Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

////////////////////////

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

////////////////////////

Postprzez Daria » Pt mar 10, 2017 18:47

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ostatnio edytowano So maja 26, 2018 22:14 przez Daria, łącznie edytowano 1 raz
Daria
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt mar 10, 2017 18:20
wyznanie: katolickie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Elżbieta » So mar 11, 2017 07:38

Dla mnie taka forma nie ma sensu, bo jeżeli taka osoba zmieni zdanie, to jaką ma możliwość zmiany swego życia. Przecież takie życie powinno być dobrowolne, a nie wynikiem przymusu. Bóg przecież od nas nie żąda życia w czystości. Na początku Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, by razem żyli, wspierali się wzajemnie i rozmnażali. Małżeństwo jest wpisane w naszą historię od samego początku, więc jak można żądać od kogoś, by żył wbrew naturze i bożym przykazaniom.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Herbert » So mar 11, 2017 07:55

Elżbieta napisał(a):Bóg przecież od nas nie żąda życia w czystości.

Alez tak, On jak najbardziej zada zycia w czystosci! Tylko skad to podswiadome zalozenie, jakoby seks malzenski byl "nieczysty"? Oj, jakie czesto zdradza nas jezyk potoczny (katolicki? gnostycki?).
Herbert
 
  

Re: dziewictwo

Postprzez Elżbieta » So mar 11, 2017 08:46

:) Nie o to mi chodziło :) Nigdy nie twierdziłam, że seks małżeński jest nieczysty. Chodziło mi o to, że Bóg od nas nie żąda życia bez seksu. :)


Ps. Nigdy nie byłam Katoliczką :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dziewictwo

Postprzez ondre » So mar 11, 2017 10:29

Elżbieto! a może napiszesz coś lub pokierujemy naszą forumowiczkę Darię na diakonat żeński Eben-Ezer, czyli inaczej siostry z Dzięgielowa. Tylko tam nie pisze nic skąd siostry się biorą?, czy są pannami? jakie śluby mają? A swoją drogą bardzo mi to przypomina klasztor żeński katolicki. Może o tym napiszecie coś z Herbertem?
Dla mnie i tak niedoścignionym wzorem kobiety będzie zawsze siostra Ewa Thiele Winckler :!:
ondre
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt lip 25, 2014 09:34
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Herbert » So mar 11, 2017 12:14

Elżbieta napisał(a):Nigdy nie byłam Katoliczką :)

Gratuluję. No cóś - Luter katolikiem jednak był, i większość naszych zborowników też. A eks-katolicy czasem są trochę przeczuleni na zbytnią "wyznaniową" pewność siebie protestantów i lepiej rozumieją niektóre nasze rozterki.
Przecież doskonale rozumiem, o co Ci chodzi. Raziło mnie tylko bezrefleksyjne używanie potocznych (katolickich!) pojęć niebiblijnych. Czystość w sensie biblijnym to jednak niezbywalny wymóg Boga (chyba cytatów podać nie muszę).
A co do diakonis ewangelickich (nie mylić z naszymi wspaniałymi diakonkami!), to na tzm niestety się nie znam. Elżbieto, może Ty wyjaśnisz?
Herbert
 
  

Re: dziewictwo

Postprzez Anna Maria » So mar 11, 2017 14:12

Daria napisała:

"Czy w luteranizmie (nie tylko polskim,ale też ogólnoświatowym) występują odpowiedniczki rzymskokatolickich dziewic konsekrowanych ?"

Może zaczniemy od małej korepetycji nt. Kosciola rzymskokatolickiego. Otóż, w obecnym katolicyzmie nie ma czegoś takiego jak rzymskokatolickie dziewice konsekrowane Skąd wzięłaś takiego upiorka? ;))
[/b]Istnieją natomiast osoby świeckie, kobiety i mężczyźni, którzy, niezależnie od swego życia prywatnego i zawodowego, ślubują życie w stanie bezżennym i w czystości .... Takie osoby nazywamy osobami konsekrowanymi.
Oprócz tego, istnieją, jak chyba wiesz, zakony żeńskie i męskie, gdzie wstępują różne osoby, mające ku temu powołanie. Panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy. I dopiero tam, po odbyciu tzw.nowicjatu, składają śluby czystości.

Co do zakonnic luterańskich, czyli diakonnis, to tez odsyłam na portal diakonatu Eben-Ezer. Tam znajdziesz szczegoly.

ps. Herbercie, ja tez uważam, że luteranin to po prostu reformowany katolik. I bardzo mi to odpowiada.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Daria » So mar 11, 2017 17:27

////////////////////////////////////////////////////
Ostatnio edytowano So maja 26, 2018 22:14 przez Daria, łącznie edytowano 1 raz
Daria
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt mar 10, 2017 18:20
wyznanie: katolickie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Elżbieta » So mar 11, 2017 22:41

Znalazłam trochę na temat diakonatu :
http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477939.Di ... sluzebnice
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dziewictwo

Postprzez Grzegorz » Wt maja 16, 2017 21:21

Tak a propos dziewic konsekrowanych:

http://bielsko.gosc.pl/doc/3892627.Czte ... enice-Pana
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron