Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

POLCY LUTERANIE A SPRAWA GERMANIZACJI

POLCY LUTERANIE A SPRAWA GERMANIZACJI

Postprzez Jacek » Śr lut 19, 2014 20:17

Polak- Katolik, Niemiec-Ewangelik/Luteranin/, tak ten stereotyp pokutuje niestety do dziś, wsrod wiekszosci polskiego społeczenstwa w Polsce. Przed chwilą czytalem na jednym z polskich forów, wypowiedz młodego Polaka, jak sprawdzilłem zwolennika Radia Maryja, ktory stwierdził ze obraz Polaka-katolika jest pewna norma w tym kraju. Ta wypowiedz odczytuje, w ten sposob, ze Polacy nie będący rzymskimi-katolikami są poza normą ? . Zastanawiam sie jednak dokąd ten slogan prowadzi?- ponieważ w moim odczuciu słuzy nie do jednosci w kraju, ale do jej rozbicia. Pomijając rejon Sląska Cieszynskiego gdzie Luteranie stanowią wiekszośc, w rejonach tzw. Diasporach, juz poczucie własnej tozsamosci narodowej nie było tak mocne. W swej historii postawa wiekszosci rzymsko-katolickiej w Polsce, skutecznie ułatwiała germanizacje Luteran polskiego pochodzenia, ktorym odmawiało sie polskosci, tylko ze wględu ma wyznawana wiare, a nie za np. wzorcową postawę spoleczno-polityczna. Duża zasługa na polu germanizacji Mazurów, odegrały własnie wladze polskie i Kosciół Rzymsko-katolicki, ktorzy na tych terenach jako Polaków traktował tylko Warmiakow-katolikow, z kolei Mazurów- Luteran, traktował jako Niemców, podobnie rzecz się miała w Wielkopolsce na Sląsku, i Pomorzu. Często w swej historii niektorzy polscy katoliccy historycy zarzucja Polakom- Luteranom np. poparcie i stanięcie po stronie króla szwedzkiego, w czasie najazdu armii szwedzkiej na Polske, chociaz wiemy z historii ze poparlo Jego także czesc katolików. W sumie nie dziwię sie takiej postawie polskich luteran w tym okresie, i jak dzisiejsza propaganda mowi o kraju bez przesladowan religijnych :lol: co tak faktycznie nie było prawdą do konca. Podobnie rzecz się miała z Polakami ktorzy np. ze wględu na małżentswo stawali sie Prawosaławnymi, to odrazu byli szufladkowani jako Rosjanie-czyli obci. Pamiętajmy ze w swej historii odmawiało sie Polskosci nie tylko z powodu roznic religijnych, ale takze regionalnych, zcego znamienitym przykladem jest dzisaj sprawa Sląska i aktywnosci RAŚ, gdzie zawsze kształtowano opinie o Slazakach jako obcych, na ziemiach Polskich, co przyniosło w swej historii negatywne skutki. Postawa wiekszosci wyznaniowej w tym kraju, i powielanie stereotypu, zankomicie przyspiesza akcje utraty tozsamosci narodowej Polakow nie bedących katolikami, a przebywających na obczyznie, czego jestem sam przykładem, bedac Luteraninem, blizej mi sie zasymilowac z narodem luteranskim niz polskim katolickim.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: POLCY LUTERANIE A SPRAWA GERMANIZACJI

Postprzez Elżbieta » Śr lut 19, 2014 20:40

Powiem więcej, bliższy Polakom jest Polak Świadek Jehowy, czy ateista niż Luteranin, każde wyznanie jest lepsze niż luterańskie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: POLCY LUTERANIE A SPRAWA GERMANIZACJI

Postprzez Witold » Cz lut 20, 2014 17:42

Ja z kolei najczęściej spotykam się z ludźmi którym słowo "luteranizm" nie za dużo mówi, szczególnie pokolenie 20-30 latków. Jak im opowiadam o co to jest to większość nawet praktykujących katolików mówi że się z naszym Kościołem zgadza :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 9 gości