Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » So maja 30, 2015 12:54

Zaskoczyliście mnie z tymi 2/3 głosów, ale to miłe zaskoczenie, bo w tej dekadzie raczej nie ma szans, żeby na Synodzie zwolennicy ordynacji uzyskali taką większość. :)

Zresztą rozmawiałem o tym wczoraj ze swoim proboszczem (o dość liberalnych poglądach) i stwierdził, że na razie trzeba zmienić ludzką mentalność i nikt nie liczy na zmianę prawa kościelnego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Jonah » Wt paź 20, 2015 11:03

Na jesiennej sesji Synodu uczyniono kolejny krok w kierunku dopuszczenia kobiet do ordynacji pastorskiej. Oto biskup Kościoła złożył wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, aby umożliwić ordynację kobiet na księży, który będzie rozpatrywany na wiosennej sesji. Co ciekawe jednocześnie Komisja ds. Pastoralnych wydała oświadczenie w sprawie małżeństwa, w którym przypomina jego rozumienie jako związku mężczyzny i kobiety. Czyżby to oświadczenie miało uśpić czujność konserwatystów? Wiadomo bowiem, że często łączy się kwestie ordynacji kobiet z błogosławieniem związków jednopłciowych, widząc w tym, jak pokazują przykłady luterańskich SK, EKD czy ELCA, kolejne etapy liberalizacji Kościołów. Wydanie oświadczenia właśnie teraz musi zastanawiać. Czy aby nie chodzi o to, żeby wytrącić konserwatystom z ręki jeden z argumentów i aby wniosek przeszedł bez większych sprzeciwów?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Herbert » Wt paź 20, 2015 11:59

Oto co znalazlem w internecie (https://luteranie.wordpress.com/tag/homoseksualizm/):
"Jeśli dany pastor jest homoseksualistą czy pani pastor jest lesbijką, a są przy tym autentyczni oraz uczciwi wobec siebie samych i innych ludzi, to takie rodziny można by uznać za normalne. Ludzie uczą się szacunku dla odmienności. (...) Osoby homoseksualne, które decydują się na drogę duchownego, są w trudniejszej sytuacji niż osoby heteroseksualne. Takich ludzi należy zapewne wspierać! A może nawet stawiać sobie za wzór ich determinację i konsekwencję! Bo mimo trudności, wykonują taką, a nie inną służbę użyteczną społecznie – mówi ksiądz Chwastek."
I to nasz dawny proboszcz - moze i dobrze, ze wtedy o tym nie wiedzialem, bo bym sie zgorszyl.
Herbert
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Herbert » Wt paź 20, 2015 12:55

tyle na temat " uśpić czujność konserwatystów"
Herbert
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Wt paź 20, 2015 13:08

Chyba władze naszego Kościoła nie liczą się z tym że działają na szkodę, chyba nie liczą się że takimi działaniami mogą doprowadzić do rozłamu. No cóż, przykre to bardzo.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Wt paź 20, 2015 13:51

Z tego samego roku artykuł Slawika, w którym autor udowadnia, że związki homoseksualne są ok:

http://www.academia.edu/1967705/Homoseksualizm_problemem_Ko%C5%9Bcio%C5%82a

Z braku czasu nigdy tego nie przeczytałem w całości, ale warto byłoby opublikować obalenie powyższego dzieła i obronę prawowiernej nauki - czego chyba żaden konserwatywny teolog się nie podjął.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Wt paź 20, 2015 14:45

Natomiast co do samej ordynacji Pań: co z tymi ankietami parafialnymi w końcu? U mnie cisza, nic takiego nie będzie w najbliższej przyszłości, a jak u Was?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Wt paź 20, 2015 15:33

Ja też nic o tym nie słyszałam
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Jonah » Śr paź 21, 2015 00:00

Jak przewidziałem, w tymi ankietami to pewnie mydlenie oczu. Widać w KEA nie ma konserwatywnych teologów :D Co prawda nie jestem zawodowym biblistą, ale parę uwag na temat tego tekstu zamieściłem już kiedyś na forum: http://www.konfesyjni.pl/forum/viewtopic.php?t=205&p=20649
Poglądami ks. Chwastka też już się "gorszyliśmy" 8-) . Właściwie poglądy owych liberalnych teologów nie są jakieś oryginalne czy wyjątkowe. To przeniesienie pewnych pomysłów z Zachodu. I w tamtejszej literaturze trzeba by szukać stosownych polemik.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Śr paź 21, 2015 06:36

Kiedyś już rozmawialiśmy na temat teologii w Polsce w kościołach ewangelickich. ChAT jest od dawien dawna szkołą liberalną lub neoortodoksyjną (hermeneutyka liberalna), na której wprost się mówi duo studentów że się czeka aż umrze stare pokolenie ewangelikow chamujących zmiany w Kościele. W KEA konserwatyzm ma fundamenty obyczajowe, nie teologiczne i dlatego słabe. Liberałowie natomiast są niecierpliwi. KEA nie ma innej drogi niż to samo co na Zachodzie :(

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości

cron