Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Rozmowy o tytułach

Tutaj trafiają posty wydzielane z innych wątków, które nie są związane z ich tematem

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 09:04

25-lecie ordynacji Diakon Haliny Radacz
zdjęcie jednego procentu

W dniu 25 stycznia minęło 25-lecie ordynacji Haliny Radacz, diakona Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Pani Diakon (nasza Pastor) pierwsze lata służby spędziła na Mazurach, dziś cieszymy się, że ćwierćwiecze może ucztować u nas. Dziękujemy serdecznie droga Pani Pastor.

ze strony Parafii, trzeba będzie znowu pisać chyba do Konsystorza...
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 09:45

To jest jawne i celowe łamanie pragmatyki słuzbowej. Pamiętamy ze rowniez Kolejarz tytułował się pastorem. Nie mozecie dopuscic aby sobie kpiono z KEA, Dlaczego KEA nie reaguje na te sprawy !!!!!!. Czyzby po cichu sprzyjala tym faktom ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jonah » N mar 04, 2012 12:05

Artykuł o pani "pastorzycy", jak ją ponoć nazywają wierni z parafii KEM w Ostródzie:

http://religia.onet.pl/wywiady,8/pastor ... page2.html

Znalazłem na stronie parafii warszawskiej KEM "List do nie-metodysty", w którym stwierdza się, że Kościół nazywa się wolnym bo:
"Wolnym, bo cenią sobie liberalizm teologiczny".

Jak daleko jest to posuniętu liberalizm? Czy chodzi tylko o ordynację kobiet? Czy też, jak to u teologicznych liberałów bywa, kwestionowanie cudów Jezusa, Jego dziewiczych narodzin, cielesnego Zmartwychwstania, ojcostwa Boga Ojca, bóstwa Syna itd.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 20:04

Z uwagą przeczytałem artykuł. Wiele jest tam nieporozumien. A więc brak ordynacji- tytułuje się pastorzycą na dodatek wikariuszem :lol: . Koscioł czyli KEM cały czas się reformuje z duchem czasu, ale teologia pozostaje niezmienna, przepraszam o co tu chodzi ? Ciągle reformuje !!-czytaj: zmieniamy Biblię dla potrzeb czasu, a przy okazji teologię. A tak a propo czy ktos słyszał o oficjalnych przeprosinach KEM w stosunku do KEA, za okres powojenny, i współdzialanie z komunistami w przejmowaniu parafii KEA na Mazurach ? Prawdziwy Ekumenizm !!!!.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 21:27

Wikariuszem bez ordynacji można być, ale pastorem to ciekawa sprawa. Ale mnie ta tytułomania przeraża. Każdy może się nazwać jak chce.

Od dzisiaj podpisuję się: pastor-asystent, dziekan południowego Mazowsza, wikariusz superintendentury Centralnej, archidiakon Kapelanii Wschodnioasyryjskiej, wice-Patriarcha Nowej Jerozolimy :D
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Rozmowy o tytułach

Postprzez Tomasz » N mar 04, 2012 21:32

Jakub napisał(a):Od dzisiaj podpisuję się: pastor-asystent, dziekan południowego Mazowsza, wikariusz superintendentury Centralnej, archidiakon Kapelanii Wschodnioasyryjskiej, wice-Patriarcha Nowej Jerozolimy




Mnie już dawno ktoś na tym forum mianował "Ojcem - Dyrektorem" :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 21:37

Ale Jaja :lol: Arcybiskup Jacek szuka zony Pastorzycy- warunek wikarka, i to po Politechnice. Parafia w Racendowie jedno osobowa
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kosciól Metodystyczny

Postprzez Aleksander » Pn mar 05, 2012 00:08

Jacek napisał(a):Ale Jaja :lol: Arcybiskup Jacek szuka zony Pastorzycy- warunek wikarka, i to po Politechnice. Parafia w Racendowie jedno osobowa

:lol:
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rozmowy o tytułach

Postprzez Jakub » Pn mar 05, 2012 07:02

Ale tak na serio, to straszne, że termin pastor jest tak poniewierany. A pastorskość jest naszym odpowiednikiem kapłaństwa, ponieważ pastor stoi na czele, sprawuje sakramenty.

O tym, że diakon jest do pomocy to już w Dziejach Apostolskich czytamy, a potem parę wieków później Hipolit w Tradycji Apostolskiej potwierdza, że diakon nie jest święcony do kapłaństwa ale do pomocy biskupowi.

W Kościołach wyrosłych z metodyzmu - a więc także u zielonych, diakon może być pastorem. W tradycji luterańskiej było coś takiego jak ks. diakon - ostatni raz za czasów biskupa Michelisa, dla przykładu dziadek bp. M. Hintza pełnił ten urząd. Ale to była normalna księżowska ordynacja, diakonem ich zwano bo nie mieli pełnego wykształcenia teologicznego. Wcześniej ks. diakoni to byli de facto wikariusze. Jednak w obecnym rozumieniu urzędu diakon nie jest Sługą Słowa Bożego i Sakramentów Świętych. Więc obecny diakon nie jest w żadnym wypadku księdzem-pastorem, bo nim jest tylko prezbiter i biskup.

A więc zarówno metodystyczna probatorka jak i luterańska diakonka nie mają prawa tytułować się pastorem. A to, że ktoś je tak nazywa to nie powód by to powielać. Do mnie ludzie też już mówią księże, pastorze, ale się ani tak nie podpisuję, ani nie przedstawiam. I nie tylko dlatego, że za taki numer byłby donos do biskupa, a już mi jeden donos na mnie w tym roku wystarczy, ale po prostu jest to niepoważne podejście do urzędu.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Rozmowy o tytułach

Postprzez Jonah » Pn mar 05, 2012 14:10

Wydaje mi się, że chodzi tutaj o coś więcej niż odpowiednik diakonki (diakonissy?). Na stronie www parafii w Warszawie wyczytałem, że probatorka to osoba przygotowująca się do ordynacji, ale nie wiem na kogo, czy na diakona, czy też na prezbitera. Na tej stronie nazwana jest (więc nie tylko sama się nazywa) "pastorem pomocniczym":

http://metodyzm.eu/index.php?option=com ... &Itemid=93

Może "pastor pomocniczy" to po prostu odpowiednik diakona?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Zsyp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron