Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Aleksander » Śr sie 15, 2018 14:48

Dziękuję za korekcje.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Herb » Śr sie 15, 2018 16:51

Maikov napisał(a):Vladimir Moss natomiast jest konwertytą na prawosławie, który jakiś czas temu odłączył się od kanonicznej Cerkwi

A co sądzić o monasterze w Ujkowicach?
http://www.monasterujkowice.pl/
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Maikov » Śr sie 15, 2018 18:54

Z Ujkowicami byłem dawno temu mocno związany, na szczęście wyzwoliłem się spod tego wpływu :) W chwili obecnej monaster jest formalnie zamknięty, a ojcowie suspendowani. W praktyce większość mnichów pozostała w budynkach monasteru, bo grunty są własnością o. archimandryty i PAKP nie ma w tej kwestii żadnego manewru. Ujkowice zatem funkcjonują nadal, ale faktycznie są obecnie grupą schizmatycką, nieformalnie powiązaną z rozłamowym Ukraińskim Kościołem Prawosławnym Kijowskiego Patriarchatu.
Z monasterem zawsze było sporo problemów. Po pierwsze - powstał jako neounicki, a przeszedł do PAKP w wyniku konfliktu z biskupem Tokarczukiem. Ojcowie z miejsca uznali się za wzór prawosławia i zdecydowanie brakowało im pokory. Stąd nieustanne kalumnie pod adresem biskupów - od oskarżeń o herezję, aż po ordynarne wyzwiska. Byłem, widziałem, słyszałem. Stąd też dość niepełny charakter ich konwersji. Na temat odmawiania koronki siostry Faustyny słyszałem tylko plotki, natomiast jawne pochwalanie stojącej za tym katolickiej teologii - z tym się już sam spotkałem. Podobnie jak z figurami w monasterze (choć nie w samej cerkwi). Obrazu dopełniał wyjątkowo jadowity fundamentalizm, dziwacznie połączony z idącymi zbyt daleko kontaktami z unitami i duchownymi cerkwi niekanonicznych. Wspólne służenie Świętej Liturgii jest w prawosławiu wyrazem rzeczywistej pełnej wspólnoty. Dlatego co do zasady nie istnieje u nas coś takiego jak interkomunia (są wyjątki w kontaktach z Kościołami Orientalnymi - ale wyjątki tylko i to na drodze do faktycznego osiągnięcia jedności).
Maikov
 
Posty: 7
Dołączył(a): N kwi 15, 2018 13:17
wyznanie: PAKP
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Aleksander » Wt sie 21, 2018 08:35

Grzegorz napisał(a):.....Byłem zdumiony gdy usłyszałem od niego, że Chrystus przyjął upadłą, grzeszną naturę ludzką. Uświadomiłem sobie wtedy jak bardzo różne spojrzenie na grzech pierworodny panuje w zachodnim i wschodnim chrześcijaństwie.....

Wschodni chrześcijanin natomiast nie traktuje skażonej natury człowieka jako osobistego przewinienia. Owszem, człowiek rodzi się skłonny do grzechu, podatny na pokusy, ale to samo w sobie jeszcze go przed Bogiem nie obciąża. Chrystus przyjął taką skażoną naturę aby wynieść ją do chwały i doskonałości.


Grzegorz, wciąż nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że jest zdecydowana różnica w kwestii grzechu pierworodnego po między Zachodnim i Wschodnim Kościołem. Tak owszem, są zwolennicy w Prawosławnym Kościele, którzy wolą mówić "ancestral". Są to zwolennicy o. Romanidesa. Być może twój znajomy też jest pod wpływem tej nauki. Nie można mówić tu o powszechnym używaniu. Prawosławie ostrożnie interpretuje usprawiedliwienie jurydyczne i winę, ale nie oznacza to, że go odrzuca. Przecież chrzest niemowląt praktykuje się na podstawie "odpuszczenia grzechu".
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron