Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Normalny" kościół protestancki

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Herbert » Cz lut 25, 2016 08:10

"Ale poprawilem sie i znalazlem fragment, o ktory mi chodzilo. Tak czy siak nie ustosunkowalas sie do tego, co wyzej napisalem :D"
Takie trollowanie mozna ciagnac w nieskonczonosc.
Herbert
 
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez MMW » Pn mar 14, 2016 18:09

Witam wszystkich,

chciałem założyć nowy temat, ale ten idealnie oddaje moje wątpliwości. Poważnie myślę o konwersji z katolicyzmu na luteranizm [chociaż wierze w Pana Jezusa i czytam Biblię od ok. 16 lat i połowę tego czasu byłem protestantem], jednak sprawa gejów i biskupek [pisząc w skrócie] nie daje mi spokoju. Nie znam realiów Waszej wspólnoty i nie wiem, na ile duże są szanse, że za rok-dwa będę nauczany przez biskupkę a za 3-4 przez jawnego i czynnego homoseksualistę. Fajnie, że tutaj dominują przeciwnicy tych wynaturzeń, ale chciałbym się dowiedzieć, na ile realne jest usankcjonowanie tych praktyk przez polski KEA?

Pytam, bo jak wspomniano już w tym wątku, rozterki duchowe są męczące, jednak szkoda mi zawracać sobie głowę kościołem, który za chwilę upodobni się do Sodomy, na wzór tęczowych luteran zachodnioeuropejskich. Księgi symboliczne akceptuję, liturgię też, mam zamiar dalej przychodzić na nabożeństwa, jednak niepewność co do dalszej postawy decydentów luterańskich odbiera mi wolę podjęcia bardziej zdecydowanych kroków.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Elżbieta » Pn mar 14, 2016 18:53

To, że są ludzie, którzy chcą zmienić oblicze naszego Kościoła, to jeszcze nie oznacza, że uda im się
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Pn mar 14, 2016 19:18

Witaj Bracie :)

na ile duże są szanse, że za rok-dwa będę nauczany przez biskupkę a za 3-4 przez jawnego i czynnego homoseksualistę


Mówiąc krótko - marginalne. Te zjawiska, nawet jeśli nastąpią, to w znacznie dłuższej skali czasu. W kwietniu Synod naszego Kościoła będzie głosował nad dopuszczeniem do ordynacji kobiet na prezbiterów - nawet jeśli ten wniosek zostanie poparty, to zgodnie z proponowaną treścią uchwały pierwsza ordynacja kobiety na prezbitera miałaby się odbyć w 2018 roku. Zanim pierwsza z nich awansowałaby na biskupa, musiałoby minąć co najmniej jakieś 8-10 lat. Tak więc pierwsza biskupka to ewentualnie perspektywa lat 2026-2028. A jeśli na najbliższej sesji Synodu wniosek nie przejdzie to można spokojnie dodać jeszcze 5 lat do tej daty.

Na to aby biskupem mianować czynnego homoseksualistę nie ma obecnie żadnych szans w polskim Kościele, nie słyszałem aby ostatnio ktokolwiek coś takiego postulował. Musiałoby się stać coś naprawdę złego z naszą tożsamością, a i tak w najgorszym wypadku jest to moim zdaniem kwestia 20-30 lat, a nie 3-4.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez MMW » Pn mar 14, 2016 20:56

:arrow: pochodna
Dziękuję, to dla mnie bardzo cenna informacja. Poczekam zatem spokojnie do kwietnia zanim zapytam o cokolwiek związanego z konwersją. I nie ukrywam, że jak wniosek przejdzie, to pożegnam się z luteranizmem zanim jeszcze zdążę się przywitać :wink:
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Pn mar 14, 2016 21:21

Do licha, spotykam już drugą osobę, która ma takie podejście. Mam nadzieję, że ordynacja kobiet nie przejdzie, głupio byłoby Was tracić w ten sposób ;) Wysłałem Ci priva.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Elżbieta » Pn mar 14, 2016 23:34

No właśnie, taka ordynacja nic dobrego by nie przyniosła. Wielu zrezygnowałoby z przystąpienia i wielu odeszłoby z Kościoła. Mam nadzieję, że to tylko płonne poniektórych marzenia
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez MMW » Wt mar 15, 2016 06:11

Ja natomiast sądzę, że to kwestia czasu. Polscy reformowani i metodyści już to robią, o zachodniej Europie to nawet strach wspominać. Potem przyjdzie homoseksualizm, jak u reformowanych.

Widzę analogię postawy konfesyjnych luteran do tradycjonalistów katolickich. Można sobie narzekać, ubolewać nad tym, co się dzieje, a władze swoje w końcu przeprowadzą. Szczerze, to idąc na spotkanie byłem całkowicie przekonany, że w KEA są tylko diakonise [znane z Biblii], ale o ordynowaniu kobiet na inne urzędy nie ma mowy. Nie sprawdziłem, bo przez myśl mi to nie przeszło.

Byłem gotowy przymknąć oko na luterańskie afery lustracyjne, zaakceptować chrzest dzieci [sam chrzciłem się ponownie w wieku świadomym] czy obecność Pana Jezusa w Sakramencie Ołtarza, płacić "procencinę" :wink: , ale tak jawnego urągania nauczaniu Słowa Bożego nie zniosę.

Oczywiście możecie mi powiedzieć: nie podoba się, to wynocha :) I słusznie, protestantyzm [z nielicznymi wyjątkami] ma tę zaletę , że nie ogranicza Kościoła i zbawienia do konkretnej denominacji.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Elżbieta » Wt mar 15, 2016 07:48

Mój Drogi, nawet jeżeli nie przejdzie ordynacja kobiet, Ty nigdy nie zostaniesz Luteraninem. Na to by nim zostać, musisz być wewnętrznie przekonany do chrztu dzieci, musisz być wewnętrznie przekonany do obecności Jezusa w Sakramencie Ołtarza - obecności niematerialnej a nie fizycznej. Jeżeli tego nie pojmiesz i nie przyjmiesz, nie będziesz Luteraninem. Co do , jak się wyraziłeś - procenciny, jak sobie wyobrażasz istnienie i funkcjonowanie jakiegokolwiek Kościoła? Z czego płacić rachunki, z czego remontować, z czego utrzymywać księży. Jak ma funkcjonować jakakolwiek parafia bez pieniędzy?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Herbert » Wt mar 15, 2016 09:04

Oczywiście możecie mi powiedzieć: nie podoba się, to wynocha :) I słusznie, protestantyzm [z nielicznymi wyjątkami] ma tę zaletę , że nie ogranicza Kościoła i zbawienia do konkretnej denominacji.

To gdzie pojdziesz? Zalozysz nowa denominacje, czy pozostaniesz samotnym wilkiem?
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 1 gość

cron