Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Metodyści

Re: Metodyści

Postprzez blaisee » So maja 01, 2021 14:01

Tak teraz mysle ze faktycznie metodysci i anglikanie "niscy" mogliby sie zlączyc. Ale z wyokimi to faktycznie moglo byc byc dziwnie zwlaszcza biorac pod uwage ze w niektorych krajach metodysci sa zjednoczeni z reformowanymi. Wiec jakby do tego dowalic jeszcze wysokokoscielny anglikanizm to tercet egzotyczny :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Maciejj » So maja 01, 2021 17:44

W Szwecji metodyści połączyli się z baptystami i z Kościołem Misyjnym. Co do tego ostatniego, niektóre źródła podają, że był reformowany, inne że luterańsko-pietystyczny, więc trudno powiedzieć. (Nie mylić z Missionsprovinsen, to zupełnie dwie różne rzeczy.)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _w_Szwecji
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Metodyści

Postprzez Jakub » Pn maja 03, 2021 13:16

blaisee napisał(a):
Czescy anglikanie znajdują się pod opieką duszpasterską Kościoła Starokatolickiego - do metodyzmu im troszkę daleko ;)

A w Czechach w ogole metodysci dzialaja?
No jednak poki co jeszcze sa to odrebne koscioly, :mrgreen: a anglikanie wiem ze maja pelna komunie ze starokatolikami unii utrechckiej.

Ale znowu w Gdansku wiem ze zdarzaja sie (teraz pandemia to nie) wspolne nabozenstwa metodystow i anglikanow. A nigdy nie slyszalem zeby anglikanie wspolprocowali jakos blisko z polskokatolikami (tez czesc unii utrechckeij przeciez)

Czyli wedlug ksiedza ( :mrgreen: ) Jakuba metodysci raczej bardziej ewangeliccy anizeli anglikanie?


Nie ma co się dziwić.
Czescy starokatolicy uważają się za kontynuatorów post-husyckich Utrakwistów. Mają własną liturgię, własną pobożność zbliżoną do protestanckiej (np. w litanii wszystkich świętych zamiast "Święty XYZ - módl się za nami, mają: ze świętym XYZ - uwielbiajmy Pana"
No a polskokatolicyzm to takie przedmieścia polskiego rzymskiego katolicyzmu. Nic dziwnego, że anglikanie do czegoś takiego nie lgną
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Metodyści

Postprzez blaisee » Pn maja 03, 2021 14:06

Jakub napisał(a):No a polskokatolicyzm to takie przedmieścia polskiego rzymskiego katolicyzmu. Nic dziwnego, że anglikanie do czegoś takiego nie lgną

Nie wiem jak to wyglada u innych starokatolikow. Niemniej jednak anglikanie maja z nimi wspolnote wiec chyba faktycznie ten pierwiastek protestancki jest bardziej odczuwalny. A Polkokatolicy no glownie roznica jest chyba taka ze nie uznaja papieza. Ale gdyby nie dogmat o nieomylnosci to pewnie szybok do rzymu czmychneli :wink: A do Unii Utreckiej podlaczyli sie chyba tylko ze wzgledow praktycznych.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Grzegorz » Śr maja 05, 2021 18:46

Jakub napisał(a):Czescy starokatolicy uważają się za kontynuatorów post-husyckich Utrakwistów. Mają własną liturgię, własną pobożność zbliżoną do protestanckiej (np. w litanii wszystkich świętych zamiast "Święty XYZ - módl się za nami, mają: ze świętym XYZ - uwielbiajmy Pana"


Super wersja litanii, bardzo mi się podoba. Wspominanie świętych podczas liturgii bez modlenia się do nich to właściwy kierunek.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Metodyści

Postprzez Aleksander » Cz maja 06, 2021 09:07

Grzegorz napisał(a):
Jakub napisał(a):Czescy starokatolicy uważają się za kontynuatorów post-husyckich Utrakwistów. Mają własną liturgię, własną pobożność zbliżoną do protestanckiej (np. w litanii wszystkich świętych zamiast "Święty XYZ - módl się za nami, mają: ze świętym XYZ - uwielbiajmy Pana"


Super wersja litanii, bardzo mi się podoba. Wspominanie świętych podczas liturgii bez modlenia się do nich to właściwy kierunek.
Też mi się podoba taka modlitwa.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron