Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przystąpienie do zagranicznej parafii / Kościoła

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Przystąpienie do zagranicznej parafii / Kościoła

Postprzez Maciejj » Wt sie 11, 2020 22:00

Pytanie do obeznanych z formalnościami. Jak już wspomniałem w powitalnym poście, zamierzam przystąpić do zagranicznej parafii, stając się tym samym członkiem tamtejszego Kościoła. Formalnie na razie jestem członkiem parafii KEA w miejscu, w którym już od dawna nie mieszkam, w związku z tym nie chcę dalej być "członkiem tylko na papierze". Pytanie brzmi: czy będzie to równoważne z wystąpieniem z KEA? Czy w razie powrotu do Polski kiedyś w przyszłości musiałbym przechodzić jakąś ponowną procedurę wstąpienia do Kościoła, czy mógłbym po prostu z powrotem wstąpić do mojej byłej parafii lub innej w miejscu zamieszkania? Krótko mówiąc, nie chciałbym "palić za sobą mostów", ale też nie chcę dalej utrzymywać fikcyjnego członkostwa w parafii.

Sprawę może komplikować fakt, że Kościół, do którego zamierzam wstąpić (Ew.-Lut. Diecezja Misyjna Finlandii), nie ma wspólnoty ołtarza i ambony z KEA. Z jego strony wstąpienie jednak nie będzie traktowane jako konwersja, lecz zwykłe przejście wiernego luterańskiego wyznania do ich parafii.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Przystąpienie do zagranicznej parafii / Kościoła

Postprzez Aleksander » Śr sie 12, 2020 08:12

Cieszę się że podjąłeś decyzję przyłączyć się do Kościoła w Finlandii. Może jakoś przy okazji przyjazdu do Polski zajrzyj do swojej parafii KEA i powiadom ich o tym. Osobiście nie wiem jaka jest procedura w KEA. Na Zachodzie często bywa tak że podczas transferu członkostwa towarzyszy list polecający. Tak było w naszym przypadku przeniesienia członkostwa ze zboru kalwińskiego z Londynu do ELCE w Cambridge (Evangelical Lutheran Church of England).

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości

cron