Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kanon Pisma Świętego

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Kanon Pisma Świętego

Postprzez Krzysztof S. » Cz gru 19, 2019 18:43

Skąd wiadomo, które księgi wchodzą w skład Kanonu Pisma Świętego, a które nie? Jakie jest stanowisko KEA w tej kwestii?
Krzysztof S.
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz gru 19, 2019 17:53
wyznanie: Wierny Kościoła Powszechnego
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Grzegorz » N gru 22, 2019 01:45

KEA zasadniczo przyjmuje kanon hebrajski Starego Testamentu oraz taki sam kanon Nowego Testamentu jak reszta wyznań chrześcijańskich. Można prywatnie czytać apokryfy Starego Testamentu, tj. księgi, których nie ma w kanonie hebrajskim, a które weszły w skład Septuaginty. Autorytet takich ksiąg jest jednak mniejszy.

Skąd takie stanowisko? Kanon Biblii dostaliśmy niejako "w spadku" po starożytnym Kościele. Pierwsi chrześcijanie korzystali z Septuaginty, jednak niektórzy Ojcowie Kościoła mieli wątpliwości co do ksiąg spoza kanonu hebrajskiego. Marcin Luter w swoim przekładzie Biblii umieścił apokryfy Starego Testamentu, zaznacząjąc we wstępie, że choć te księgi nie mogą być traktowane tak jak księgi biblijne, to jednak są użyteczne i dobre do czytania.

Zachęcam do przejrzenia starszego wątku na Forum, gdzie padło wiele cennych uwag: https://www.forum.konfesyjni.pl/viewtop ... f=13&t=881
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Krzysztof S. » N gru 22, 2019 14:41

A co z Nowym Testamentem? Słyszałem, że aż do końca średniowiecza w wielu wydaniach Pisma Św. był umieszczany "List do Laodycejczyków", rzekomo napisany przez Pawła i mający być tym wzmiankowanym w Kol 4,16. Stanowisko innych wyznań chrześcijańskich nie wydaje mi się wystarczające - zresztą, np. gnostyk Marcjon posługiwał się innym kanonem.
Krzysztof S.
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz gru 19, 2019 17:53
wyznanie: Wierny Kościoła Powszechnego
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Grzegorz » Wt gru 24, 2019 11:54

Wybacz, że nie odpowiadam szybciej, w okresie przedświątecznym jestem zabiegany.

Marcjon to przykład dość ekstremalny - on nie tylko posługiwał się innym kanonem, ale jego teologia była podporządkowana zupełnie innej narracji. Jeżeli uznamy, że Bóg Ojciec i Stwórca świata to dwa różne byty to de facto mamy do czynienia z inną religią.

Niemniej, nawet jeśli ograniczymy się do ortodoksyjnego chrześcijaństwa to faktycznie status poszczególnych ksiąg Nowego Testamentu bywał inaczej oceniany. Autorytet czterech Ewangelii był ugruntowany już pod koniec II wieku, ale znaczenie niektórych listów apostolskich było dyskutowane aż do czasów Reformacji. Są też takie pisma jak "Didache" i wspomniany przez Ciebie "List do Laodycejczyków", które kiedyś niektórzy uwzględniali jako część Biblii, a dziś już się tego nie robi. KEA idzie w tej kwestii za większością chrześcijaństwa.

Niektórzy chrześcijanie mają podejście zero-jedynkowe: albo coś jest w Biblii i wtedy stanowi źródło wiary, albo jest poza Biblią i wtedy nie trzeba się tym przejmować. W tym kontekście stwierdzenie, że kanon składa się z tego-a-tego staje się poważnym dylematem. Wydaje mi się jednak, że nie jest to dobre podejście.
Po pierwsze, na przestrzeni dziejów różni teologowie postulowali istnienie hierarchii ksiąg biblijnych. Dla Lutra ważniejsze były te księgi, które najwięcej mówiły o Chrystusie. Orygenes wskazywał, że autorytet listów apostolskich nie może się równać z Ewangeliami. Hieronim uważał, że ksiegi Starego Testamentu spoza kanonu hebrajskiego mogą być używane w Kościele, ale nie wystarczają do ogłoszenia dogmatu.
Po drugie, to, że coś nie wchodzi w skład Pisma Świętego, nie oznacza, że nie warto tego poznać. Moim zdaniem znajomość pism ojców apostolskich (pokolenie chrześcijan do ok. 150 roku) jest bardzo pożyteczna.
W tej perspektywie ewentualna pomyłka w określeniu kanonu Nowego Testamentu nie musi być krytycznym błędem.

Spokojnych, radosnych Świąt ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Aleksander » Wt gru 24, 2019 12:34

Zgadzam się z Grzegorzem.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Krzysztof S. » Wt sty 07, 2020 20:35

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli podsumowując - Kanon Starego Tesamentu KEA przejmuje od Żydów, a Kanon Nowego Testamentu przyjmuje taki, jak większość chrześcijan, ale pomyłka w tej kwestii nie jest katastrofalna. Inne pisma również mogą być wartościowe.
To chyba wyjaśnia moje wątpliwości.
Krzysztof S.
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz gru 19, 2019 17:53
wyznanie: Wierny Kościoła Powszechnego
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Grzegorz » Wt sty 07, 2020 23:15

Krzysztof S. napisał(a):Kanon Starego Testamentu KEA przejmuje od Żydów


Tak, przy czym zajmuje tu stanowisko zgodne z opinią części starożytnego Kościoła. Chcę to podkreślić, ponieważ często zarzuca się Reformacji nowinkarstwo w zakresie kanonu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Krzysztof S. » N sty 12, 2020 16:06

Co do stanowiska starożytnego Kościoła, to słyszałem wielokrotnie, że kwestia niektórych ksiąg deuterkanonicznych była obiektem długich dyskusji, między innymi pomiędzy Hieronimem ze Strydonu, a Augustynem z Hippony.
Krzysztof S.
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz gru 19, 2019 17:53
wyznanie: Wierny Kościoła Powszechnego
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez Grzegorz » N sty 12, 2020 19:32

Nigdy nie zgłębiałem dyskusji między Augustynem a Hieronimem, ale możliwe, że jest tak jak piszesz.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kanon Pisma Świętego

Postprzez karneol » Pn sty 13, 2020 00:20

Temat kanonu Pisma św. zawiera też akcent polemiczny z Kościołem Rzymsko-Katolickim, który oto stwierdza, że kanon jest dziełem Tradycji kościoła, i nie można go stawiać poza tą Tradycją, jak to czynią protestanci. Ci (chyba "my") jednak odrzucają ten argument. Kanon sam siebie uzasadnia i stoi ponad tradycją Kościoła. Samo uznanie że istnieje coś takiego jak Kanon Pisma, czyni go czymś ponad instytucją go uznającą. "To nie Kościół ustanowił kanon, ale kanon sam siebie ustanowił" (H. Diem). Albo inaczej, Kościół nie autoryzuje kanonu, ale jest przez kanon autoryzowany.

W nowszej teologii powstał nurt tzw. teologii biblijnej (Stuhlmacher, Childs i inni), która pracuje nad tekstami ksiąg kanonicznych Starego i Nowego Testamentu by na ich podstawie ukazać znaczenie ewangelii o Chrystusie dla wiary i życia Kościoła/-ów, nie mając za punkt wyjścia dogmatyk kościelnych, a tylko właśnie kanon biblijny. Ale oczywiście sprawa wymagałaby szerszego omówienia.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości