Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

anglikanie

Re: anglikanie

Postprzez karneol » Śr sty 30, 2019 20:25

To jest norma, ale "norma normowana" ! (p.w.)
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Cz sty 31, 2019 07:24

karneol napisał(a):To jest norma, ale "norma normowana" ! (p.w.)

Zdazam się.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Cz sty 31, 2019 11:23

Myślę, że nawet teraz nasz spór o normę normowaną nie wynika z ustalenia o jakiej normie mówimy, lecz z tego jak ją interpretujemy. Gdyby nie liberalizm rozwinięty w okresie oświecenia, a następnie ery neoortodoksji i postmodernizmu nasza debata raczej by się toczyła bezpośrednio nad Wyznaniem. I nasza norma normatywna zmuszała by nas w razie niezgody, co do któregoś artykułu, zmianę na lepszy artykuł. Nowa zaś teologia przedstawia z goła inne podejście: nie ma już potrzeby zmieniać artykułów wiary (pozostawmy dokument historyczny samej historii (sic!)), lecz włóżmy nowe znaczenie normy normatywnej. Innymi słowy każde pokolenie, czy raczej grupa rządząca kościołem, od teraz sama będzie definiować jak ma kościół stosować Wyznanie. W takim kontekście nazywanie roli normy normatywnej jako "pewnego sobie" przewodnika może oznaczać wszystko co do głowy przyjdzie. I tak np. w XVI w. zgodnie z normą normatywną lisbijka żyjąca w związku z inną lisbijką została by ekskomunikowana z kościoła, zaś w czasach dzisiejszych odwołując się do tej samej normy normatywnej ta sama lisbijka jest biskupem kościoła, a jej partnera jest pastorem na parafii.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez karneol » Cz sty 31, 2019 15:19

Czym jest ta "norma normująca" ? - wg. Formuły Zgody Pismo święte. Jednak odczytywane chrystologicznie - w jego centrum jest Jezus Chrystus i w istocie to On jest tą "normą" a nie np. etyczne nauki. One są wtórne wobec wiary (jej owocem).
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » So lut 02, 2019 11:03

Mój błąd w ostatnim poście, powinienem byłem sprawdzić dokładne brzmienie po polsku. Miałem na myśli normę unormowaną. Jednak moim celem było zwrócić uwagę na to, że przedstawienie Wyznania jako przewodnika jest niewystarczającym. Był to dokument wiążący do zaprowadzenia reform w Kościele i wciąż pozostaje takim. Określa granicy prawd Słowa Bożego i fałszu herezji. W ten sposób określamy autorytet, któremu zobowiązane są nasze sumienia.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron