Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ŚRODA POPIELCOWA

ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Jacek » Śr mar 05, 2014 22:40

Z PROCHU POWSTAŁEŚ W PROCH SIE OBRÓCISZ. W Szwedzkim luteranizmie i w Missourii Synod, oraz Wisconsin Synod jest ten dzien uroczyscie obchodzony. Nawet wspomnial dzisiaj o tym nasz kochany Ks. Jan Gross ktory przebywa czasowo w Szwajcarii, A jak to wyglada obecnie w polskim KEA ? czy tak jak podejscie do komunii ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr mar 05, 2014 23:12

W Tychach jest zawsze nabozeństwo w Srodę Popielcową i jestem zszokowana tym, ze w tak wazny dzień moze nie być nabozeństwa.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Witold » Śr mar 05, 2014 23:45

w większości polskich parafii obchodzone jest to święto, z wyjątkiem takich w których w niedzielę stawia się na nabożeństwo 5 osób.

Jacku, twoje ciągłe odwoływanie się do Szwecji przybrało już formę karykaturalną.

A tak przy okazji to zapomniałeś dodać że co któreś nabożeństwo popielcowe w Szwecji prowadzone jest przez jakiegoś zboczeńca który został wyświęcony na kapłana nie kryjąc swoich ciemnych spraw. Zapomniałeś też dodać jak mały procent parafian pojawi się na owych nabożeństwach.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Jacek » Cz mar 06, 2014 12:01

I tradycyjnie atak pod moim adresem, bo inaczej Witold utracilby swoją tozsamosc na tej stronie. Tzw. dowalanie sie do Szwecji, wyszukiwanie zboczencow, to jest odpowiedz na nurtujacy nas temat ?. Albowiem caly szwedzki luteranizm w oczach Witolda jest zwiazany ze zboczeniami, co za krtokozwrocznosc ?. Oczywiscie dla Witolda, sporadyczna komunia sw, czy obchodzenie tzw. Srody Popielcowej w polskim KEA, ktory za wszelka cene musi odroznic sie od KRK- to jest normalka. Znakomicie to ujal luteranski duchowny; Ks. Prob. Rafal Bukowiecki na FB , ktory nazawal to prawidlowo- glupota ludzka. Takze w tej sprawie wyrazil sie nasz ks. Jan Gross na FB. Ae niestety niektorzy nie byliby soba, gdyby nie mogli komus przwalic jak nie z tej to z drugiej strony.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Witold » Cz mar 06, 2014 19:45

Jacuś, pamiętaj, nie sr_j w swoje gniazdo. cały czas mieszasz KEA z błotem wychwalając zarazem Kościół Szwecji. Nie życzyłbym żadnemu kościołowi żeby znalazł się w sytuacji Svenska Krykan bo to po prostu upadek.

I znajdź miejsce gdzie pisałem o tym że pochwalam rzadkie Komunie, znajdź gdzie potępiałem obchodzenie Środy Popielcowej... Po prostu kłamiesz Jacuś.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Jacek » Pt mar 07, 2014 07:15

Oj Przemek, Przemek, zwany dalej Witoldem. To co napisales to juz kiedys skrytykowal Ks. Jan Gross, i ks. Prob Rafal Bukowiecki- o tzw. kosciele-zamknietej twierdzy. Czy uwazasz ze wzorowanie sie na pewnej pozytywnej tradycji szwedzkiego luteranizmu, czy jak wspomnialem Synodu Missurii i Wisconsin jest zle ?. Czy polski luteranizm za wszelka cene musi na zlosc odroznic sie od KrK w Polsce czym sie naraza na smieznosc graniczaca z glupota To nie jest moje zdanie ale Ks. Prob. Rafala, ktorego popieram. Przejecie pozytywnych wzorcow uwaza sie w Polsce za atak ?/smierdzi sekciarstwem na odleglosc/ Sam jestem krytykantem . Kosciola Szwecji za bezecenstwa, dlatego jestem zwiazany z konserwatywnym luteranizmem szwedzkim.obarczanie mojej osoby jako odpowiedzialnej za zepsucie Svenska Kyrkan, jest nieodpowiedzialne. Po drugie Przemek nie widze powodu aby publicznie z tego tytulu rozdzierac szaty na forum Facebook :shock: P.s- Ja nigdzie wprost nienapisalem ze jestes przeciwko czestej komuni itp, lecz dalem Tobie do zrozumienia, ze jestes przeciwnikiem pozytywnych wzorcow z kosciolow z zagranicy. Bo tak samo poddal bys krytyce moja osobe, jesli bym np. napisal. ze Polski KEA, powinnien wziasc przyklad np. z wielu szwedzkich parafii w sparwie czestych komunii, to okazalo by sie zle bo pochodzi z zagranicy. Wiem nawet od czlonkow KEA w Polsce, ze niekiedy krytykowano ksiezy KEA za to tylko ze ubieraja albe ze stola, bo to prowadzi do katolicyzmu :lol: , nie wspominajac fali krytyki niektorych fachowcow od luteranizmu pod adresem Ks. Plk. Andrzeja Fobera,za to tylko ze podczas celebracji staroluteranskiej Mszy smial zalozyc ornat, a to juz pachnialo katolicyzmem :lol: . Podobne polskie myslenie obserwujemy w obecnej sytuacji zwiazanej z Ukraina gzdzie jest stosowana zasada, za wszelka cene krytykowac Rosje, ale nie zyczymy sobie aby Rosja krytykowala nas.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Witold » Pt mar 07, 2014 11:47

Jaki Przemek? Jacuś, już Ci się wszystko pomyliło? Moje prawdziwe imię to Michał a "Witold" to pseudonim pochodzący od mojego nazwiska.

W jednym poście piszesz że dla mnie rzadkie Komunie są ok w następnym poście piszesz że tak nie twierdziłeś...

Ty nie poprzestajesz na wskazywaniu pozytywnych wzorców ze SK ale też wielokrotnie opluwasz KEA. Mam tego po prostu dość. W ten sposób nie doprowadzisz do żadnych pozytywnych przemian ale co najwyżej obrzydzisz kilku osobom nasz Kościół.

I nie osłaniaj się nieustannie ks. Grossem bo nie jesteś jego rzecznikiem i nie jestem pewien czy ksiądz Gross byłby zadowolony z tego że co którąś swoją odpowiedź na forum podpierasz autorytetem księży KEA. Ja nie jestem pewien czy ksiądz zgodziłby się z Tobą w każdej kwestii jaką tutaj poruszasz.

Czy ksiądz Gross należy do SK czy do KEA które jest pod twoją ciągłą krytyką?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Jacek » Pt mar 07, 2014 14:18

Niewiem w koncu Witold pod jakim nazwiskem wystepujesz na FB? ale skoro ktos okresla sie pod nazwiskiem Przemyslaw Adam Smiejek cyt. Zaatakowano mnie nawet na forum www. Konfesyjni. Wiec jeseli to nie Ty? , to naprawde niewiem o co chodzi ?. Ubolewasz nad moim czestym opieraniem sie na pogladach Ks. Jana Grossa, i martwisz sie czy Ks. Jan Gross bedzie z tego zadowolony ?- Jestem doslownie wzruszony Twoja troska !!!. :lol: Dla mnie Ks. Jan Gross czy Ks. Prob. Rafal Bukowiecki jako duchowni luteranscy , stanowia fundament do dalszego poznawania teologii luteranskiej, w przeciwinstwie do niektorych osob, ktorzy twierdza ze wystarczy poczytac dwa razy Biblie, aby zostac teologiem luteranskim :lol: . Z tymi duchownymi utrzymuje bliski kontakt. Ks. Jan Gross ma wielkie powazanie w szwedzkim srodowisku luteranskim, podobnie jak Ks. prob. Rafal Bukowiecki z Czeskiego Cieszyna w Missionsprovinsen, za co im z serca dziekuje. Jak wspomnialem problem niektorych polskich luteran polega na tym ze nadal nie rozumieja kosciola luteranskiego, jako jednej swiatowej wspolnoty luteranskiej, lecz dziela na KEA, SELK. Svenska Kyrkan, EKD, zapominajac ze wg slow Jezusa Chrystusa cyt. Abysmy stanowili jedno, doslownie zaprzeczamy slowom Pisma Swietego. Dzielenie kosciola luteranskiego , jest zwyklym zasciankiem, co nie przeszkadza na korzystaniu z pomocy finansowej z tych kosciolow. Dzisiaj tacy ludzie jak Witold, okreslajacy sie jako prawowoici wlasciciele KEA,- tak doslownie to tlumacze, nie zycza sobie, aby ktokolwiek bedacy za granica, mogl sugerowac cos pozytywnego polskiemu KEA. Widzisz Witoldzie vel Panie Iksinski roznica poziomu rozumienia kosciola i luteranizmu polega na tym ze Ty reprezentujesz typowy polski zascianek, zeby bylo nawet zle ale to nasze. Moja parafia maciezysta w Polsce nadal jest parafia KEA w Poznaniu, z ktorej zostalem oddelegowany do Szwecji przez S.p. Ks. prob. Tadeusza Raszyka, ale w przeciwienstwie do Ciebie Witold vel panie Iksinski, bedac obecnie czlonkiem Missionsprovinsen nie dziele kosciola luteranskiego na nasz i obcy !!!. To tylko w Polsce jako jedynym kraju chyba na swiecie gdzie czlonkow polskiego KEA dzieli sie na rdzennych pokoleniowych Luteran i tzw, konwertytow, do ktorych ci pierwsi odnozsa sie z pewna rezerwa. Dalej ? - Nawet przed laty uslyszalem w rozmowie telefonicznej od jednego z pokoleniowych taka wypowiedz cyt. Wiem Jacku ze tez jestes konwertyta /34 lata po konwersji/, co do strony Konfesyjni musimy my pokoleniowi byc ostrozni albowiem tworzy te strone www. Konfesyjni. konwertyta Tomasz. Klade reke w tej chwili na Biblii i krzyzu ze tak wygladala rozmowa.I nigdy tej rozmowy nie zapomne do konca zycia. Nie ujawnie tutaj nazwisk osob na tej stronie ktore to powiedzialy, ale jesli bedzie trzeba , to zrobie to publicznie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Tomasz » Pt mar 07, 2014 19:21

Doszło tutaj do zupełnie niepotrzebnej polemiki, wynikającej chyba z wzajemnego braku zrozumienia drugiej strony.
Muszę tutaj jednocześnie i pochwalić Jacka i zganić. Pochwalić za wskazywanie pozytywnych stron szwedzkiego luteranizmu, który jak wiemy w ostatnich latach mocno upadł. Są jednak ruchy w skandynawskim luteranizmie (jak Missionprovinsion), które - mam nadzieję - doprowadzą do odrodzenia idei Reformacji w krajach skandynawskich. Jacek podał tutaj przykład pobożności odnoszący się konkretnie do dnia Środy Popielcowej i jednocześnie wskazał nasze ułomności w tym zakresie. Tak - jest w tym dużo racji, ale nie możemy tutaj wieszać przysłowiowych "psów" na polskim KEA i ciągle go krytykować. To, że w Środę Popielcową nie wszędzie są nabożeństwa jest również winą każdego z nas i naszej postawy. Nie należy również zapominać o przepaści jaka dzieli polski luteranizm i luteranizm skandynawski. W Polsce jesteśmy diasporą. Liczebność parafii diasporalnych może kształtować się w granicach kilkudziesięciu wiernych, z których w życiu Kościoła uczestniczy jeszcze mniej. Nie mamy się tutaj co porównywać do typowych krajów protestanckich.

Na marginesie - bardzo proszę o zaprzestanie prowadzenia tutaj dochodzeń, kto jest kim na FB, czy innych stronach. Na tym forum jest szanowana anonimowość. Jeżeli ktoś nie chce podawać swoich personaliów - nic nam do tego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ŚRODA POPIELCOWA

Postprzez Jacek » Pt mar 07, 2014 20:34

Prawda Tomku to co prawisz. Ale ja wypowidajac sie w swoim imieniu nie ukrywam swojej tozsamosci podobnie jak Ty. Chyba ze mam nie czyste sumienie lub cos na sumieniu, lub brak cywilnej odwagi. Dobrze to okresliles; Bo nic ale to nic nie stoi na przeszkodzie aby tzw. Srode Popielcowa obchodzic uroczyscie w polskim KEA, ja swoja opinie na ten temat co mi zarzucono oparlem na wypowiedzi wlasnie ks. Jana Grossa, I ks. prob. Rafala Bukowieckiego, postaram sie im przekazac pilnie ze zarzucono im ingerencje w wewnetrzne sprawy KEA oni jako duchowni sa w Polsce moim autorytetami w sprawie luteranzimu. . Na zachodzie czlonkowie kosciolow luteranskich maja wiecej pokory i poszanowania dla wlasnych duchownych niz nikiedy w Polsce, o czym przekonalem sie na niejednym forum.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości