Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Gdzie sa jasne deklaracje

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Grzegorz » Wt lis 01, 2016 17:34

KEA zawarło z KERem porozumienie o interkomunii już lata temu. Można tego nie lubić, ale to nie jest jakiś wymysł ostatniego sezonu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Herbert » Wt lis 01, 2016 17:44

ale to dotyczylo chyba tylko przyjmujacych komuni, a nie nabozenstwo komunii sw. odprawiane przez dwoch tak roznych pastorow.
Herbert
 
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Grzegorz » Wt lis 01, 2016 18:22

Nie sądzę. A nawet jeśli to i tak jest jeszcze Konkordia Leuenberska, którą ratyfikowały zarówno KEA jak i KER. A ona już jednoznacznie w punkcie 33 mówi o współusługiwaniu duchownych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Iwona » Wt lis 01, 2016 23:15

Winie32, dzięki za Twoje wyjaśnienie. Ja siedziałam nieco dalej niż Ty, więc mimiki twarzy duchownych nie dostrzegałam już wyraźnie, ale to przedłużające się milczenie , które nastąpiło po wypowiedzeniu Słów Ustanowienia nad chlebem (opłatkami) przez pastora P. Gasia, było niepokojące; zadawałam sobie pytanie, dlaczego ci duchowni tak długo patrzą sobie w oczy .... O co tu chodzi...?
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Iwona » Śr lis 02, 2016 11:38

Pochodny, no właśnie dlatego, ze mamy "wspólnotę ambony i ołtarza" z kalwinistami i metodystami, na mocy Konkordii Leuenberskiej (1974, potwierdzone 1997), z punktu widzenia Międzynarodowej Rady Luterańskiej - nie jesteśmy kościołem luterańskim.
A oto tekst:
" Kościół polski, który się określa jako Kościół Wyznania Augsburskiego – już od dawna nie jest Kościołem luterańskim, lecz Kościołem ewangelicko-unijnym. Jest on bowiem częścią wspólnoty (ŚFL) Kościołów o różnych i pomieszanych wyznaniach, opartej na Konkordii Leuenberskiej, ma pełną wspólnotę kościelną z kalwinistami i metodystami w Polsce. "

A zatem jakieś ponowne zbliżenie (połaczenie?) z kalwinistami (KER) pogłębiło by nasze ODSTĘPSTWO od Konfesji Augsburskiej .....

ps. polecam Ci tez wypowiedzi p. Tomasza Płazińskiego w wątku: Ewangelicki Kościół Luterański.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Iwona » Śr lis 02, 2016 13:51

Winie32, przeczytałam jeszcze raz Twój komentarz nt nabożenstwa Reformacyjnego:

"Na marginesie nabożeństwa reformacyjnego w Parafii Św.Trójcy w Warszawie, to było to tradycyjne, dostojne( konfesyjne ) nabożeństwo luterańskie."
Wybacz, ale nie mogę się z tym zgodzić! Nabozeństwo luterańskie, podczas którego luterański Sakrament Ołtarza współcelebruje duchowny kalwiński (ks. Jabloński) nie można chyba nazywać nabożeństwem "tradycyjnym, dostojnym (konfesyjnym)luterańskim".

ps.I tu mam wielki żal do organizatorów tego Nabożenstwa. W moim odczuciu (podkreślam: w moim) to było celowe draństwo w stosunku do prawdziwych luteranów i to w dniu ich Swięta Reformacji. Przecież chodzi o to, ażeby nadal 'rozmiękczać'
doktrynę augsburską.... Chciałam nawet pisać w tej kwestii do Biskupa zwierzchnika, ale zreflektowałam się, do kogo ja chcę pisać... do super liberała pseudoluterańskiego? Szkoda klawiatury i czasu.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Herbert » Śr lut 08, 2017 09:43

Co sie stalo z dawnymi forami luteranie.net oraz luteranieforum.pl moderowanym bodajze przez R. Borskiego? Dlaczego dawni luteranie konserwatywni milcza?
A "nasi" tez nie maja nic do powiedzenia poza "Wszelkiej pomyśności i wielu Łask Bożych w nowym - 2017 r. życzy redakcja portalu Konfesyjni"?
Ostatni wpis T. Plazinskiego tam brzmi: "Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła".
Kpina czy strach?
Herbert
 
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » Cz lut 09, 2017 08:54

Już dawno napisałam, że Tomek nie ma czasu i nie będzie się na forum udzielał. Nie rozumiem dlaczego masz do niego pretensje.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Herbert » Cz lut 09, 2017 10:03

Bo http://www.luteranie.konfesyjni.pl/ stawia pozory ciaglosci. Niejeden sie juz zdziwil.
Napiszcie wprost, ze jemu sie znudzilo, albo zamknijcie te podstrone.
Dobrze ze forum jeszcze dziala, ale niestety malo osob pisze. Czy ludzie sie boja biskupa (ktory to forum pewnie tez sledzi)?
A moze juz nadszedl czas, by sie wycofac z wirtualnych pozorow spolecznosci i zejsc "na pustynie"?
"Wejdź więc, mój ludu, do swoich pokojów i zamknij swoje drzwi za sobą, skryj się na chwilkę, aż przeminie gniew." (Iz 26, 29)
Herbert
 
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Grzegorz » Cz lut 09, 2017 10:48

Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby portal konfesyjnych miał być narzędziem w rękach Boga do uzdrowienia sytuacji w Kościele to już dawno zrobilibyśmy znacznie więcej. Wygląda na to, że nie mamy do spełnienia żadnej dziejowej misji. Może za kilka-kilkanaście lat uformuje się środowisko, które temu podoła.

Co nie znaczy bynajmniej, że istnienie portalu jest bez sensu. Forum na przykład stanowi dobre miejsce do zdobywania kontaktów wśród wierzących - poznałem tutaj 4 osoby, z którymi dość często wymieniam prywatne wiadomości.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron