Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterańskie

Czy w Polsce powinna powstać organizacja zrzeszająca ortodoksyjnych i konserwatywnych luteran ?

Tak
29
85%
Nie
5
15%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 34

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Kubala95 » Pt maja 17, 2013 22:34

Ja co prawda do KEA nie należę, ale pozwolę sobie na wypowiedź w tej kwestii. Czy taka organizacja nie mogłaby działać także poza wspólnotą luterańską ? Chodzi o to, żeby jakoś nauczać ludzi innych wyznań, wskazać im być może zbawienną dla nich drogę. W Polsce żyje mnóstwo katolików, który wątpią w swój Kościół, przez to oddalając się nie tylko od niego, ale również od Chrystusa. Warto by im przedstawić "alternatywę" (nie wiem czy to dobre słowo), organizować prowadzone przez wolontariuszy spotkania w różnych miastach. Ciekawym pomysłem byłoby organizowanie takich przedsięwzięć także w szkołach (wśród młodzieży coraz bardziej popularne stają się poglądy takie jak ateizm czy agnostycyzm, niestety najczęściej wskutek niechęci do KRK).
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Jacek » So maja 18, 2013 07:22

Oczywiscie taka organizacja moze powstac poza kosciolem jako autonomiczna, ktora w swoim dzialaniu bedzie popularyzowala konserwatyny luteranizm w spoleczenstwie. Z tym ze sprawy dogmatyczne luteranizmu pozostawil bym fachowcom; ksieza luteranskim, teologom, katechetom, poniewaz to oni w tym kierunku byli ksztalceni, i oni najlepiej to przekaza.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Kubala95 » So maja 18, 2013 16:01

Wolontariatem w KEA zajmują się chyba diakoni, czyli jak wiecie lepiej ode mnie osoby po części duchowne i posiadające sporą wiedzę teologiczną (w końcu wymaga się od nich ukończenia szkoły biblijnej). Myślę, że oni w doskonały sposób mogliby takie akcje prowadzić.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Jacek » So maja 18, 2013 17:59

O ile sie orientuje zeby zostac diakonem nalezy ukonczyc Chrzescijanska Akademie Teologiczna. Zaden tam Biblijny kurs nie upowaznia do zostania diakonem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Kubala95 » So maja 18, 2013 19:26

Wydaje mi się, że gdzieś w dokumentach widziałem, że wystarczy szkoła biblijna. Ukończenie ChAT o ile mi wiadomo, pozwala na zostanie księdzem (po uprzednio zdanym egzaminie kościelnym). Nawet jeśli dla diakonów też są takie wymagania, to tym bardziej mogą nauczać o wyznaniu augsburskim innych.
Ostatnio edytowano So maja 18, 2013 20:26 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Tomasz » So maja 18, 2013 20:07

W kwestii diakona :

Zasadnicze Prawo Wewnętrzne KEA w RP stanowi, iż do posługi Diakona mogą być powołane przez wyświęcenie (ordynację) osoby (mężczyźni -lub kobiety), które spełniają wymogi :
należą do Kościoła i wyznają jego zasady,
posiadają obywatelstwo polskie,
cieszą się nieposzlakowaną opinią,
wykazują się dobrym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego)
wykazują się przygotowaniem i kompetencjami do służby, którą mają pełnić,
zdały odpowiedni egzamin przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną.

Nie ma zatem wymogu ukończenia studiów teologicznych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Jacek » N maja 19, 2013 15:21

To jestem Tomek szczerze zaskoczony. Diakon , to tez w swoim rodzaju fachowiec, od ktorego sie wymaga szerokiej wiedzy. Z tego co sie orientuje wszyscy obecnie diakoni KEA w Polsce legitymuja sie wyzszym wykasztalceniem teologicznym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Jakub » N maja 19, 2013 15:44

Nie wszyscy.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Elżbieta » N maja 19, 2013 17:54

Też mi się wydawało, że nie wszyscy, ale wolałam się nie odzywać, bo być może tylko mi się wydawało :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Jacek » N maja 19, 2013 19:55

A to zle, jesli nie wszyscy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron