Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

PARAFIA W POZNANIU

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Kubala95 » N lis 17, 2013 23:31

Czarna toga z befką została odziedziczona po Niemcach. Król pruski w dekrecie nakazał nosić identyczny strój również rabinom, którzy z oczywistych względów raczej stuły nie nosili. Automatycznie pewnie i dlatego luterańscy pastorzy takich dekoracji nie zakładali. Utkwiło w tradycji, że toga występuje najwyżej z komżą i zostało tak do dzisiaj. Mimo wszystko strój poznańskiego księdza musi prezentować się bardzo ciekawie i fajnie by go było sformalizować.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » Pn lis 18, 2013 00:01

Mam pytanie:
Czy my idziemy na do kościoła dla,fajnego ubioru księdza, czy na Nabożeństwo?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jacek » Pn lis 18, 2013 09:54

Jest takie fajne powiedzenie; Jak Ciebie widza , tak Ciebie pisza. Jesli ktos nie przestrzega prawa koscielnego, to tez nie bedzie przestrzegal Praw Boskich. Od osob wykonujacych pewne zawody, sluzby publiczne, wymaga sie stosownego ubioru sluzbowego, i po tym sie ocenia tzw. karnosc pracownika i jego wartosc. Odnowa moralna Kosciola Szwecji realizowana poprzez struktury Missionsprovinsen naklada na duchownych scisle i obowiazkowe przestrzeganie wewnetrznego prawa koscielnego w strukturach tej organizacji koscielnej. W Misji Prowincji nikt nie dyskutuje w ktora niedziele i jak czesto ma byc sprawowana Komunia Sw. Z polecenia biskupa Misji ma byc sprawowana co niedziele i w kazde swieto, podobnie sprawa tyczy sie ubioru liturgicznego, gdzie jasno i wyraznie przepis okresla jak ma wygladac i duchowny jest zobowiazany do jego przestrzegania. Odnowa Kosciola Szwecji polega wlasnie na odrzuceniu tzw. Adiofory -rzeczy malo istotnej, ktora to spowodowala rozprezenie, i anarchie w kosciele. Na odnowe kosciola sklada sie nie tylko odnowa wiary,moralnosci,przestrzeganie dogmatyki, liturgii, takze sklada sie piekna tradycja koscielna, ktora tworzy jedna wspaniala calosc kosciola. Mozemy krytykowac Svenska KYrkan za wszelkie mozliwe odstepstwa od wiary i dogmatow, ale jedno mozemy przyznac, ze nie spotkalem sie przez wiele lat na niektorych parafiach, aby ktos nie przestzregal przepisow liturgicznych podczas sprawowania Hogmessy dotyczacych ubioru. Luterok pierwszy raz ujrzalem na zywo wlasnie w tej zsekularyzowanej SZwecji, gdzie nawet ksieza prywatnie paraduja sie w luterokach, nie mowiac juz ze nie spotkalem osobiscie znanym mi ksiezy luteranskich szwedzkich bez koloratki, a znam ich sporo. Niestety w Polskim Narodzie funkcjonuje brak zamilowania do przestrzegania wszelkich regulaminow i ustawiania sie kontra, co widzac powszechnie na drogach.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » Pn lis 18, 2013 12:36

Odnoszę wrażenie, że Tobie najbardziej chodzi o stroje
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jakub » Pn lis 18, 2013 15:10

Słyszałem już od jednej osoby o tym, że w Poznaniu używa się długiej komży - anglikańskiej (?) założonej na togę, teraz słyszę o todze ze stułą. No ale mimo wszystko bardzo bym prosił o zdjęcia :D

Dla mnie osobiście najbliższym strojem jest właśnie toga, komża i stuła - od dnia ordynacji chyba tylko raz w takim zestawie byłem na nabożeństwie. Jako ciekawostka chociaż jestem księdzem niecały miesiąc odprawiałem już zarówno w samej todze (Dzień Pokuty), w todze z komżą cieszyńską (22. po Trójcy, Święto Reformacji, Pamiątka Umarłych), w todze z komżą anglikańską i zieloną stułą (23. po Trójcy) jak i w albie ze stułą i cingullum (3. przed końcem Roku Kościelnego) oraz do spowiedzi w todze ze stułą :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » Pn lis 18, 2013 15:16

Mi jednak najbliższa jest czarna toga z befkami - tylko i wyłącznie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jacek » Pn lis 18, 2013 15:19

Nie Elzbieta- Mi chodzi o calosc, o przestrzeganie prawa koscielnego w tym zakresie jako obowiazku. Wlasnie przez takie podejscie dzisiaj na niektorych parafiach , jest podobnie traktowany Sakrament Komunii Sw.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Kubala95 » Pn lis 18, 2013 15:26

Jacek napisał(a):Niestety w Polskim Narodzie funkcjonuje brak zamilowania do przestrzegania wszelkich regulaminow i ustawiania sie kontra, co widzac powszechnie na drogach.


Może to już instynktowny opór na wszelkie ograniczenia, związany z naszą niezbyt liberalną przeszłością ? Całymi dekadami musieliśmy walczyć o wolność - zabory, II wś, socjalizm. W wyniku doświadczeń odruchowo walczymy z wszelkimi nakazami i zakazami, nawet jeśli młodsze pokolenia (np. moje) świadkiem podobnych rzeczy nie było to i tak przyjmuje taką postawą w pewnym stopniu poprzez wychowanie. W polskich narodowych kościołach (jak KEA) również to się w pewien sposób przejawia, KRK jest natomiast kierowany z Watykanu więc tutaj tradycja twardo się utrzymuje,
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » Pn lis 18, 2013 15:48

Jacek napisał(a):Nie Elzbieta- Mi chodzi o calosc, o przestrzeganie prawa koscielnego w tym zakresie jako obowiazku. Wlasnie przez takie podejscie dzisiaj na niektorych parafiach , jest podobnie traktowany Sakrament Komunii Sw.

Nie wiem czy masz rację, bo na Śląsku Cieszyńskim księża chodzą w todze i albie, ale Komunia nie jest w każdą niedzielę, chociaż parafian nieporównanie więcej niż w diasporze
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Majkel » Pn lis 18, 2013 17:54

Coniektórzy księżą tłumaczą się tu organizacją dystrybucji komunii i dużą ilością osób na nabożeństwie przystępujących do niej np. 600 osób. Przecież nie trzeba robić komunii na klęcząco, choć wiadomo to lepiej wygląda, można komunie rozwiązać tak jak, to zrobiono podczas wprowadzenia w urząd bp Voigta, zresztą dla osób wierzących nie powinno mieć znaczenia, jak długo trwa nabożeństwo godzinę czy dwie.
Ci, którzy chcą się spotkać z Chrystusem w Sakramencie Ołtarza znajdą czas :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron