Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kwestia sakramentu kapłaństwa

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jakub » N lut 02, 2014 18:51

Które Kościoły używają nazwy Katolicko-Luterański? Proszę o podanie NORMALNYCH Kościołów a nie takich gdzie jest wylęgarnia biskupów, bo naczelnego arcybiskupa świeżbią ręcę i każdego chętnego konsekruje.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Witold » N lut 02, 2014 20:09

Właśnie dzisiaj myślałem o tej sprawie podczas nabożeństwa podczas wyznania wiary. Sądzę że słowo 'katolicki' jest jednak tak silnie utożsamiane z KRK że używanie go w kontekście do całego kościoła może być dla większości Polaków mylące, dlatego nie jestem przekonany do używania tego własnie terminu skoro słysząc go zdecydowana większość ludzi ma to określone skojarzenie.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jacek » N lut 02, 2014 20:18

Rozumiem Jakubie ze uzyte słowo luteransko-katolicki oznacza anormalnosć ?
. Te koscioły przyjęły taką nazwe nie z tytułu pajania miłoscią do wszystkich dogmatów KrK, lecz z tytułu uwazanie siebie za powszechny na całym swiecie, owszem za zachowaniem episkopalnego ustroju we wlasnym obrebie. A słyszałes o takiej ksiązce wydanej w Szwecji ; Katolsk Tro i Svenska Kyrkan- luteranskiego autora. Katolicka wiara w Kosciele Szwecji. Jest to analiza Koscioła Szwecji pod kątem zachowania wielu elementow katolicyzmu pozostawionych w spadku po KrK. Zapraszam do lektury. Moge Tobie przeslac ale jest w jezyku szwedzkim. A dodatkowo nalezy czytać dużo ale to dużo opracowan na temat luteranizmu chociazby wspaniałego autora ks. Jana Grossa, ktory ma takze powazanie i jest znany w Szwecji, chociażby dobrym opracowaniem na temat Sukcesji Apostolskiej polskiego KEA otrzymanej z rąk szwedzkich biskupow luteranskich ze Svenska Kyrkan, ktorzy przejeli z rąk ostatnich biskupow KRK w Skandynawii po zwyciestwie reformacji, przez to te koscioły maja ciagłosc katolicką, co kiedys przyznał katolicki biskup KrK ze Szwecji Aborelius,nawet nie uznając prymatu papieza, i odrzucajac niektore dogmaty. Pamietajmy ze wiekszosc dogmatow KrK nie jest opartych w Pismie Swietym lecz uchwalone przez Synody, i nie posiadają klauzuli wieczystosci, ktore mozna w kazdej chwili wycofać. W mysl Prawa Kanonicznego KrK ostatni biskupi katoliccy udzielający konsekracji biskupiej juz biskupom luteranskim, nie mogli uniewaznić tych konsekracji, ktore stają sie dozywotnie, z mocą przekazywania nastepcom, a koscioły skandynawskie na szczescie nie utraciły tego w przeciwienstwie do innych kosciolow luteranskich jak chociazby Missourii i Wisconsin, ktore moga przywrocic przez luteranskiego abp. Obare, Abp.Vanags, czy biskupow Missionsprovinsen, SELK, czy nawet polskich biskupow z KEA. Oczywiscie KRK wpadla na iscie przebiegly sposob, kto nie znami ten przeciwko nam, wiedzac o tym dokladnie ze polscy luteranscy, i szedzcy luteranscy ksieza w prostej lini zachowuja katolicką ciągłość. Prawo Kanonoczne KrK okazało się pułapką dla tego kosciola. Podobnie rzecz ma sie z Ks. Dr. Lutrem ktory zmarł jako ekskomunikowany kapłan KrK ale pozostal katolickim ksiedzem bez prawa wykonywania urzędu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jakub » N lut 02, 2014 21:10

Nie wiem dlaczego miałoby mnie interesować prawo KRK - zwłaszcza w kontekście teologii urzędu.
Poza tym dla luteran ewentualna sukcesja apostolska rozumiana jako sukcesja urzędu jest CO NAJWYŻEJ piękną ludzką tradycją - odsyłam jak co do artykułu bpa Obare, który przetłumaczyłem, a który znalazł się na "konfesyjnych"
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » N lut 02, 2014 21:37

Reasumując, prawidłowa nazwa naszego koscoła powinna brzemiec ; Koscioł Augsbursko-katolicki.

Ja jednak wolę tą nazwę całkiem nieprawidłową, czyli Kościół Ewangelicko - Augsburski
Sądzę że słowo 'katolicki' jest jednak tak silnie utożsamiane z KRK

.............i jest kojarzone bardzo nieprzyjemnie, i wcale się temu nie dziwię, bo KRK solennie się o takie skojarzenia postarał, a wiem coś o tym, bo żyję w głębokiej diasporze

Zgadzam się z tym co napisał Jakub, mnie również nie interesuje teologia katolicka, a sukcesja apostolska nie jest dla mnie czymś niezbędnym do głoszenia Słowa Bożego i udzielania Sakramentów
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Kubala95 » N lut 02, 2014 21:53

Cóż, wiara jako całość wynika wyłącznie z przekonania, jednakże obrzęd wkładania rąk na głowę został ustanowiony przez samych apostołów i ma wyjątkowy charakter od początku istnienia Kościoła.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jonah » N lut 02, 2014 22:43

Swoją drogą, używanie przez Kościół rzymski określenia 'katolicki' jest dobrym posunięciem pr-owym i wykreowało pewną rzeczywistość - inne Kościoły postawiło na pozycji sekt, które się oderwały od Kościoła katolickiego :D

Ciekawe, jak ksiądz podczas nabożeństwa przed Wyznaniem wiary powiedziałby, że składamy je wraz z całym Kościołem katolickim, zamiast, jak to jest w zwyczaju, powszechnym. A przecież 'katolicki' i 'powszechny' jest tym samym słowem i wskazuje na tę samą rzeczywistość.

Kiedy wpisałem w wyszukiwarkę: 'Katolsk tro i Svenska Kyrkan', wyskoczyło mi to: http://kristenenhet.nu/index.htm, czyli strona jakiejś organizacji o nazwie 'FÖRBUNDET för KRISTEN ENHET', która działa na rzecz zjednoczenia Kościoła Szwecji z Rzymem. Rzeczywiście, piszą tam o 'kapłaństwie' jako sakramencie, 'kapłanie' jako 'pośredniku', który 'składa ofiarę', jaka uzupełnia czy dopełnia [fullbordar] ofiarę Chrystusa: http://kristenenhet.nu/kapitel_3_prast.htm :?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jacek » N lut 02, 2014 22:59

A nie mowiłem ?- Zjednoczenie luteranizmu w obecnej chwili z KRK jest niemozliwe, nawet na zyczenie SFL. Ta organizacja raczej ma charakter ekumeniczny, dązy do zbliżenia wszystkich odłamow chrescijanstwa nie tylko z KrK, chociaz jak wiadomo luteranizm jest jak najblizej KrK. Svenska Kyrkan jest odrzucana jako heretycki przez konserwatywną stronę luteranską, a skąd dopiero miec kontakty z KrK, chodzi tylko o wspolne dzidzictwo i nic pozatym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Witold » N lut 02, 2014 23:57

Jonah napisał(a):Ciekawe, jak ksiądz podczas nabożeństwa przed Wyznaniem wiary powiedziałby, że składamy je wraz z całym Kościołem katolickim, zamiast, jak to jest w zwyczaju, powszechnym. A przecież 'katolicki' i 'powszechny' jest tym samym słowem i wskazuje na tę samą rzeczywistość.


sorry znaczy przepraszam ale w niektórych sytuacjach lepiej powiedzieć "przepraszam" żeby było wiadomo że naprawdę jest nam przykro.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jonah » Pn lut 03, 2014 00:42

W jakim zatem języku powinny odbywać się nabożeństwa Kościoła ewangelickiego w Grecji, by uniknąć tego: εἰς μίαν ἁγίαν καθολικὴν καὶ ἀποστολικὴν ἐκκλησίαν'?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron