Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kwestia sakramentu kapłaństwa

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » Pn lut 03, 2014 05:30

Nie wiem jak na terenie Grecji, ale w Polsce wielu by się udławiło :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jakub » Pn lut 03, 2014 08:03

Zjednoczenie luteranizmu z KRK? O jakim zjednoczeniu mówisz Jacku?
Cytując z głowy dla prawdziwej jedności Kościoła potrzeba jest zgoda w nauce i sposobie sprawowania sakramentów. A nie wspólny zarząd itp.
Przykład z życia mi bliskiego:
Na Zaolziu od lat 90 funkcjonują właściwie 3 Kościoły tradycji luterańskiej (ŚKEAW, LEKAW i zbór czeskocieszyński ČCE). O ile z tym ostatnim jest trochę odrębna historia to ŚKEAW i LEKAW wywodzą się z tego samego pnia, z tego samego ludu, mają identyczną naukę, chociaż różną pobożność i wizję na rozwój Kościoła. Mamy jako te 2 Kościoły oddzielnych biskupów, oddzielne Synody, zarządy itp. 2 nasze zbory stale korzystają z kościołów należących do ŚKEAW, a do tego 1 okazjonalnie. Jedynie jeden nasz zbór ma własny budynek kościelny (Czeski Cieszyn), a zbór w Pradze korzysta z gościny husytów. Ale co jest najważniejsze. Traktujemy się wzajmnie jako luteranie. Mamy praktyczną wspólnotę ambony i ołtarza. Co prawda kiedy następował podział ciężko było mówić o jedności. Ale teraz? Tam gdzie jest jeden "duch", tam też jest i jedność. A nie tam gdzie nad wszystkim panuje jeden biskup.
Czy taka jedność jest możliwa z KRK? Znam wielu wspaniałych ludzi w KRK, jestem wdzięczny, że mogę się od nich wiele nauczyć, co więcej bronię KRK przed głupią radykalno-ewangelikalną narracją, która jest antykatolicka. Jest to wiele, rzymscy katolicy to dla mnie siostry i bracia w Chrystusie. Ale czy jest między nami (tzn. ew. lut. a KRK) taka jedność jak między mną - członkiem i księdzem w LEKAW, a wami członkami innych kościołów luterańskich?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » Pn lut 03, 2014 08:24

Ja sobie tej wspólnoty nie wyobrażam. Nie wyobrażam sobie jak bym miała pójść do kościoła katolickiego na mszę. Przecież tam moje uczucia są po wielekroć deptane. - Ta wszechobecność Marii i różnych świętych, powtarzanie najdoskonalszej ofiary, której nie można powtórzyć nie powątpiewając w jej doskonałość, każdego ewangelika odrzuca. Ja sobie nie wyobrażam połączenia pod "skrzydełkami" jednej osoby, którą zowią Ojcem Świętym - i znowu wstrząs. Dla mnie to jest nie do pomyślenia
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jonah » Pn lut 03, 2014 09:21

Właściwie nie ma co spierać się o słowa. Wystarczy świadomość owej 'katolickości' i nie uleganie rzymskiemu 'pr-owi'. Przecież M. Luter nie zerwał z tradycją katolicką, ale z Rzymem - paląc bullę papieską. Reformatorzy używali określenia 'Kościół papieski', czy 'papiestwo', by nie używać w tym miejscu 'katolicki'. Bo dla M. Lutra określenie 'święty Kościół katolicki' obejmuje wszystkich chrześcijan ('święty Kościół katolicki, czyli chrześcijański'), nie zaś jedynie Kościół papieski. Świadectwem przyjęcia przez Reformację katolickiej tradycji jest uznanie za swoje starożytnych wyznań wiary, teologii pierwszych soborów ekumenicznych i powoływanie się na Ojców Kościoła. Już na początku Wyznania augsburskiego czytamy: "Kościoły nasze nauczają, że uchwała soboru nicejskiego o jedności istory Boskiej i trzech Jej osobach zawiera prawdę". Jednocześnie "Kościoły nasze potępiają wszelkie herezje". To właśnie jest świadectwo katolickości.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jacek » Pn lut 03, 2014 15:43

Ja- najwiekszy przeciwnik ekumenizmu na tej stronie, w przeciwienstwie co do niektorych ze strony Forum , ktorzy bardzo chetnie lataja na wspolne modły po roznych kosciolach !!!!! :mrgreen: . Ja dalem przyklad sił ktore wystepuja np. w luteranizmie np. szwedzkim. Elzbieto- jeszcze sie w życiu nieraz zdziwisz. Z tym deptaniem Twoich uczuc to juz chyba przesada na pograniczu smiesznosci, jak mowisz gdybys poszla na wspolne nabozenstwo do KrK. Naprawde poczytaj co dzieje sie na zachodzie w luteranizmie ? jakie kierunki tam działają ? poczytaj na temat przygotowan na jubileusz 500 -lecie Reformacji i słowa ktore wypowiedział biskup krajowy Koscioła Ewangelickiego-Luteranskiego Bawarii, i Jego slowa w sprawie uznania przez luteranizm honorowego przewodnictwa w chrzescijanstwie samego papieza :lol: I to nie są głosy pojedyncze !!! Bo stanowisko SFL a wiec takze KEA obecnie jest pro katolickie, to widac. Dlaczego Watykan podejmuje rozmowy tylko z SFL? a unika kontaktów z Kosciołami luteranskimi -konserwatywnymi ?. Jak myslisz Elzbieto ? Bo SFL jest bardziej układna i gotowa isc na ustępstwa. Jakubie - raczej bym się smucił ze tyle istnieje w Czechach kosciołow luteranskich. Rozumiałbym ze istnieja dwa liberalny i konserwatywny, ale w tak małym panstwie az 4 ?- licze WELS. Jakis biskup sie obrazi na kolege biskupa i powstanie 5-ty ? Także jestem przeciwnikiem w Polskim luteranizmie budowania Wysokkoscielnosci ktorej jestem gorącym zwolennikiem- ktora mija się z celem> Budowanie wysokokoscielnosci w polskim KEA , zawsze i wszedzie bedzie się kojarzyło z katolicyzmem, na co duma i honor niektorych Luteran w Polsce nie pozwala. Bardzo dobrze i mądrze podsumował to Jonah, za co mu dziekuje. Niestety Jonahu nie wszyscy luteranie w POlsce znają swoje korzenie, i chorobliwa wrogosc do wszystkiego co katolickie, graniczy sie ze zdrowym rozsadkiem. Będąć czasowo w Hollandii uczestniczyłem nabozenstwach zrowno Refomowane, jak i Luteranskie, i Starokatolickie ale traktowałem nie jako aktywne uczestnictwo, poniewaz zsady staroluteranskie ktorych sie trzymam, nie pozwalały mi przystąpic do komunii w kosciele reformowanym, takze w liberalnym luteranskim czy starokatolickim gdzie celebransem była kobieta, bo takie są zasady staroluteranzmu, a nie prywatne - Jacka
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » Pn lut 03, 2014 18:32

Jacku, w przeciwieństwie do Ciebie, ja piszę o tym co dzieje się tu w Polsce. To co dzieje się na zachodzie - nie wiem, więc się nie wypowiadam. Natomiast byłam kilka razy na tzw Mszy ekumenicznej i mam tego serdecznie dosyć.Już nie wspomnę o tym co się dzieje tutaj w Polsce, bo niestety niejednokrotnie bardzo boleśnie odczułam to na własnej skórze. Tam w Szwecji może jest inaczej, ale tu są całkiem inne realia, których jak widzę nie masz ochoty brać pod uwagę.
I bardzo proszę, nie zarzucaj mi śmieszności, bo siedzisz całkiem gdzie indziej. Tu nie jest Szwecja, ani żaden inny kraj zachodni, a Polska, i w Polsce dzieje się jednak nieco inaczej.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Jacek » Pn lut 03, 2014 19:23

Elzbieto- skoro są takie sytuacje, to albo wiecej sie nie bierze udzału, albo nalezy poinformowac swojego proboszcza i rade parafialna, o bezsensie obchodzenia tego typu uroczystosci. Ale tak szczerze, jesli mozesz napisac co Ciebie tak dotknęło na tym wspolnym ekumenicznym spotkaniu? Chyba nie modlitwy Maryjne ? ktore odmawiał sam Ks. Dr.Luter, nie wspominając o Jego wkładzie w wielbieniu Maryjnym. Przeciez jesli kto chce moze nie odmawiac modlitw Maryjnych, czy tam do swiętych. Znam w Polsce w kregu znajomych Rzymskich, ktorzy praktycznie nigdy sie nie modlą o wstawiennictwo swietych ponieważ są Chrystocentryczni.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Witold » Pn lut 03, 2014 20:40

Jonah napisał(a):W jakim zatem języku powinny odbywać się nabożeństwa Kościoła ewangelickiego w Grecji, by uniknąć tego: εἰς μίαν ἁγίαν καθολικὴν καὶ ἀποστολικὴν ἐκκλησίαν'?


a dlaczego Grecy mają unikać rodzimego wyrazu? Powinni używać greckiego tak jak my języka polskiego.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » Pn lut 03, 2014 21:22

Jacku, Luteranie w Polsce modlą się tylko do Boga, a nie do Marii, czy innych świętych, i nikogo oprócz Jezusa nie proszą o pośrednictwo. Co w KRK rani moje uczucia ? - właśnie wszystkie modlitwy zaadresowane nie do Boga w Trójcy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia sakramentu kapłaństwa

Postprzez Elżbieta » Pn lut 03, 2014 21:47

Jeszcze jedna uwaga, kiedy się idzie na Nabożeństwo, to wg mnie należy brać udział we wszystkich modlitwach i śpiewać wszystkie pieśni i liturgię w całości - może to głupie przyzwyczajenie, ale inaczej nie umiem. Dlatego tak ciężko mi być na takich ekumenicznych imprezach. Już nie chcę wspominać o Mszy ekumenicznej, co mną wstrząsnęło, bo przecież Komunia w rozumieniu naszych Kościołów różnią się nieco. Nie chcę również opowiadać, jak to nasi bliźnie z Kościoła rzymskiego, twierdzili, że najlepiej by było zabrać nam budynek, albo zburzyć i był by spokój
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron