchowo protestant. I kiedy myślałem już, że w końcu znalazłem swoje miejsce - no właśnie. I dalej dryfuję, a każdy kolejny dzień "w rozdarciu" nie jest łatwy, jeśli wiesz o czym mówię.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Herbert » Śr lis 25, 2015 18:25

Ja tez dlugo sie wahalem, zanim sie zdedydowalem. Ale zaryzykowalem i poki co u nas w Lublinie jest dobrze. Jak bedzie gorzej to wtedy dopiero bedziemy walczyc.
Najgorzej bylo, jak nigdzie nie chodzilem (po odejsciu z katolickiego neokatechumenatu), zrobilem sie zgorzknialy i prawie przestalem sie modlic.
Choc u mnie bylo latwiej, bo w koncu wrocilem do kosciola mojego dziecinstwa (po 40-letniej przerwie).
I jeszcze cos: forum nie moze zastapic wspolnoty - trzeba uwazac, by sie nie zatrzymac na samym tylko krytykowaniem.
Herbert
 
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez wuka » Śr lis 25, 2015 18:33

Masz rację,że nie ma co krytykować dla samej krytyki. Ale z drugiej strony,jak już się porzuciło katolicyzm, to nie ma sensu spadać "z deszczu pod rynnę".
U mnie to trochę inaczej było,ponieważ kilka lat uczęszczałam do Baptystów,ale przeprowadziłam się i już długo dość jestem bez wspólnoty. Tak się składa,że w ewentualnym zasięgu "dojazdowym" jest właśnie KEA. Jeśli Bóg pozwoli...,modlę się o to.
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 18:40

To co napisałem nie ma nic wspólnego z krytyką. Napisałem co czuję, a przez to dlaczego poszukuję.
Miałem już jedną parafię, z którą chciałem się związać, ale niestety okazało się, że nie uda się pogodzić "pewnych" rzeczy.
W przypadku potrzeby wiarygodności względem samego siebie trudno jest mi iść na duże kompromisy, tym bardziej jeśli dotyczą one bezpośrednio tematu Słowa Bożego.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 18:44

wuka napisał(a):(...)jak już się porzuciło katolicyzm, to nie ma sensu spadać "z deszczu pod rynnę".


Napisane dosadnie, ale prawdziwie.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Śr lis 25, 2015 18:44

Ale to jakie w końcu są tendencje w KEA Waszym zdaniem, coraz bliżej KrK, czy akceptacja dla LGBT? Bo to się raczej wyklucza ;)

Pomimo obecności głosów skrajnie liberalnych KEA w większości pozostaje konserwatywne. Ważnym sprawdzianem będzie głosowanie przez Synod nad ordynacją kobiet wiosną przyszłego roku - to już niedługo. Poczekajcie pół roku i w zależności od wyniku głosowania będzieci mogli wtedy podjąć określone kroki.

A poza tym to nie przynależność denominacyjna jest ważna, lecz Chrystus ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 18:49

pochodna napisał(a):Ale to jakie w końcu są tendencje w KEA Waszym zdaniem, coraz bliżej KrK, czy akceptacja dla LGBT? Bo to się raczej wyklucza ;)

Ja pisałem o LGBT.

pochodna napisał(a):Pomimo obecności głosów skrajnie liberalnych KEA w większości pozostaje konserwatywne. Ważnym sprawdzianem będzie głosowanie przez Synod nad ordynacją kobiet wiosną przyszłego roku - to już niedługo. Poczekajcie pół roku i w zależności od wyniku głosowania będzieci mogli wtedy podjąć określone kroki.

No dobra, tylko trzeba chociaż znać kierunek :-)

pochodna napisał(a):A poza tym to nie przynależność denominacyjna jest ważna, lecz Chrystus ;)

Sytuacja zależy od punktu, w którym się człowiek znajduje. Kiedy się jest w jakiejś wspólnocie, a nie jest się rozdartym duchowo - wygląda to jednak "trochę" inaczej.
Zresztą Chrystus wie o mnie wszystko, wie z czym się borykam i wierzę, że również mi pomoże.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Herbert » Śr lis 25, 2015 18:53

pochodna napisał(a):A poza tym to nie przynależność denominacyjna jest ważna, lecz Chrystus ;)

Tak, ale nikt nie jest samotna wyspa. Indywidualizm (rzekoma samowystarczalnosc) moze byc jednak pulapka.
«Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.»
Herbert
 
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości