Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Imię Boga

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Imię Boga

Postprzez Matek » Cz gru 09, 2010 20:19

Otaczają nas zewsząd różne imiona ludzi - słyszymy je, zapamiętujemy i często używamy. Jeżeli znamy czyjeś imię, to osoba ta żyje w pewien sposób w naszej pamięci, możemy też używać jej imienia w różnych sytuacjach. Imieniem kogoś przywołujemy i w pewien sposób zmuszamy do zauważenia nas. Samo też wymówienie imienia sprawia, że dana osoba wydaje się być obecna wśród nas. Czy możemy to wszystko odnieść do imienia Boga? Czy imię Boga podobne jest do imion ludzi? Jakie właściwie jest Jego imię?

Czy możemy wogóle mówić o jakimś jednym konkretnym imieniu i używać go?
To pytanie chodzi mi po głowie i nie daje spokoju oraz budzi moją ciekawość. Czytam właśnie Stary Testament ,a tam jak wiadomo jest jest dużo imion ,nazw i określeń określających Boga. W związku z tym mam problem z rozwikłaniem tej sprawy. Czy można zwracać się do Boga którym kolwiek z tych określeń ,nazw ,imion? Nie wiem nawet jak mam to wszyskto określić i sprecyzować.
Proszę Was o pomoc
:wink:
Matek
 
  

Re: Imię Boga

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 20:35

W zasadzie nie jestem teologiem ani ksiedzem ewangelickim. Ala ta sprawa mnie zawsze nurtowala. Rozmawialem na ten temat Z Luteranskim duchownym wykladowca emerytowanym Akademii Teologicznej Kosciola Szwecji z Ks.Doc. Caesariusem Cavallinem . Staro testamentowe imie BOGA OJCA brzmi JHVH= JESTEM KTORY JESTEM. Poniewarz zydzi bardzo czcili to imie wrecz z bojazni mieli zakazane wymawianie TeGO SWIETEGO IMIENIA, przyjeli zasade okreslenia ADONAI = PAN , W niektorych BIBLIACH takze w BIBLII TYSIACLECIA znajdziesz imie BOGA= JAHVE, skolei w przekladach BIBLII Brytyjskiego Towarzystwa uzywa sie PAN. Kiedys mialem takie zdarzenie. W Poznaniu mialem okazje rozmawiac z Rabinem, i chcialem sie dowiedziec jak prawidlowo wymawia sie to imie po hebrajsku, jak to powiedzialem, zrobil sie blady, po czym zwrocil mi uwage i odszedl.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Imię Boga

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 20:38

Jezeli uzywasz imie BOGA OJCA podczas modlitwy w IMIE JEZUSA CHRYSTUSA, nic nie stoi na przeszkodzie, ale pamietaj jest to SWIETE IMIE. Tylko sekta Swiadkow Jehowy, znieksztalcila cale imie, i uzywa je na codzien, przez co dla mnie profanuje imie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Imię Boga

Postprzez Elżbieta » Cz gru 09, 2010 21:06

Tak, zgadza się, Imię Boga jest tak święte, że Żydzi (i ja również) nie wypowiadają go. Zamiast tego używane są różne przymiotniki Boga, a chyba najczęściej Pan. Zresztą pomyśl, jeżeli jest jeden Bóg (chociaż Świadkowie twierdzą, że jest wielu), to czy rzeczywiście potrzeba używać Jego Imienia? Jezus Chrystus przekazał nam jak mamy się zwracać - Ojcze nasz. Świadkowie twierdzą, że każdy ma swoje imię i zwracamy się do kogoś po imieniu, żeby było wiadomo o kogo chodzi. A ja się zapytam inaczej: każdy z nasz ma ojca i matkę; czy zwracając cię do swojego ojca , mówimy np. Tato Stanisławie ?, lub Mamo Alino? - Głupio to wygląda , nie ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Imię Boga

Postprzez Aleksander » Cz gru 09, 2010 21:53

Nie sądzę ze to żydzi powinni być przykładem teologicznym, oni z powodu swojej teologii odrzucili Jezusa, chociaż całe Pismo głosi o Nim. Pon też nas pouczył abyśmy zwracali się do Ojca "w imię Jezusa". Natomiast najważniejsze imię, które Bóg objawił w ST, to Jahwe. Viking pisał o tym. Ciekawe ze Jezus nazywa siebie tak w 8 rozdziale Ew. Jana . Pismo nigdzie nie zabrania nam używać Bożych imion więc nie bądźmy zanadto"pobozni". Nie czyńmy z siebie lepszych niż Bóg od nas wymaga, bo będzie to tylko karykatura.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Imię Boga

Postprzez annahelena » Cz gru 09, 2010 22:11

Czyli jak się odnieść do przykazania "Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga na daremno"?
Grzeszy się jeśli się mówi "O Jezus" w mowie używanej na co dzień?
Jakiego imienia nie wolno wymawiać?
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Imię Boga

Postprzez Elżbieta » Cz gru 09, 2010 22:33

Jeżeli chodzi o Imię Boże, to pisałam wg własnych odczuć, przecież w nawiasie podałam : i dla mnie, to wcale nie znaczy, że każdy ma tak samo odczuwać.

Jeżeli chodzi o wzywanie nadaremno, to oznacza, żeby, jak to jest często w zwyczaju, wołać przy byle głupstwie: O Boże! O Jezu!
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Imię Boga

Postprzez Aleksander » Pt gru 10, 2010 06:33

annahelena napisał(a):Jakiego imienia nie wolno wymawiać?

Nie ma takiego przykazania. Wszystkie imiona sam Bóg nam objawił abyśmy go poznali i mogli też innym opowiedzieć kim on jest. Wszystkie imiona możemy używać. On też pouczył jakie imiona powinniśmy używać kiedy do niego się zwracamy: Ojciec, Syn i Duch Sw., oraz w imię Jezusa prosimy Ojca aby wysłuchał nasze prośby. Poprawcie jeśli coś pominąłem.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Imię Boga

Postprzez Elżbieta » Pt gru 10, 2010 07:24

:) Niczego Ksiądz nie pominął. Mi tylko chodziło o to, że często bez żadnej potrzeby wzywamy Boga, traktujemy "o Boże" i "o Jezu" jako przerywniki, bezmyślnie, bez zastanowienia i bez najmniejszej potrzeby.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Imię Boga

Postprzez Aleksander » Pt gru 10, 2010 08:25

Elżbieta napisał(a)::) Niczego Ksiądz nie pominął. Mi tylko chodziło o to, że często bez żadnej potrzeby wzywamy Boga, traktujemy "o Boże" i "o Jezu" jako przerywniki, bezmyślnie, bez zastanowienia i bez najmniejszej potrzeby. Się

To prawda, drogo Elu. Nad mowa trzeba się uczyć panować, aby nie traktować imienia jako przyrywnika po między słowami.
Mi natomiast chodzi abyśmy poniekąd nie . przyczynili do tworzenia tajemnic w sprawach, które zostały objawione. Warto by było przemyśleć czy aby moje strachy sa uzasadnione. Tym bardziej, ze sa sekty (świadkowie jehowy), którzy powstała luke wypełniają nie właściwymi treściami. Zle przetłumaczyli, a na dodatek zastąpili wszystkie miejsca w ST, gdzie Bóg przedstawil się jako Jahwe (Jestem który Jestem), na Jehowa (Pan). Zmiana może powodować to, czytelnik nie zauważy tego jak Pan Jezus przedstawił się w Ew. Jana 8 (Ja Jestem, czyli Jahwe). Żydzi dobrze go zrozumieli i chcieli go zabić bo oto człowiek przypisał sobie imię Boga. Nadmierne obawy mogą powodować tworzenie sekretów, tak mi się wydaje.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości