Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luter

Luter

Postprzez Jakub1234 » Cz kwi 24, 2014 19:32

Grzebiąc w sieci znalazłem taki artykuł: http://www.myslkonserwatywna.pl/religia ... post%22%5D

Czy to zwykły atak z powyrywanymi z kontekstu cytatami(dziwnym trafem nie znalazłem w art. przypisów..) , czy na prawdę Luter był taki jak go opisują.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 25, 2014 01:11

Nie wiem co tam było naprawdę. Na parę rzeczy mogę co prawda zwrócić uwagę. Faktem jest, jak zauważyłeś, że odnośników do oryginału nie widać. Faktem jest również, że na podstawie Biblii można udowodnić, że Boga nie ma. Trzeba zwrócić również uwagę gdzie ten tekst jest napisany. Z moich doświadczeń mogę stwierdzić, że KRK raczej niewiele dobrego o nas pisze.
Jednak jest również faktem, że ówcześni ludzie nieco inaczej żyli, i nieco inaczej się zachowywali niż my i to co wówczas było na porządku dziennym, dzisiaj raczej było by nie do pomyślenia.
Z tego co wiem, ks. M.Luter rzeczywiście nie miał zamiaru się żenić, jednak Katarzyna von Bora miała inne zdanie w tej materii.

Ja bym raczej ostrożnie podchodziła do tego tekstu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter

Postprzez Jonah » Pt kwi 25, 2014 08:33

Jezuita operuje wyrwanymi z kontekstu cytatami. Weźmy list do Spalatyna z 16 kwietnia 1525 roku, gdzie M. Luter pisze o „trzech żonach”. Pod koniec reformator zaznacza, że pisał żartobliwie. M. Luter stronił od małżeństwa nie tyle ze względu na rozpustę, której miałby się oddawać, ale przeciwnie z racji swoich mniszych przesądów na temat kobiet. Właśnie jako były zakonnik nazywa się „znanym kochankiem” ('famosus amator'), co ma wydźwięk autoironiczny. Jezuita owe żarty i ironię bierze natomiast za dobrą monetę i na tym buduje swoją narrację o „rozpustnym” Lutrze.
Inny chwyt to naciągane tłumaczenie. List Melanchtona do Camerariusa był napisany po grecku. Charakteryzując zachowanie M. Lutra, autor listu używa słowa ‘bomoloxia’, co znaczy ‘błaznować’, ‘żartować’, a tutaj mamy słowo ‘frywolny’ ('leviano'), co nadaje zachowaniu M. Lutra wydźwięk erotyczny. Nie mówiąc już o „schadzkach” (w portugalskim tłumaczeniu jest 'comercio', czyli raczej 'interesy', tutaj może 'konszachty').

Dla zainteresowanych tekst (jest to fragment apologetycznego dzieła brazylijskiego jezuity Leonela Franca z 1922 r. "Kościół, reforma i cywilizacja") z odsyłaczami:
http://www.traditioninaction.org/religi ... anca04.htm
Ostatnio edytowano Pt kwi 25, 2014 10:58 przez Jonah, łącznie edytowano 1 raz
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luter

Postprzez Witold » Pt kwi 25, 2014 08:38

Hehe, dobry ten tekst :D

Jego wadą jest to że nie wiemy naprawdę czy takie słowa Luter i jego współpracownicy rzeczywiście wypowiedzieli co oczywiście w dużej mierze jest do sprawdzenia.

Nawet jeśli byłaby to prawda, nie spotkałem się żeby Luter w pismach teologicznych nawoływał do pijaństwa, obżarstwa czy rozwiązłości. I to jest najważniejsze. Luter oczyścił Kościół i jego naukę z nadużyć i kłamstw, nie jest dla nas jakimś "ojcem świętym" udającym najcnotliwszego człowieka na Ziemi, tylko wybitnym teologiem i reformatorem.

A tak swoją drogą,czym jest pijaństwo i obżarstwo wobec pedofilii, zbrodni, intryg i fałszerstw Watykanu i wielu "ojców świętych"? :D

Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, ten w niebie

(Mt 23,8)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luter

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 25, 2014 08:47

Święta prawda Witoldzie :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter

Postprzez Maria » Pt kwi 25, 2014 12:42

Jezuita nie napisze i nie powie nic dobrego, nawet jeżeli będzie to prawda, pod adresem protestanta. Należy tutaj odwołać się do powodów powstania zakonu jezuitów i historii, którą mają za sobą. Pierwszą cechą i najważniejsza tego zakonu jest jego całkowita dyspozycyjność i poddanie się decyzji papieża, służenie papieżowi w sprawach trudnych. Jezuici w ciągu wieków swojej działalności koncentrowali się na walce ideologicznej z reformacją. Po to powstali w 1534r. Składali ślub posłuszeństwa papieżowi. "Obecnie jezuici są ponownie jednym z najbardziej wpływowych zakonów w Kościele katolickim. Liczbę ich członków szacuje się na około 19 tys. – najliczniejszy zakon męski. Działają obecnie w ponad 114 krajach świata; posiadają własne uniwersytety, obserwatoria astronomiczne, instytuty geofizyczne, radiostacje, czasopisma, kilka szpitali, liczne szkoły średnie i podstawowe, rozgłośnie radiowe i telewizyjne." W przysiędze składanej przez Jezuitów zawarta jest treść o zwalczaniu protestantów.
Maria
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 13:55
wyznanie: Chrześcijanka E- A
  

Re: Luter

Postprzez Jakub1234 » Pt kwi 25, 2014 12:56

No bulla Regimini Militantis Ecclesiae(jak dobrze pamietam) bylAw 1540 tak a propos.Cele istnienia Jezuitow znam,nie musisz pisac.Najbardziej chodzilo mi o te cytaty.Ogolnie strasznie duzo zlych rzeczy mozn a uslyszec z ust katoolickich duchownych.Dlatego strasznie sie dziwie,jakim sposobem KEA pozwala im przemawiac w swoich kosciolach 31 X(pamietam ,ze wKatowicach byla taka sytuacja w 2013 r.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 25, 2014 17:56

Fakt, ogólnie rzecz biorąc Kościół Katolicki nie darzy nas specjalnie gorącym uczuciem, ale bywają wyjątki. Sama pamiętam, jak w Koszalinie pewien duchowny, a może zakonnik, wygłaszał u nas kazania. Ale muszę uczciwie przyznać, że naprawdę były bardzo dobre i mi osobiście bardzo się podobały. W ogóle współpraca ekumeniczna tam była naprawdę wspaniała. I możecie mi wierzyć, że ten człowiek nigdy nie powiedział nic co by można mu było mieć za złe. To była czysta nauka o Bogu i nigdy nie wspomniał najmniejszym słowem o świętych i ich pośrednictwie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter

Postprzez Jakub1234 » Pt kwi 25, 2014 18:06

Mnie się raczej wydaje,że przynajmniej u nas ,katoliccy duchowni ekumenizm raczej robią bo przymus idzie z góry. Osobiście jednak wolałbym,aby święto reformacji było raczej świętem luterańskim niż ekumenicznym.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Luter

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 25, 2014 18:22

To nie była współpraca z okazji Święta Reformacji, ani z okazji tygodnia ekumenicznego, a raczej taka jaka powinna być między ludźmi, nie wypływała ona z zaleceń odgórnych, tylko raczej z przyjaźni.



Pozwólcie , że napiszę coś całkowicie nie na temat :) Właśnie dzisiaj dowiedziałam się z krzyżówki, że świątynia protestancka nazywa się ZBOREM. :lol:
Idąc tym tropem można udowodnić, że od samego początku, czyli od zarania Kościoła, apostołowie zakładali gminy protestanckie :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości