Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luter i jego dzieci

Luter i jego dzieci

Postprzez Jakub1234 » Pn sty 13, 2014 19:05

Witam!
Ostatnio miałem tzw.,,kolędę".Oczywiście bardzo miło mi się z księdzem krk rozmawiało,tylko zastanowiła mnie jedna rzecz.Gdy zszedłem na tematy reformatorów to zarzucił 2 rzeczy:
1.Kalwin spalił w Genewie 30k ludzi.
2.Luter miał nieślubne dzieci przed wstąpieniem do klasztoru.
Proszę forumowiczów o ustosunkowanie się do tych zarzutów,bo ja osobiście nie znalazłem żadnej z tych informacji w żadnej książce o Lutrze.Jedyne co mi przyszło na myśl,to to,że z punktu widzenia KK dzieci lutra na prawdę były nieślubne.
Pozdrawiam-Jakub

P.S.
NIe wiem czy w dobrym dziale umieściłem.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Elżbieta » Pn sty 13, 2014 19:48

Witaj Jakubie1234 :)
1.Kalwin spalił w Genewie 30k ludzi.

Nie wiem co i w jakiej ilości spalił Kalwin, ale odpowiem pytaniem :)
1. Ile ofiar pochłonęła tzw Św. Inkwizycja?
2. Ile ofiar pochłonęły wyprawy krzyżowe?
2.Luter miał nieślubne dzieci przed wstąpieniem do klasztoru.

Nigdy nie czytałam o nieślubnym potomstwie ks. M. Lutra przed wstąpieniem do klasztoru i chyba również odpowiem pytaniem:
Ilu księży katolickich już po wstąpieniu do klasztoru, czy po święceniach, ma dzieci i partnerki i okazjonalne i na stałe ?

Można skwitować jednym powiedzeniem : "Przygadał kocioł garnkowi, a sam smoli"

Co do PS. W bardzo dobrym dziale umieściłeś :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jakub » Pn sty 13, 2014 20:02

Witaj! :)

Kalwin miał na koncie tylko jednego zabitego - Miguela Serveta.

Co do nieślubnych dzieci Lutra, to już jakaś kompletna bzdura.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jakub1234 » Pn sty 13, 2014 20:47

No włąsnie podobnie pomyślałem.Co do wypraw krzyżowych-zarzucanie ich jako wielkiej zbrodni KK zalatuje gimboateizmem :wink: . Musze przypomnieć,że to Muzułmanie pierwsi zaatakowali Bizancjum, a to,ze wyszło jak wyszło,że przywódcy krzyżowców zamiast oddawać mmiast cesarstwu zagarniali je,to już inna sprawa.A inkwizycja tak dużo osób wcale nie zabiła.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Kubala95 » Pn sty 13, 2014 21:16

Nie wiadomo nic o nieślubnych dzieciach Lutra, to był mimo wszystko człowiek bardzo pobożny. Miał za to sporo potomków z prawego łoża, zawarł bowiem małżeństwo z byłą zakonnicą, która wystąpiła z klasztoru pod wpływem jego nauk. Reformator uznawał śluby czystości za rzecz nieważną, ponieważ w jego mniemaniu były niemożliwe do utrzymania (twierdził, że niemożność czystego zaspokojenia się w małżeństwie prowadzi do grzesznych myśli na wiadomy temat).
Ostatnio edytowano Wt sty 14, 2014 01:02 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Elżbieta » Pn sty 13, 2014 21:20

Wszelkie wprowadzanie religii ogniem i mieczem jest jest czynem zbrodniczym i chyba nie zaprzeczysz, że te wyprawy pociągnęły za sobą wiele ofiar i pod płaszczykiem ratowania grobu Pańskiego miały charakter łupieżczy . Gdyby nie poparcie Kościoła z pewnością nie było by tylu wypraw i ofiar.
Inkwizycja nie zabiła wielu osób? Od jakiej ilości uznasz, że było wiele?

Ja nie podałam Ci tych podpowiedzi po to by atakować KRK, tylko po to byś wiedział jak odpowiedzieć w przyszłości.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Tomasz » Pn sty 13, 2014 21:54

W okresie kontreformacji powstało wiele bzdur na temat samego Lutra jak i Reformacji. Publikowane były różne paszkwile i wyssane z palca bzdety, tylko po to aby zdyskredytować protestantów. Bzdury te są niestety powielane w pewnych środowiskach do dziś.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jakub1234 » Pn sty 13, 2014 22:06

My protestanci pod tym względem też nie jesteśmy święci.....
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Tomasz » Pn sty 13, 2014 22:12

My protestanci pod tym względem też nie jesteśmy święci.....


Nikt nie jest święty. My przynajmniej tak o sobie nie twierdzimy i nie wynosimy nikogo na ołtarze :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jonah » Pn sty 13, 2014 23:10

Trudno dziś mówić o inkwizycji czy sprawie Serveta poza historycznym kontekstem. Były to czasy, gdy kara śmierci była powszechnie uważana za uprawniony sposób do eliminowania osobników w jakiś sposób zagrażających społeczności, a za takich uważano heretyków. Mimo powszechnego stosowania kary śmierci z powodów religijnych, w Genewie za życia J. Kalwina jedyną osobą skazaną z tego powodu był Miguel Servet. Poza tym proces i stracenie Serveta był dziełem rady miejskiej, na którą wówczas Kalwin nie miał większego wpływu. Jego rola właściwie ograniczyła się do zaopiniowania sprawy pod względem teologicznym, a każdy teolog by przyznał, że Servet był heretykiem, i wniesienia oskarżenia (choć nie był oskarżycielem w procesie). Zresztą wcześniej jako takiego potępili Serveta we Francji rzymscy katolicy. Rada miejska obawiała się głównie nie tyle poglądów Serveta, co tego, że mógłby być on kimś w rodzaju anabaptystów, jacy wzniecili niedawno zbrojne powstanie. Chciała się go więc pozbyć. Dano mu wybór: albo wróci do Vienne, gdzie też czekał go proces, albo zostanie w Genewie. Servet wybrał to drugie. Wahano się jeszcze pomiędzy śmiercią i wygnaniem. Ale właściwie nie było go dokąd wygnać. Inne miasta opowiedziały się za karą śmierci dla niego. To, co z punktu widzenia współczesnej wrażliwości moglibyśmy uznać za winę Kaliwna, było samo uczestnictwo w procesie, w wyniku którego człowiek został skazany na karę śmierci za wyznawanie pewnych poglądów. Jednak wówczas było to coś normalnego. Rola Kalwina w procesie była w zasadzie niewielka i została później wyolbrzymiona.

A M. Lutrowi różne rzeczy można by zarzucać, ale na pewno nie to, iż był chutliwy. Opinię zaś dominikanina H. Denifle jakoby Luter nie mógł poradzić sobie ze swoją "pożądliwością" i dlatego rozpętał Reformację, można włożyć między bajki.
Z rzymskokatolickiego punktu widzenia dzieci Lutra były nieślubne. Bowiem obowiązywały go śluby zakonne. A to czyniło przysięgę małżeńską nieważną. Oczywiście, z punktu widzenia reformatora to podważanie legalności jego małżeństwa nie ma żadnego znaczenia.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości