Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Podziękowania - 10 lat forum "Konfesyjni"

Podziękowania - 10 lat forum "Konfesyjni"

Postprzez Tomasz » Wt gru 31, 2019 14:46

Trudno jest uwierzyć, jak szybko upływa czas. Mamy już przełom 2019/2020 r. i nawet nie wiem jak to się stało, że od założenia forum i portalu „Konfesyjni” upływa już 10 lat. Pamiętam, jak w mroźną styczniową noc z 3 na 4 stycznia 2010 r. zarejestrowałem na serwisie „phorum.pl” forum internetowe „konfesyjni”. Jak na protestantów przystało, bezpośrednią przyczyną powstania naszego forum był protest - sprzeciw wobec wizji luteranizmu, propagowanej na pewnym innym luterańskim forum internetowym, które dzisiaj już nie istnieje. Osoby znające temat będą wiedziały o jakie forum chodziło. Dla nas, luteranizm zawsze opierał się na czystej wykładni Pisma Św. zawartej w Księgach Symbolicznych i wielowiekowej już tradycji protestantyzmu pielęgnowanej dzisiaj w kościołach nurtu staroluterańskiego. Dlatego liberalne i modernistyczne podejście do kwestii wiary było dla nas obce i całkowicie nie do przyjęcia.
Trudno było przewidzieć, jak będzie rozwijała się strona. Dlatego pierwsze kroki stawialiśmy bardzo ostrożnie. Nikt z nas nie miał dotychczas żadnych doświadczeń w prowadzeniu serwisów internetowych, zarówno od strony merytorycznej jak technicznej. Pierwsza wersja forum działała na wspomnianym wyżej serwisie „phorum.pl”, który był dla nas idealny z uwagi na gotowe narzędzia do tworzenia i zarządzania forum internetowym, ale posiadał także pewne ograniczenia. Na początku, forum było dostępne tylko dla osób zarejestrowanych z polecenia. W połowie lutego 2010 r. (dokładnie w „Walentynki”) forum stało się stroną ogólnodostępną. Zaistnieliśmy w społeczności internetowej. Wbrew naszym obawom, forum spotkało się z zainteresowaniem internautów, nie tylko luteran ale i osób poszukujących informacji o Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Aktywność na stronie zaczęła szybko rosnąć i przewyższać dwa inne działające wówczas fora luterańskie tj. „Defragmentacje” i „Luteranie.phorum”. Dlatego już w kolejnym roku zdecydowaliśmy o rozwinięciu strony. Wykupiliśmy serwer oraz zarejestrowaliśmy domenę „konfesyjni.pl”. Pamiętam problemy techniczne z jakimi musiałem się borykać przy konwersji forum z serwisu „phorum.pl” na nową stronę, ale po wielu trudach wszystko poszło pomyślne i nowe forum stanęło już na naszym serwerze pod własną domeną. Pojawiła się również strona portalu, na którym zaczęliśmy publikować różne materiały. Były to artykuły naszego autorstwa, tłumaczenia tekstów z zagranicznych stron kościołów staroluterańskich a także publikacje ś.p. ks. Jana Grossa i innych osób współpracujących z portalem. W tym miejscu chciałbym się zatrzymać, aby wspomnieć osobę nieżyjącego już ks. Jana. Ks. Jan Gross był jednym duchownym luterańskim, który bardzo aktywnie wspierał nasz portal od początku jego istnienia. Przesyłał wiele bardzo cennych artykułów, wśród których były m.in. teksty kazań oraz różne publikacje o tematyce liturgicznej, teologicznej czy też historycznej. Zgodził się również na czynny udział w programie internetowej pomocy duszpasterskiej, która została uruchomiona na stronach portalu. Był dla nas niezwykle cennym wsparciem, a jego odejście w marcu 2014 r. pogrążyło nas w wielkim smutku. Bez ks. Jana Grossa nie byłoby portalu „Konfesyjni” w takim kształcie.
Lata 2010 – 2013 były czasem intensywnego rozwoju portalu. Forum cieszyło się coraz większym zainteresowaniem. Na stronie portalu uruchomiliśmy wspomnianą już wcześniej pomoc duszpasterską, którą obok ks. Jana Grossa prowadzili również ks. Rafał Bukowiecki z Czeskiego Cieszyna i ks. Jan Byrt z parafii w Szczyrku. Nawiązaliśmy kontakty z Luterańskim Synodem Wisconsin (WELS), otrzymując zgodę na tłumaczenie i publikacje na portalu materiałów zamieszczonych na oficjalnych stronach WELS, a także z parafią Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri w Scranton (USA). Portal „Konfesyjni” współpracował również z Fundacją LHF. Rozprowadziliśmy ostatnie w Polsce publikacje wydawane przez LHF w języku polskim, a na stronie można było pobrać fragmenty kilku książek.
Przeprowadzaliśmy także różne akcje o charakterze kulturalnym. Wspomnę tutaj dwa plebiscyty fotograficzne. Portal został również oficjalnie wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Nie wszystkie zamierzenia udało się jednak zrealizować. Mieliśmy wiele innych pomysłów, których nigdy nie wdrożyliśmy, ale nie zawsze zależało to tylko od nas. W 2014 r. podjęliśmy działania celem zorganizowania pierwszego zlotu „konfesyjnych”, który miał się odbyć w Szczyrku i Wiśle. Niestety, zlot nie doszedł do skutku.
Podsumowując pierwsze dziesięć lat portalu „Konfesyjni”, należy jednak stwierdzić, że pomimo wszystko nie był to czas stracony, a idea powołania portalu była jak najbardziej słuszna i potrzebna. Świadczy o tym fakt, że forum i portal nadal działają i cieszą się zainteresowaniem, gdy o innych forach luterańskich już zapomniano.
Po pierwszych dziesięciu latach, nadszedł również czas na zmiany. Byłem założycielem i administratorem forum oraz redaktorem naczelnym portalu „Konfesyjni” od samego początku, ale najwyższa pora przekazać już stery innym. Tym bardziej, że już od pewnego czasu nie mogę niestety czynnie uczestniczyć w działaniu portalu.
Chciałbym podziękować wszystkim, z którymi przez ten czas przyszło mi współpracować przy tworzeniu i funkcjonowaniu strony. Nie wiem, czy potrafię wymienić tutaj wszystkich, ale z pewnością będą to pierwsi moderatorzy – Ela, Paweł, Piotr, Jakub i Jacek. Dziękuję również duchownym współpracującym z portalem – wspominanym już księżom tj. ś.p. ks. Janowi Grossowi, ks. Janu Byrtowi, ks. Rafałowi Bukowieckiemu. Dziękuję wszystkim innym osobom, które przez te 10 lat przewinęły się przez administrację i moderację strony, a także uczestnikom forum, ponieważ bez nich nie byłoby forum „Konfesyjni”.
Na koniec, muszę serdecznie podziękować tym, którzy przejmują obowiązki dalszego prowadzenia naszego portalu – Aleksandrowi, który już tak naprawdę od ponad roku jest faktycznym administratorem strony oraz Grzegorzowi, który obejmuje funkcję redaktora naczelnego portalu „Konfesyjni.”
Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w nadchodzącym roku 2020.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podziękowania - 10 lat forum "Konfesyjni"

Postprzez Aleksander » Cz sty 02, 2020 14:29

Tomaszu, ładnie podsumowałeś ostatnie 10 lat konfesyjnych.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Podziękowania - 10 lat forum "Konfesyjni"

Postprzez Grzegorz » Pt sty 03, 2020 17:08

Dziękuję za zaufanie i powierzenie mi kluczowej funkcji!

Może wypada, żebym napisał trochę więcej od siebie. Na Forum Konfesyjnych trafiłem w 2013 roku, krótko po tym jak zainteresowałem się Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Mój początkowy entuzjazm przygasł po tym jak zorientowałem się, że w KEA istnieje lobby na rzecz ordynacji kobiet (dziś mogę stwierdzić, że egalitarystyczne podejście do urzędu kościelnego to drobnostka w porównaniu z tym jakie zagrożenia niesie modernistyczna teologia). Zacząłem szukać czy w KEA funkcjonuje jakieś stronnictwo/grupa konserwatywnych luteran i szczęśliwie odnalazłem Konfesyjnych.

Lektura wątków na Forum była niejednokrotnie inspirująca i pouczająca, choć zdarzały się też takie gdzie było więcej nerwów i pokrzykiwań niż mądrości ;) Na tym portalu poznałem trójkę nowych znajomych, z którymi do dzisiaj utrzymuję regularny kontakt.

Z biegiem lat zainteresowanie Forum spadło. W 2018 roku dołączyłem do grona moderatorów i postulowałem, żeby skoncentrować się na publikowaniu nowych artykułów i promowaniu ich na Facebooku. Pod koniec 2018 narzuciliśmy sobie rygor, żeby umieszczać przynajmniej jeden krótki artykuł w miesiącu. Niewiele, ale trzeba pamiętać, że wszyscy zajmujemy się Konfesyjnymi czysto hobbystycznie, w wolnym czasie. Nie możemy się równać z portalami, które opłacają zawodowych dziennikarzy. (Dlatego też jesteśmy otwarci na współpracę z nowymi osobami. Przydatne mogą być zwłaszcza tłumaczenia obcojęzycznych materiałów.) Warto wspomnieć, że choć Forum było od wielu lat indeksowane przez Google, to dopiero od 2019 indeksowanie objęło również główną stronę z artykułami (luteranie.konfesyjni.pl).

Liczba wejść na stronę na Facebooku w 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2018, choć nie miało to przełożenia na liczbę polubień samej strony. Wygląda na to, że grono zainteresowanych utrzymuje się na stałym poziomie. Jednym z głównych zadań jakie wyznaczam sobie na 2020 rok jest dotarcie do nowych osób, które mogły nigdy nie słyszeć o Konfesyjnych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Ogłoszenia i komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron