Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mariawityzm felicjanowski

Mariawityzm felicjanowski

Postprzez Grzegorz » Śr wrz 18, 2019 22:40

Autentyk z liturgii Kościoła Mariawitów nurtu felicjanowskiego:

"Boże, Który raczyłeś dać nam Zbawienie we Krwi Syna Twojego, dopełnione przez Ofiarę Mateczki i cześć Eucharystii, spraw, prosimy Cię, abyśmy ten podwójny, złożony za nas okup, w Tajemnicy Ołtarza tak czcili, żebyśmy Miłosierdzie Twoje dla całego świata ubłagać mogli."

Wiedziałem już wcześniej, że mariawityzm nurtu felicjanowskiego dopatruje się w Mateczce Kozłowskiej wcielenia Ducha Świętego, ale porównywanie jej śmierci z Ofiarą Chrystusa i tak mnie zdumiało. Należy zaznaczyć, że mariawityzm nurtu płockiego nie idzie w takie herezje.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Mariawityzm felicjanowski

Postprzez blaisee » So wrz 21, 2019 14:20

Mariawityzm płocki utrzymuje relacje z kościołami Unii Utrechckiej do których należy Kościół polsko-katolicki to pewnie dlatego zrezygnowali z takich perełek :D

Natomiast nurt felicjanowski mnie zaskoczył kiedys tym:
Mariawici felicjanowscy nauczają, że św. Maria Franciszka jest Oblubienicą Chrystusa, która dopełniła Dzieła Odkupienia i zapoczątkowała erę Ducha Świętego. Uważają ją za niewiastę z Apokalipsyobleczoną w słońce i przybraną w pas arcykapłański. Święta Maria Franciszka Kozłowska została zrównana w kulcie z Matką Bożą. Ku jej czci wprowadzono kilka świąt kościelnych, modlitw oraz litanii. Według teologii Kościoła Katolickiego Mariawitów, kult Mateczki – Małżonki Chrystusowej oraz Matki Bożej, obejmie w przyszłości cały świat.

Oraz:
Koncepcja ta zakłada, że tak, jak Druga Osoba Trójcy Świętej – Syn Boży wcielił się w Jezusa Chrystusa, tak Bóg Ojciec wcielił się w Maryję, a Duch Święty w Marię Franciszkę Kozłowską. Mariawici felicjanowscy uznają Jezusa, Maryję oraz Marię Franciszkę Kozłowską za członków Trójcy Świętej wcielonej (tj. uznanie ich jako Osób Boskich)[12].
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Mariawityzm felicjanowski

Postprzez Grzegorz » Pt wrz 27, 2019 23:01

Tak, te nauki uderzają w samo postrzeganie Boga, wykoślawiając dogmat o Trójcy Świętej. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że grunt pod tę herezję przygotowała pobożność maryjna w Rzymskim Kościele i bardzo daleko idące spekulacje teologiczne dotyczące Matki Bożej (pośredniczka wszystkich łask, nabożeństwo do niej potrzebne do zbawienia itp.)

Swoją drogą, na angielskiej Wikipedii znajduje się wzmianka, że Kościół Katolicki Mariawitów (a więc nurt felicjanowski) jest nastawiony antyekumenicznie i uważa siebie za prawdziwy Kościół. Natomiast zgodnie z polską Wiki przedstawiciele Kościoła Katolickiego Mariawitów biorą udział w nabożeństwach ekumenicznych i innych uroczystościach niektórych mniejszościowych Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Dziwna rozbieżność.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Mariawityzm felicjanowski

Postprzez blaisee » N wrz 29, 2019 08:19

Myślę że slowo klucz to "niektórych" tylko pytanie których :wink: W moich stronach nie ma żadnej parafii, filii, placówki ani jednych ani drugich mariawitow wiec to dla mnie tylko jakas ciekawostka egzotyczna ;)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości