Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Aleksander » So paź 16, 2021 17:49

Filip napisał(a):Dawno temu założyłem konto na tym forum, ale w sumie nigdy się tu za bardzo nie udzielałem. Ale skoro widzę dyskusję o Kościele, którego jestem członkiem, to pozwólcie, że się wtrącę. :-) Myślę, że w ogóle podział na chrześcijaństwo "ewangeliczne" oraz "ewangelicyzm" jest polską osobliwością. Nie do końca też jasne jest, jak go stosować. Zasadniczo większość ludzi, którzy tych terminów używają, rozumieją "ewangeliczne" chrześcijaństwo jako Kościoły credobaptystyczne o ewangelikalnej duchowości. Ale jednocześnie tego samego słowa używa np. Ewangeliczny Kościół Reformowany, który w takim rozumieniu byłby bardziej Kościołem ewangelickim. Czasem próbuje się też ten podział przekładać na angielskie terminy "mainline" i "evangelical", ale nie jest to do końca trafny przekład, bo np. w amerykańskich realiach do "mainline" należą też liberalni baptyści (American Baptist). Ewangelikalizm natomiast nie jest do końca nurtem konfesyjnym, a bardziej typem duchowości, który występuje także w ramach Kościołów, które w Polsce nazwalibyśmy ewangelickimi.

Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański jest Kościołem ewangelickim, co rozumiemy w ten sposób, że odwołujemy się do dziedzictwa konfesyjnego reformacji, a konkretnie szkockiego nurtu kalwinizmu. Członkostwo w Aliansie Ewangelicznym zostało jeszcze z czasów, kiedy Kościół Dobrego Pasterza był niezależnym zborem. Po dołączeniu trzech nowych parafii/placówek powstał KEP, a KDP stało się jedną z parafii. Jesteśmy małym Kościołem, ale dość różnorodnym. Części z nas na pewno bliska jest duchowość ewangelikalna. Części z nas bliżej do historycznej duchowości ewangelickiej.
Kiedyś miałem przyjemność uczestniczyć w synodzie diecezji północnej Free Anglican Church. Jeden z księży w swojej pracy doktorskiej badał sprawę wyboru systemu kościelnego Kościoła Szkocji. Ciekawe było to że decyzja wyboru systemu prezbiteriańskiego na Synodzie ówczesnym zapadła niewielką przewagą głosów. Co oznacza że ogrom księży i reprezentantów opowiadało się za systemem episkopalnym.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Berk » So paź 16, 2021 18:27

Myślę, że w ogóle podział na chrześcijaństwo "ewangeliczne" oraz "ewangelicyzm" jest polską osobliwością. Nie do końca też jasne jest, jak go stosować. Zasadniczo większość ludzi, którzy tych terminów używają, rozumieją "ewangeliczne" chrześcijaństwo jako Kościoły credobaptystyczne o ewangelikalnej duchowości. Ale jednocześnie tego samego słowa używa np. Ewangeliczny Kościół Reformowany, który w takim rozumieniu byłby bardziej Kościołem ewangelickim. Czasem próbuje się też ten podział przekładać na angielskie terminy "mainline" i "evangelical", ale nie jest to do końca trafny przekład, bo np. w amerykańskich realiach do "mainline" należą też liberalni baptyści (American Baptist).

W Polsce w ogóle ten podzial na ewangelicki/ewangeliczny to jakis dziwny twor. Po angielsku jest tylko evangelical i zarowno w znaczeniu ewangelicki (np evangelical-lutheran) jak i ewangeliczny (np poludniowi batpysci). Po hiszpansku tak samo. Po niemiecku chyba tez. A po polsku mamy dwa slowa ktore w tlumaczeniu na inne jezyki oznaczaja to samo slowo :mrgreen: wiec troche dziwna sytuacja. Niemniej taki mamy klimat :wink: więc cieszy mnie ze sa denominacje ktore sie do tego naszego ewangelicyzmu odwoluja a jednoczesnie zachowuja konserwatyzm :) Bo jednak kościoł "ewangelicznych" jest na pęczki
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Aleksander » So paź 16, 2021 18:37

Jest też i inny problem. Słowo "ewangelicki" może mieć znaczenie powiązanie nie tyle z Tradycją Kościoła, ale bardziej ze staroświeckością. Kiedyś odwiedziłem parafię United Reformed Church w Anglii i takie właśnie miałem odczucie. Podobnie czuliśmy się na nabożeństwie Polskiego Kościoła Luterańskiego , to nie jest oficjalna nazwa, w Anglii. Oni wynajmują nasza kaplicę raz na rok.
Jeśli liturgia jest postrzegana jako coś do czego po prostu przyzwyczajeni są starsi ludzie, a nie jako dialog pomiędzy Bogiem Odkupicielem a jego ludem.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Filip » So paź 16, 2021 20:51

Aleksander napisał(a):Jest też i inny problem. Słowo "ewangelicki" może mieć znaczenie powiązanie nie tyle z Tradycją Kościoła, ale bardziej ze staroświeckością. Kiedyś odwiedziłem parafię United Reformed Church w Anglii i takie właśnie miałem odczucie. Podobnie czuliśmy się na nabożeństwie Polskiego Kościoła Luterańskiego , to nie jest oficjalna nazwa, w Anglii. Oni wynajmują nasza kaplicę raz na rok.
Jeśli liturgia jest postrzegana jako coś do czego po prostu przyzwyczajeni są starsi ludzie, a nie jako dialog pomiędzy Bogiem Odkupicielem a jego ludem.


Wydaje mi się, że w Polsce takie skojarzenia to słowo może budzić głównie w środowisku "ewangelicznym". Większość Polaków pewnie nie do końca wie czego się spodziewać po nabożeństwie protestanckim, a tym bardziej o różnicach między nabożeństwem ewangelickim i ewangelicznym.

Berk napisał(a):W Polsce w ogóle ten podzial na ewangelicki/ewangeliczny to jakis dziwny twor. Po angielsku jest tylko evangelical i zarowno w znaczeniu ewangelicki (np evangelical-lutheran) jak i ewangeliczny (np poludniowi batpysci). Po hiszpansku tak samo. Po niemiecku chyba tez.


Po niemiecku jest przymiotnik "evangelische", który znaczy tyle, co nasz "ewangelicki". Natomiast wiele Kościołów, które my nazywamy ewangelicznymi, nazwano by tam Freikirche — wolnymi Kościołami. Ale to jest terminologia specyficzna dla krajów, w których jest państwowy Kościół protestancki. Tylko w takich okolicznościach można mówić o Kościołach wolnych, a więc niepaństwowych. Poza tym niemiecki zapożyczył też z angielskiego słowa "evangelikal" oraz Evangelikalismus, które funkcjonują w niemieckim mniej więcej tak, jak w polskim "ewangelikalizm", jako określenie post-przebudzeniowego typu pobożności.
Ostatnio edytowano N paź 17, 2021 09:30 przez Filip, łącznie edytowano 1 raz
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Grzegorz » N paź 17, 2021 08:59

Cześć Filip, nie spodziewałem się Ciebie na Forum. Dobrze Cię czytać :) Korzystając z okazji, chciałbym zadać pytanie - czy z perspektywy prezbiterian są jakieś przeszkody aby luteranin wziął udział w Wieczerzy Pańskiej na waszym nabożeństwie?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Filip » N paź 17, 2021 09:22

Cześć Grzegorzu,

Nie, nie ma żadnych przeszkód. Zapraszamy do Stołu Pańskiego ochrzczonych wiernych innych Kościołów, jeżeli przyjmują powszechną wiarę chrześcijańską wyrażoną w starożytnych symbolach oraz wierzą w Ewangelię.

Na świecie Kościoły tradycji reformowanej miewają różną praktykę. Niektóre konserwatywne Kościoły kładą duży nacisk na "grodzenie" Stołu Pańskiego, co rozumieją jako obowiązek spoczywający na starszych zboru, żeby zadbać o to, aby nikt nie spożywał Wieczerzy Pańskiej niegodnie (por. 1 Kor 11:27–32). Kościół Ewangelicko-Reformowany tradycji holenderskiej, do którego chodziłem w Kanadzie, nie dopuszczał do Stołu Pańskiego nawet wiernych innych Kościołów reformowanych, z którymi nie miał oficjalnej relacji. Ale w Polsce nie praktykujemy tak daleko posuniętego grodzenia Stołu Pańskiego. Można dla pewności zapytać przed nabożeństwem pastora, jaka jest praktyka w danej parafii, ale wątpię, żeby ktoś w naszym środowisku nie dopuścił luteranina do Wieczerzy. :wink:
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Berk » N paź 17, 2021 09:48

Tu chyba podobnie sie rzeczy mają jak u luteran. To znaczy ten "główny nurt" prezbitierianizmu posiada wspolnote oltarza z luteranami (np w USA albo w Europie w ramach wspólnoty leuenberskiej) o ile sie nie myle? A z tym bardziej "konfesyjnym" nurtem to i u luteran przeciez roznie bywa z dopuszczeniem do komunii.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron