Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Niemiec I inne unie

Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez blaisee » Śr lis 13, 2019 09:57

Co myślicie o kościele Niemiec. Jak go traktować czy jako luterański czy nie bardzo? Zawsze uważałem go za luterański ale ostatnio bliżej mnie zainteresował I tak właściwie to faktycznie luterańskie sa tylko niektóre z jego kościołow krajowych A większość to niestety unijne kościoły. Tylko właśnie na ile w tej unii luteranizmu a ile kalwinizmu?

Podobna sytuacja jest we Francji i Belgii gdzie reformowanii I luteranie kilka lat temu sie zjednoczyli. Ale tutaj dla mnie sprawa jest jasna bo luteranie byli tam niezbyt liczni więc kościół ma charakter bardziej reformowany.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez Aleksander » Śr lis 13, 2019 10:18

Nie znam Niemieckiego Kościoła dlatego trudno mi coś na ten temat powiedzieć.
Jeśli chodzi o unie reformowanych i luteran, mnie osobiście szczególnie cieszą gdy zachodzą z powodu zbliżenia teologii. Teoretycznie Kościoły Reformowane mające II Helweckie jako główne wyznanie wiary nie powinni mieć dużych różnic od stanowiska samego Lutra i Melanchtona. Jednak okres oświecenia mocno namieszał i Kalwińskie pojecie mistycznego doświadczenia ciała i krwi Pańskiej w sakramencie, zbudowane na fundamencie unii z Chrystusem i unii sakramentalnej, niestety, zanikło. Nie wszędzie. Niewielka grupa kościołów reformowanych na Węgrzech i Ukrainie, w Polsce w Poznaniu przeżywają renesans. Na Ukrainie i Węgrzech używana jest liturgia luterańska na niedzielnych nabożeństwach. Doszło też do bardzo bliskich relacji z Niemieckim Kościołem Luterańskim na Ukrainie. Są bardzo dobre promyki nadziei na prawdziwa Unię.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez blaisee » Śr lis 13, 2019 10:40

Często niestety Unia wygląda tak że się poprostu łączy dwa kościoły i tyle nie zważając na kwestię różnic. I często w takich uniach ten pierwiastek ginie całkowicie. Tak to wygląda we wspomnianej Francji gdzie kościół ma typowo charakter reformowany, ma ustrój prezbiteriański itp.
Zastanawia mnie czemu luteranie na to tak latwo przystaja
W Pakistanie I Indiach mamy przykład kosciola unijnego reformowano-anglikanskiego I w kościele tym istnieje chociażby episkopat I ma charakter mocno anglikański. Więc to mnie zastanawia czemu anglikanie moga a luteranie nie.

Nie mam nic do reformowanych oczywiście bardzo ten kościół szanuje ale z drugiej strony jakos mi nie dokonać po drodze...
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez Aleksander » Śr lis 13, 2019 10:49

Osobiście mam poglądy wysoko- kościelne, uznaję sukcesję apostolską chociażby. Jednak jestem członkiem Kościoła Luterańskiego w Anglii (ELCE), który na podobieństwo LCMS czy Kościoła z Brazylii ma ustrój prezbiteriańsko-synodoidalny. Jest trochę większy nacisk na podział pomiędzy duchownymi i świeckimi niż u reformowanych, który też zdecydowanie popieram. Kościoły te bardzo się "poparzyły" w historii z nadużyciem władzy centralnej dlatego teraz są ostrożne.
Zresztą sam "piastuję" urząd świeckiego starszego (ang. lay elder) w naszym zborze w Cambridge. Prezbiteriański odpowiednik starszy zarządzający (ang. ruling elder).

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez blaisee » Śr lis 13, 2019 16:30

Ja to rozumiem jak najbardziej. Ale też z drugiej strony bywa tak że brak "władzy" wprowadza chaos. Myślę że najlepiej znaleźć złoty środek. Nie znam luteran angielskich ale myślę że to dobre rozwiązanie taki "miks"
Ogólnie to jestem jak najbardziej zwolennikiem bliskich relacji luterańsko-reformowanych I luterańsko-anglikanskich ale niekoniecznie w formie unii kościelnych
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez blaisee » Cz lis 14, 2019 09:05

Muszę sprostować informacje nt kosciola unijnego Francji
Otóż poszczególne parafie nadal funkcjonują jako luterańskie lub reformowane. Nie jest tak ze luteranie sie rozmyli wśród liczniejszych we Francji reformowanych.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościół Niemiec I inne unie

Postprzez Aleksander » Cz lis 14, 2019 09:28

Są przykłady z historii, gdy Unia źle służyła kościołom. Jednak tak nie musi być za każdym razem, szczególnie gdy wspólnoty zawierają Unię z chęci służyć sobie nawzajem (np. Ukraina).

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości