Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kość niezgody

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Kość niezgody

Postprzez izaak1989 » Pn kwi 12, 2021 14:26

Podzielę się swoim słowem na temat wyboru kościoła. Sałem przed takim dylematem dlatego założyłem ten wątek, po głębszej analizie i poszerzeniu własnej wiedzy na ten temat, wybór padł na Kościół Chrześcijan Baptystów. Wybrałem ich ponieważ najbardziej byli dla mnie przekonujący, zdrowe nauczanie według Biblii, świetne egzegetyczne wyjaśnienia fragmentów biblijnych przez pastorów z KChB, konwenanse które tam panują także zdobyły moje uznanie. Moja żona nie podzielała mojego entuzjazmu i radości ponieważ od początku była nieufna jeśli chodzi o protestantów, starałem się jej wyperswadować że kościół katolicki zbłądził, katolicka msza jest bluźnierstwem w oczach Boga, sakramenty są niebiblijne, rytualizm który skierowany jest na idolatrię. Nic do niej nie przemawiało dalej jej zdanie było niezmienne. Ale stała się rzecz niebywała! W poniedziałek wielkanocny oglądaliśmy transmisję nabożeństwa z kościoła ewangelickiego w Świdnicy. I zaczęła się interesować luteranizmem. Bardzo jej się spodobało, nawet ich poglądy na pewne sprawy duchowe. I tu pojawia się problem... Mówiła że do takiego kościoła chciałaby należeć natomiast do zborów ewangelicznych już nie. Tłumaczyłem jej że luteranie są liberalni, niedługo zapewne zaakceptują w Polsce związki homoseksualne, dopuszczą kobiety do posługi pastorskiej. Ten kościół po prostu upada, i to będzie lada dzień to kuriozalny pomysł! Co o tym myślicie ?
izaak1989
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz mar 04, 2021 17:11
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kość niezgody

Postprzez Aleksander » Pn kwi 12, 2021 15:02

Byłem w kościele Baptystów i dosyć podobnie myślałem, raczej dałem się wmówić, że tak właśnie uczy Pismo Święte. Jednak już w seminarium baptystycznym dosyć poważnie zainteresowałem się teologią Reformatorów, Lutra i Kalwina. I w tym duchu podążam już ponad 20 lat. Są aspekty mszy, które mogą sprawiać dwuznaczność mediacji Jezusa Chrystusa u Ojca Niebieskiego. Jest to aspekt powtarzania bezkrwawej, duchowej ofiary Jezusa w trakcie mszy, oraz nadmiernie używane modlitwy o wstawiennictwo u świętych.
Bardzo głęboko przekonałem się do teologii Reformacyjnej sakramentów, jako łaskawego aktu Bożego, daru łaski, w stosunku do mnie.
Będąc u Baptystów nie za bardzo potrafiłem powiązać nauki Ojców Kościoła z Reformacją, a tym bardziej z nowożytnym nauczaniem. Znalazłem jednak takie powiązanie u dr Lutra.
KEA przeżywa trudne czasy, gdzie rzeczywiście liberalne poglądy są wygłaszane tak przez duchownych, jak i świeckich. To forum i strona internetowa świadczą, że nie wszyscy godzą się z takim stanem i nie wszystkim odpowiada teologia progresywna.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kość niezgody

Postprzez izaak1989 » Pn kwi 12, 2021 15:58

Trafnie to ujęte wydaje mi się że to dla niej szok kulturowy co się dzieje w kościołach ewangelicznych. Dla niej nabożeństwa ewangelicznych to takie spotkania, pogawędka. A nabożeństwo w kościele ewangelickim jest pełne dostojeństwa, szacunku i przez to duchowo lepiej przeżywa się takie spotkanie z Bogiem. Kościoły nie mają takiego surowego wystroju jak u baptystów, zielonych czy wolnych. Po zapoznaniu się z tym w co i jak wierzą luteranie to w ogóle nie chce słyszeć o baptystach. Myślała że protestanci to tylko baptyści, zieloni itd Nie akceptuje ponownego chrztu bo Luter, Kalwin, Edwards tego nie negowali i nie chciałaby tego robić. Jest to poniekąd moja wina bo zachęcałem ją do protestantyzmu, czystego biblijnego chrześcijaństwa a sam sobie dołek wykopałem. Nawet chce pojechać na nabożeństwo do takiego kościoła który nie jest tak daleko od miejsca mojego zamieszkania. Tłumaczyłem że prędzej czy później ten kościół upadnie i pozostaną jedynie zgliszcza i wspomnienia. Ewangelicznych jestem pewien że będą się trzymać konserwatywnego i zdrowego nauczania i nie upadną jak luteranie, kalwini czy metodyści.
izaak1989
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz mar 04, 2021 17:11
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kość niezgody

Postprzez Aleksander » Pn kwi 12, 2021 16:07

Myślę, że kościoły ewangelikalne upodobnią się, bo teraz już upadają w tej sam sposób. Myślę, że nawet szybciej. Stara linia podziałów już zanika. Liberalizm, teologia progresywna jest nową linią podziałów. Wszyscy teraz z tym się zmagają. Wysoka krytyka tekstu jest już nauczana we wszystkich denominacjach.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kość niezgody

Postprzez izaak1989 » Pn kwi 12, 2021 16:19

Odnoszę wrażenie że rozmawiam z kimś kto jest erudytą w tej dziedzinie, reasumując mam zaszczyt rozmawiać z pastorem kościoła ewangelicko-augsburskiego. Chyba się nie pomyliłem prawda ? Czy ewangelikalizm upada? Myślę że jest to trochę powiedziane na wyrost. Nie jestem zwolennikiem ruchów pentekostalnych ale w tej chwili kościoły należące do tego nurtu bardzo dynamicznie się rozwijają. Widać to bardzo dobrze w Ameryce łacińskiej, Brazylia, Argentyna, Kolumbia. Kraje afrykańskie, Filipiny. Baptyzm jest także bardzo silny w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i na Ukrainie. Z całym szacunkiem pastorze do wyznania ewangelickiego które niewątpliwie ma na swoim koncie mnóstwo pozytywnych zasług, ale wszystkie chrześcijańskie wartości gdzieś się zdewaluowały w tym kościele.
izaak1989
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz mar 04, 2021 17:11
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kość niezgody

Postprzez Grzegorz » Pn kwi 12, 2021 21:14

Nie da się ukryć, że Kościół Ewangelicko-Augsburski (KEA) w sferze obyczajowej zmienia się wraz z polskim społeczeństwem. Wiele przejawów tej tendencji było wskazywanych w rożnych wątkach na tym forum. Ostatni przykład to publiczna wypowiedź diakon Haliny Radacz, która stwierdziła, że z dumą uczestniczyła w manifestacjach Strajku Kobiet. Atoli nie wszyscy luteranie idą tą drogą. Nasze forum i strona internetowa ma na celu dawanie świadectwa, że inny luteranizm jest możliwy.

Nie zgadzam się, że lada dzień „pozostaną jedynie zgliszcza i wspomnienia”. Niektóre parafie zapewne zamienią się w duchowe pustynie, ale są miejsca w KEA gdzie nadal można się zbudować. Możecie obejrzeć kiedyś transmisję nabożeństwa z Wisły Malinki, powinno to zaspokoić Twoje ewangelikalne gusta ;)

Jeżeli Twojej żonie zależy na uporządkowanej liturgii, a Tobie na konserwatywnym nauczaniu, to dobrym rozwiązaniem mógłby być Ewangeliczny Kościół Reformowany. Niestety działa tylko w kilku miastach (Gdańsk, Poznań, Wrocław, w ograniczonym zakresie Leszno i Sanok).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kość niezgody

Postprzez izaak1989 » Wt kwi 13, 2021 06:43

Protestanci kojarzyli się jej głównie z zielonymi i baptystami. Z chrztem to najtrudniejsza batalia i tego nie przeskoczę, tym bardziej że znalazła fragmenty o Lutrze, Husie i Kalwinie którzy nie negowali chrztu niemowląt. Jest zauroczona luteranami i może brzmi to ironicznie ale prawdziwie. Pokażę może jakieś filmiki jak kościoł luterański upada np. Szwecja, USA, Niemcy, Norwegia. Myślę że to jakoś ją przekona. Wiem że to nikczemne postępowanie takie oszczerstwa w stosunku do bliźnich ale nie mam wyjścia. Co do Ewangelicznego Kościoła Reformowanego to podoba mi się ich nauczanie i to co mówi pastor Bartosik.
izaak1989
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz mar 04, 2021 17:11
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kość niezgody

Postprzez Aleksander » Wt kwi 13, 2021 07:33

Trochę to nie zrozumiałe dla mnie. My wierzymy że chrzęst dzieci jest biblijną nauka, zachowywaną od starożytności do naszych czasów. Jestem świeckim zaangażowanym w Kościele Luterańskim w Anglii (starszym/elder w moim zborze). Mój Kościół jest konserwatywny. Jesteśmy członkami zrzeszenia Kościołów Luterańskich na całym świecie (ILC). Są to miliony luteran na całym świecie. Nie rozumiem dlaczego szukasz wsparcia u nas w tym aby odprowadzić swoją żonę od Luteranizmu. Czy aby na pewno rozumiesz do którego forum dołączyłeś?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kość niezgody

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 13, 2021 08:53

Kiedy 8 lat temu rozważałem konwersję do KEA, szybko zorientowałem się, że jest to Kościół zagrożony liberalizmem, pójściem z duchem świata. Odkrycie Forum Konfesyjnych było dużym pokrzepieniem, zobaczyłem, że jest wielu luteran, którzy też widzą i rozumieją to zagrożenie. Kto wie czy bez tego zdecydowałbym się na zmianę wyznania.

izaak1989 napisał(a): Wiem że to nikczemne postępowanie takie oszczerstwa w stosunku do bliźnich ale nie mam wyjścia.

Te słowa słabo o Tobie świadczą. Wygląda na to, że chcesz pójść na skróty i zmanipulować żonę, tak żeby dała Ci spokój. Chcesz po prostu postawić na swoim.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kość niezgody

Postprzez blaisee » Wt kwi 13, 2021 12:01

Liberalne nurty są w światowym luteranizmie silne, to fakt. Ale to nie oznacza że wszyscy luteranie je podzielają. Właściwie w każdym kraju z liczną luterańską populacja jak Szwecja, Niemcy, USA, Norwegia istnieją obok "głownego" nurtu liberalnych luteran rowniez konserwatywne odpowiedniki tych kościolów. W Polsce mamy tylko KEA bo tez nie jest to jeszcze tak duzy problem w Polsce, ale przecież w nurcie konserwatywnym działa chociazby to forum.

zresztą baptyści czy zielonoświątkowcy także nie są wolni od liberalnych nurtów. W Stanach Zjednoczonych istnieje sporo takich liberalnych wspólnot w tych wyznaniach.

To jest niestety znak naszych czasów, liberalizm wdzierający się do kościola, niezaleznie od wyznania.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron