Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Metodyści

Metodyści

Postprzez blaisee » Pt kwi 23, 2021 11:59

Kościół teoretycznie "siostrzany" dla KEA to też myśle ze wątek zrozumiały. Czy ktoś ma/miał jakies stycznosci z tym kosciolem? Ja co prawda nie jakis wielki ale zdarzylo mi sie byc kilka razy w kilku parafiach "goscinnie" a poza tym tez czasem zerkam w mediach co tam sie dzieje. To mam wrazenie ze KEM ledwo żyje... Poza raptem kilkoma parafiami.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Aleksander » Pt kwi 23, 2021 12:07

Miałem kontakt z tym kościołem tylko na naszym forum.

W Anglii chociaż spotyka się zbory dosyć często, to są one bardzo małe. Parafie nisko-kościelne anglikańskie radzą sobie lepiej.

Dla mnie Metodyzm jako ruch kościelny, w ogóle jest niezrozumiały. Jako walka z rozdzieleniem Kościoła od Państwa? Jako walka z liturgia, Tradycją, wysokim kościołem? Jako walka z kalwinizmem? Być może to mogło by mieć sens w Anglii, chociaż pod tym względem parafie anglikańskie mają dosyć dużo wolności.

2 lata temu odwiedzałem ich największą świątynie w centrum Londynu z przewodnikiem. Symbole chrześcijańskie są tak znikome, że ktoś musi zwrócić na to uwagę. Największym hasłem, wokół którego wszystko się obraca to: "przez ludzi dla ludzi". Boga chyba już pominęli?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Metodyści

Postprzez Jakub » Pt kwi 23, 2021 19:09

Wiem, że istnieją znaczące różnice między angielskim i amerykańskim metodyzmem.
To o czym pisze Aleksander wydaje się bardzo znaczące. Faktycznie pojawić się może pytanie co takiego może dać metodyzm, czego nie da anglikański low-church?

Inna sprawa to USA. Tamtejszy anglikanizm był od początku bardziej wysokokościelny, elitarny, liberalny.

Miałem okazję poznać trochę polski metodyzm - który powstał na bazie amerykańskiego. Wrażenia miałem raczej pozytywne. Ot tacy pietyści, tyle że bez cieszyńsko-ewangelickich korzeni :) No a na Mazurach to są pietyści z krwi i kości, bowiem powojenny metodyzm przyciągał ewangelików unijnych związanych z pietystycznym gromadkarstwem
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Metodyści

Postprzez Kris » Pn kwi 26, 2021 10:32

Tutaj ciekawostka, brzmi to co najmniej jak pewnego rodzaju oksymoron, ale chyba wypada w tym przypadku użyć określenia "wysokokościelny metodyzm". Moim zdaniem wrażenie nieco psuje użycie nowoczesnego języka w dialogu przed prefacją, jak i podczas niej samej. Natomiast swoje miejsce w liturgii znalazły nawet aklamacja po Verba Testamenti i doksologia końcowa :D

https://www.youtube.com/watch?v=nV6p-te ... deoSermons
https://www.youtube.com/watch?v=wV794jf ... deoSermons
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Metodyści

Postprzez blaisee » Pn kwi 26, 2021 10:39

Wysokokoscielny metodyzm wcale nie jest taki dziwny. Obecnie z tego co gdzies tam wygrzebalem istniej calkiem sporo takich srodowisk. Ogolnie to jest wsrod metodystow dowolnosc bardzo duza w tej kwestii i istnieja parafie zarowno silnie nisko-koscielne jaki wysokokoscielne :D Szczegolnie w USA gdzie jest tych parafii sporo

Co do samej idei metodyzmu to ja rozumiem tutaj zalozenia jakie mial Wesley, jakby nie patrzec daly one pozniej podstawy do rozowoju wspolnot ewangelicznych bo taki tez byl poczatkowo charakter metodyzmu.

Rozumiem tez metodyzm w Ameryce no bo jak juz bylo wspomniane tamtejszy anglikanizm byl specyficzny, pozatym mysle ze dla wielu Amerykanow moglo to stanowic taka alternatywe wobec "brytyjskiego" anglikanizmu no bo to przeciez czasy krotko po niepodleglosci USA

Moge zrozumiec metodyzm jako w jakis sposob atrakcyjny dla pietsytow.

Ale na dzien dzisiejszy metodyzm bardzo sie zblizyl do kosciolow ewangelickich i anglikanskich, nie ma juz tego charakteru ewangelicznego. W Australii, Kanadzie i kilku innych krajach metodysci juz dosc dawno polaczyli sie z reformowanymi, wiec co stoi na przeszkodzie aby pozostali metodysci polaczyli sie z anglikanami? Ja takich przeszkod na dzien dzsiejszy nie widze.

Natomiast co do stycznosci z metodystami to kilka/kilkanascie razy bylem w kilku parafiach i raczej odczucia mialem takie sobie. Tak jak juz pisalem odnioslem wrazenie jakby te parafie ledwo zyly. Czulem sie tak jak w Filiach KEA niz w prawdziwych parafiach. Jednak mimo wszystko KEA jest bardziej aktywny mam wrazenie, i wiecej sie dzieje w poszczegolnych parafiach. Poza tym dane jakoby metodysci w Polsce liczyli 4500 wiernych w 45 parafiach tez wydaja mi sie na wyrost. Tam gdzie ja bylem bylo to doslownie kilkanascie osob a czasem wrecz kilka (przed pandemia)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Kris » Pn kwi 26, 2021 10:50

W Polsce na pewno co najmniej kilka wspólnot zachowało mniej lub bardziej ewangelikalny charakter, na pewno są to parafie w Tarnowie i Kielcach.
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Metodyści

Postprzez blaisee » Pn kwi 26, 2021 11:05

Pojedyncze parafie o charakterze ewangelikalnym mozna znalesc nawet u luteran - patrz Malinka :mrgreen: Ale czy to powod by tworzyc osobny kosciol? :wink: Poza USA gdzie faktycznie metodysci sie zdazyli bardziej wpisac w krajobraz niz anglikanie i gdzie stanowia najwieksze protestanckie wyznanie nie liczac wspolnot ewangelicznych jak baptysci (tutaj faktycznie plus dla metodystow :mrgreen: ) To w innych krajach jakos nie widze przeszkod by ponownie polaczyc sie z anglikanami
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Jakub » Pt kwi 30, 2021 13:08

Czescy anglikanie znajdują się pod opieką duszpasterską Kościoła Starokatolickiego - do metodyzmu im troszkę daleko ;)

W Polsce anglikanie modlą się w rzymskokatolickiej kaplicy - więc znowu do metodystów mają chyba trochę dalej

Generalnie metodyzm jest o wiele bardziej uniwersalny (w sensie: ponadnarodowy, czy ponad-anglosaski) niż anglikanizm. Połączenie obu tradycji wprowadziłoby tylko zamieszanie
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Metodyści

Postprzez blaisee » Pt kwi 30, 2021 18:47

Czescy anglikanie znajdują się pod opieką duszpasterską Kościoła Starokatolickiego - do metodyzmu im troszkę daleko ;)

A w Czechach w ogole metodysci dzialaja?
No jednak poki co jeszcze sa to odrebne koscioly, :mrgreen: a anglikanie wiem ze maja pelna komunie ze starokatolikami unii utrechckiej.

Ale znowu w Gdansku wiem ze zdarzaja sie (teraz pandemia to nie) wspolne nabozenstwa metodystow i anglikanow. A nigdy nie slyszalem zeby anglikanie wspolprocowali jakos blisko z polskokatolikami (tez czesc unii utrechckeij przeciez)

Czyli wedlug ksiedza ( :mrgreen: ) Jakuba metodysci raczej bardziej ewangeliccy anizeli anglikanie?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Metodyści

Postprzez Kris » So maja 01, 2021 09:11

Dla mnie największą zagadką pozostaje postawa anglikanów. U podstaw wchodzącego w skład Kościoła Anglikańskiego w Ameryce Północnej, Reformowanego Kościół Episkopalnego, leżały takie wartości jak sprzeciw wobec anglokatolicyzmu i ruchu oksfordzkiego, promocja Kościoła niskiego, możliwie jak najbliższa współpraca z prezbiterianami i metodystami. Założyciel RKE, bp Cummins, inicjował i uczestniczył we wspólnych anglikańsko-metodystycznych nabożeństwach. Dziś Kościół ten otwarty jest już na praktyki wysokokościelne i historyczną liturgię, co oczywiście jest warte dostrzeżenie i godne poszanowania, ale dochodzi czasem nawet i do takich kwiatków, jak np. modlitewne wzywanie Świętych w Niebie, obecne w dosłownym tłumaczeniu łacińskiego Confiteor, którego używa jedna z parafii RKE. Wygląda zatem na to, że historycznie jedna z najbardziej przychylnych metodystom anglikańskich denominacji powoli zatraca swoją tożsamość.
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości