Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

świętowanie konwersji

świętowanie konwersji

Postprzez janmp89 » Śr lut 24, 2016 20:33

Mam do was pytanie,za 1,5 miesiąca mam zaplanowaną konwersję i tu pojawia się pytanie czy powinno się zorganizować jakieś drobne przyjęcie z tej okazji dla świadków,rodziny etc? Głupio mi było w czasie rozmowy pytać o coś takiego księdza,ale chciałbym,żeby ktoś mi napisał jakie ewentualnie są zwyczaje w tej kwestii :D
janmp89
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr sty 07, 2015 06:30
Lokalizacja: Poznań
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez Grzegorz » Śr lut 24, 2016 21:36

Ja nic nie organizowałem. Zaprosiłem na nabożeństwo z moją konwersją kilku bliższych znajomych, ale później nie było żadnego świętowania.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez janmp89 » Śr lut 24, 2016 22:24

pochodna napisał(a):Ja nic nie organizowałem. Zaprosiłem na nabożeństwo z moją konwersją kilku bliższych znajomych, ale później nie było żadnego świętowania.

Czyli mogę uznać,że to nie powinno być uznane za nietakt przez świadków czy inne osoby jeśli po nabożeństwie nic nie będzie dalej zorganizowane? Przepraszam,że dopytuję,ale nie chciał bym nikomu sprawić przykrości czy urazić
janmp89
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr sty 07, 2015 06:30
Lokalizacja: Poznań
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez Grzegorz » Cz lut 25, 2016 10:09

Myślę, że to nie będzie nietakt. A jakbyś chciał spędzić po nabożeństwie trochę czasu ze świadkami to możesz np. zaproponować wyjście gdzieś na kawę i już.

U nas w parafii funkcjonuje po niedzielnym nabożeństwie kawiarenka prowadzona z reguły przez Koło Pań, więc po konwersji poszedłem tam ze znajomymi na ciacho :)

EDIT: No dobra, wcześniej napisałem, że nie było żadnego świętowania, teraz wychodzi, że jakieś symboliczne było xP, niemniej ciężko nazwać 20 minut przy kawie i ciastku „przyjęciem”.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez janmp89 » Cz lut 25, 2016 11:00

U mnie w parafii też jest kawiarenka po nabożeństwie, jeśli jest akurat połączone z Komunią,a zakładam,że ksiądz tak wyznacza konwersję,żeby była, wiec chyba już wiem co będzie najlepszą opcją :wink:
Tak przy okazji zastanawiam się jeszcze nad kwestią rozliczenia się z KRK po konwersji, to znaczy chodzi mi o to czy jest sens osobiście iść do byłego proboszcza katolickiego z pismem i kopią protokołu konwersji, czy też sensowniej wysłać listem. Zastanawiam się nad tym, ponieważ wiem,że proboszcz w mojej byłej parafii katolickiej jest negatywnie nastawiony do protestantów, więc obawiam się,że rozmowa twarzą w twarz była by tylko furtką dla niepotrzebnych sporów,choć z drugiej strony może to okazja by dać świadectwo wiary? :P
janmp89
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr sty 07, 2015 06:30
Lokalizacja: Poznań
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez Elżbieta » Cz lut 25, 2016 11:07

U nas bywa tak, że po konwersji delikwent zaprasza na kawę i ciasto całą parafię. Oczywiście o tym już wszyscy wiedzą wcześniej i się dokładają. Zwykle to bywa po Nabożeństwie jakąś godzinę nie więcej
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez Grzegorz » Cz lut 25, 2016 14:32

janmp89 napisał(a):Tak przy okazji zastanawiam się jeszcze nad kwestią rozliczenia się z KRK po konwersji, to znaczy chodzi mi o to czy jest sens osobiście iść do byłego proboszcza katolickiego z pismem i kopią protokołu konwersji, czy też sensowniej wysłać listem.


Ja nie wysyłałem protokołu konwersji, kilka dni przed dołączeniem do KEA poszedłem do swojej starej parafii i powiedziałem dyżurującemu wikaremu, że lada moment będę miał konwersję i uznałem, że warto byłoby o tym fakcie poinformować. Ksiądz trochę zbaraniał, bo pierwszy raz się z czymś takim zetknął, po czym spytał czy mógłby zapisać moje dane kontaktowe. Podałem mu nazwisko i numer komórki, on je zapisał na jakiejś karteczce i tyle. Nigdy do mnie nie dzwonili, ani nie próbowali się skontaktować. Nie wiem czy w ogóle jakoś to oficjalnie odnotowali, ich sprawa.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: świętowanie konwersji

Postprzez janmp89 » Cz lut 25, 2016 15:44

Ja dla formalności złożę kopię protokołu, ewentualnie pójdę tak jak to napisałeś porozmawiać z byłym proboszczem,a co on sobie pomyśli to już jego sprawa :)
janmp89
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr sty 07, 2015 06:30
Lokalizacja: Poznań
wyznanie: KEA
  


Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości