Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota Mennonicka.

Wspólnota Mennonicka.

Postprzez blaisee » Pt lut 13, 2015 17:31

Co sadzicie o tym wyznaniu? Szukalem ale nie znalazlem zadneog tematu odnosnie Mennonitow.

Jako ze pochodze z Pomorza to dobrze wiem jaki wpływ na rozwój pólnocnej Polski mieli Mennonici a jako baptysta wiem jak wplyw mieli na nasz kosciol. Dlatego bardzo sobie cenie ten nurt i zaluje ze po wojnie Mennonici musieli opuscic Polske.

Dla tych co nie wiedza - W Minsku Mazowiecki dziala jedyny polski zbor Mennonitow http://minskmaz.wix.com/wspolnotagape
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Wspólnota Mennonicka.

Postprzez Jacek » Śr lut 18, 2015 09:19

Mam z nimi kontakt w Hollandii w Kanadzie , USA, Niemczech, Szwajcarii. Interesowali mnie bardziej pod kątem gospodarczym/nowoczesne rolnictwo, niz sprawy wyznaniowe. Sa to potomkowie kolonistow z terenow Polski, kiedys sila wcielani do Wehrmachtu pomimo ze byli Holendrami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota Mennonicka.

Postprzez blaisee » N lut 22, 2015 11:04

Mnie Mennonici interesuje w kontekscie historycznym. Pomorze pewnie by nie wyglądałoby dzis tak jak wyglada gdyby nie ich praca na tych terenach. No i mozna tez powiedziec ze otworzyli furtke dla Baptystow, John Smyth zalozyciel pierwszego zboru baptystycznego wkrotce po upadku tegoz zboru zwiazal sie z gmina mennonicka, wiec mieli bardzo duzy wplyw na baptystow. Chyba jednak Mennonici byli zbyt zamknieci na dzialalnosc misyjna bo ledwie garstka ich dzis na swiecie zyje (w porownaniu do liczby baptystow czy luteran)
Z drugiej strony jednak Mennonici to zueplnie inny swiat,a szczegolnie odlam amiszów.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Wspólnota Mennonicka.

Postprzez Jacek » Wt lut 24, 2015 19:55

Masz racje. Odlamy Mennonitow i Amiszow rozne maja poglądy czesc z nich to ugrupowania pacyfistyczne a czesc z nich sluzy w wojsku. Moja kolezanka odbywala 2-letnia praktyke ogrodnicza na studiach w latach osiemdziesiaatych w USA wlasnie u Amiszow/Produkcja ekologiczna warzyw/ jak do mnie pisala to mowila ze w kazdym domu Mennonitow i Amiszow jest broń do obrony wlasnej . Nie tylko na Pomorzu byli Mennonici takze w Wielkopolsce i na Slasku ale w bardzo malej ilosci. Tak jak wspomnialem mam z nimi kontakt w Hollandii. Obecnie w Polsce bardzo nieliczni
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota Mennonicka.

Postprzez blaisee » Pt mar 06, 2015 19:07

A to ciekawe z ta bronia. Szczegolnie u pacyfistycznych amiszow. Widac wszystko ma swoje grancie :D.
A nie mieli nic przeciwko praktykom? Wydawalo mi sie ze sa bardzo zamkniecie, choc nie znam amiszow az tak dobrze.
W Polsce ledwie garstka, ale niestety wiekszosc chcac nie chcac musiala sie wyniesc w czasie wojny albo krotko po.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Wspólnota Mennonicka.

Postprzez blaisee » So cze 13, 2015 18:31

A to mnie zaskoczylo. Mennonici zawsze kojarzyli mi sie z konserwatyzmem, a tu prosze. Wg. Wikipedii w Holandii sa homo-otwarci i ordynuja pastorałki
https://en.wikipedia.org/wiki/Mennonite_Church_in_the_Netherlands#Modern_church
Podobnie Amerykanscy Mennonici (Mennonite Church USA)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości