Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NIE STRZELAJMY SOBIE W KOLANO

NIE STRZELAJMY SOBIE W KOLANO

Postprzez Jacek » Pn gru 02, 2013 09:17

Do napisania tego postu, zmusiła mnie wypowiedż Jakuba moderatora strony Konfesyjni, na forum FB -Luteranie w Polsce. Wypowiedz Jakuba pod adresem luteranskiego koscioła Synodu Wisconsin, nazywając go sektą jest dla mnie nie do przyjęcia, w w pewnym sensie obrazą tego koscioła. W swym poglądzie nie jestem odosobniony, ponieważ zwrócił już uwagę Jakubowi Ks. Jan Gross. Nurtuje mnie pytanie do Jakuba a mianowicie; Jakie kryteria obierasz , aby WELS nazywać sektą? Czy to ze są kosciołem hermetycznym na nowinki, ze reprezentują fundamentalizm?, ze stoją na fundamentalnych pozycjach luteranskich ?. Piszesz ze nie chcą rozmawiać z innym kosciołami ?- a jakiej sprawie naprzykład mają rozmawiać z LCAV w Czechach ?. Jesli skrytykują u Was powszechną ordynację kobiet, to opkreslicie to jako atak na Wasz kosciól i wtrącanie sie we wewnetrzne sprawy. Ja rozumiem ze WELS to Lefebrysci luteranizmu. Nawet Ks. Gross w swym artykule pozytywnie wyrażł się o tym kosciele dawając go za wzór pod kątem misyjnym i prawowiernosci w luteranizmie. Czy WELS posiada Guru na swoim szczycie ? cos w rodzaju papieża ?- Nie, więc dlaczego nazywasz go sektą ? . Owszem, mnie moze nie podobać się system li tylko organizacyjny, bardzo zaamerykanizowany, co jest także dla mnie nie do przyjęcia, ale pod kątem dogmatycznym jako konserwatywny stroluteranizn musze ich popierać. Piszesz Także Jakubie, ze nie wszystko się Tobie także podoba w LCMS - ale co dokładnie ?. Kosciół to nie koncert życzen, czy zupa pomidorowa, kórą się lubi albo nie. Przecież dogmatycznie z LCMS jest związany SELK i Missionsprovinsen. Więc jesli ktoś okresla się publicznie jako konfesyjny/konserwatywny/ Staroluteranin, to dlaczego strzela sobie publicznie w kolano, kkrytykując publicznie koscioły znane z ortodoksji luteranskiej ?.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NIE STRZELAJMY SOBIE W KOLANO

Postprzez Jakub » Pn gru 02, 2013 17:17

Jacku, mój pogląd na temat WELS jest dobrze a nawet bardzo dobrze znany. Nie jestem Synodem ani innym gremium kościelnym abym musiał to przedstawiać w formie oświadczenia. Komentarz na temat WELSu znalazł się na moim prywatnym profilu na fb, przy wpisie do którego dostęp mają ci co mają mnie w znajomych.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: NIE STRZELAJMY SOBIE W KOLANO

Postprzez Tomasz » Pn gru 02, 2013 17:48

Bardzo ortodoksyjna postawa WELS w wielu kwestiach budzi kontrowersje nawet wśród niektórych staroluteran. Jednak chciałbym zaznaczyć, że portal Konfesyjni jest w bardzo dobrych stosunkach z WELS. Często publikujemy tłumaczenia materiałów pochodzących z oficjalnych stron Synodu Wisconsin (na co uzyskałem zgodę), jak również udostępniamy te treści na naszym profilu FB.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NIE STRZELAJMY SOBIE W KOLANO

Postprzez Jacek » Pn gru 02, 2013 17:51

Jakubie także kiedyś o ile pamietam, okresliłeś WELS mianem sekty, bez podania przyczyny na stronie ; Konfesyjni., bez podania analizy dotyczących sekt. Masz prawo do własnej oceny, tylko powiem szczerze, ze już przestałem probować zrozumieć, postepowanie niektórych polskich luteran i przewrotnosc ich myslenia. Miej chociaż szacunek do wieku i doswiadczenia i opinni Ks. Jana Grossa, ktory ma bardzo dobre zdanie o WELS. Pragnę tylko dodać ze wielokrotnie uczestniczyłem w Hogmessie Bekannelsen Kyrkan w Uppsali , ktory jest powiązany dogmatycznie z WELS, i nie widziałem tam oznak sekciarstwa, faktem jednak jest, ze tamtejszemu proboszczowi notabene mojemu przyjacielowi, wspomniałem ze naleze do Missionsprovinsen,i czy będę mogł przystąpić do komunii? Stwierdził ze dogmatyka WELS i LCMS/ Missionsprovinsen/ prawie wcale się nie rozni, zezwala mnie na przystąpienie do komunii. Gdybym był z liberalnego skrzydła Svenska Kyrkan, to napewno by mi kategorycznie odmowił i słusznie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości