Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Cuda Eucharystyczne

Tutaj trafiają posty wydzielane z innych wątków, które nie są związane z ich tematem

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Matthew.Trusting » Śr kwi 13, 2016 11:01

Bóg może zrobić co tylko zechce. Może czynić, przede wszystkim, cuda wśród istot grzesznych bo dla nich przede wszystkim jest. To, że akurat tzw. "cuda" występują przeważnie w kościele katolickim może nie do końca świadczyć dobrze o kościele katolickim. Skoro Bóg jest przede wszystkim dla grzeszących - "cuda" wśród katolików wskazywać mogą równie dobrze na to, że coś dzieje się złego w ich kościele, a ponieważ są liczebnie największą społecznością - łatwiej jest za ich pośrednictwem przemawiać. Dlatego ja tzw. "cuda" bardziej bym nazwał "naocznymi upomnieniami boskimi" aniżeli nie "cudami".
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 13, 2016 14:20

To Ty się masz za istotę bezgrzeszną? Z tego wynika że Pan Jezus za Ciebie nie umarł na krzyżu, Ty jesteś w stanie sam się zbawić. Przyjmij moje gratulacje :-)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Witold » Śr kwi 13, 2016 15:06

pochodna napisał(a):Na marginesie: nie szarżowałbym z oskarżeniami proboszczów-oszustów, choćby dlatego, że dany ksiądz może być ofiarą a nie autorem oszustwa.


może i jest ofiarą, psikusa wywinął mu ministrant ale że chłop nie zbadał sprawy odpowiednio to już chyba nie bakterii czy ministranta wina.

Matthew.Trusting napisał(a):Bóg może zrobić co tylko zechce. Może czynić, przede wszystkim, cuda wśród istot grzesznych bo dla nich przede wszystkim jest. To, że akurat tzw. "cuda" występują przeważnie w kościele katolickim może nie do końca świadczyć dobrze o kościele katolickim. Skoro Bóg jest przede wszystkim dla grzeszących - "cuda" wśród katolików wskazywać mogą równie dobrze na to, że coś dzieje się złego w ich kościele, a ponieważ są liczebnie największą społecznością - łatwiej jest za ich pośrednictwem przemawiać. Dlatego ja tzw. "cuda" bardziej bym nazwał "naocznymi upomnieniami boskimi" aniżeli nie "cudami".


Oczywiście, Bóg może zrobić co tylko zechce ale w swoim działaniu nie jest chaotyczny i nie wprowadza człowieka w błąd. Jego cuda miały miejsce najczęściej po to by dać legitymację prorokom, pokazać że są prawdziwymi ludźmi posłanymi przez Boga. Czy to w przypadku Mojżesza czy Apostołów Pana Naszego. Jeżeli przyjrzeć się chronologii biblijnej cuda występowały w konkretnych okresach. Nie działy się one codziennie czy kilka razy w miesiącu przez okres tysięcy lat. Nie.
Miały one miejsce np za życia Mojżesza a potem ustawały. Były całe dziesiątki i setki lat gdy nie działo się nic spektakularnego.
Wreszcie, czy Biblia odnotowuje cuda podobne do dzisiejszych? Czy posągom Marii sączyła się krew z oczu? (Na pewno :lol:) Czy Maria ukazywała się ludziom po swojej śmierci i mówiła o koronkach do swojego niepokalanego serca? Czy wreszcie miały miejsca cuda Eucharystyczne? Nie.

To kościół żądny pieniędzy tworzy te dziwne historie które albo są sprzeczne z nauką biblijną (Fatima) albo są nieuzasadnione i niezrozumiałe (Sokółka).
Zauważmy że cuda opisane w Biblii coś wnosiły, nie działy się od tak. Zatem zastanówmy się do czego może skłonić rzekomy cud w Sokółce? Utrwalić nieprawdziwą naukę o transsubstancjacji?
W Ewangelii Mateusza 24:23-27 znajdziemy:
23 Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! 24 Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. 25 Oto wam przepowiedziałem. 26 Jeśli więc wam powiedzą: "Oto jest na pustyni", nie chodźcie tam!; "Oto wewnątrz domu", nie wierzcie! 27 Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.


I jeżeli żyjemy w czasach ostatecznych, w co jestem skłonny uwierzyć choć pewności mieć nie mogę, słowa samego Pana Jezusa mogą tłumaczyć skąd się tyle tych cudeniek namnożyło.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 13, 2016 18:30

Witoldzie, szukałam tych wersetów i nie mogłam znaleźć, wyręczyłeś mnie, dzięki.


Co do obecności Jezusa pod postacią chleba i wina, kapituluję, nie potrafię Ci wytłumaczyć o co mi chodzi, Ty całkowicie mnie nie rozumiesz, chyba mówimy różnymi językami.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Witold » Śr kwi 13, 2016 20:01

Elżbieta napisał(a):Witoldzie, szukałam tych wersetów i nie mogłam znaleźć, wyręczyłeś mnie, dzięki.

Zawsze wujek google służy pomocą. Jeśli pamiętasz jakieś słowa klucze to znajdziesz to. No i oczywiście wersję elektroniczną Biblii polecam:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php

Win32 napisał(a):Negatywne emocje są wywoływane przez celowo prowokowane wypowiedzi. Dlaczego Witold nie potrafi o tych sprawach rozmawiać spokojnie,bez drwin
rzeczowo ,tak jak czynią pozostali uczestnicy tego forum ?


Porównałem to cudo do złotego proszku. Naprawdę, niewybaczalna drwina. A reszty nie czytałeś? Gdy przytaczałem fragmenty biblijne, gdy podawałem argumenty?

Wasze wypowiedzi czytają również praktykujący katolicy, a dla nich są to rzeczy swięte.

a wiesz że to nie jest forum katolickie? To gdzie mam wyrazić mój pogląd na temat rzekomych cudów eucharystycznych który mogę streścić w słowach: jest to albo fałszerstwo albo szatańskie mamienie? Na forum luterańskim nie, na forum katolickim nie więc... czekaj! Napiszę to na forum volkswagena albo na forum hip hopowym w odpowiednim dziale.

Dlaczego mamy się wpisywać w chóry lewactwa i ich ranić ? Możemy myśleć inaczej, nie zgadzać się, podawać argumenty i udowadniać....,ale zachowujmy się przy tym godnie

wspomniane przez Ciebie "lewactwo" jest właśnie piewcą tolerancji wszystkiego i za wszelką cenę a ja fałszerstw na łonie kościoła nie toleruję i kropka.

I jeszcze raz podkreślę : wyśmiewanie katolików nie uczyni Kolegi lepszym ewangelikiem, a wręcz przeciwnie. Tu głównie o formę chodzi !

I jeszcze raz powtórzę: nie biorę udziału w konkursie na najlepszego ewangelika. Tu nie chodzi o moją "lepszość", skąd ten argument?
A może i Cię zdziwię ale zdarza mi się bronić kościół katolicki przed idiotycznymi atakami co niektórych ateistów czy postępowców. Ale z drugiej strony dlaczego nie miałbym mieć prawa do krytyki krk w wielu innych sprawach? Są mi tak samo bliscy katolicy jak zielonoświątkowcy czy mormoni.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Witold » Śr kwi 13, 2016 20:40

Kolego, gdybyś Ty się odznaczał wyjątkową wstrzemięźliwością jeśli chodzi o język a to co byś mówił ubierałbyś tak pięknie w słowa jak to robił choćby ś.p. Bogusław Kaczyński, rozumiałbym twoje żale. Jednak ani mnie ani Tobie nie jest blisko do tego stylu więc daruj.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Herbert » Śr kwi 13, 2016 20:51

Moi Drodzy, uspokojcie sie. Bez modlitwy nie zrozumiemy tajemnicy realnej obecnosci Pana Jezusa w Eucharystii. A publiczna klotnia na tak powazny temat cieszy tylko diabla.
Herbert
 
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Matthew.Trusting » Cz kwi 14, 2016 07:23

Elżbieta napisał(a):To Ty się masz za istotę bezgrzeszną? Z tego wynika że Pan Jezus za Ciebie nie umarł na krzyżu, Ty jesteś w stanie sam się zbawić. Przyjmij moje gratulacje :-)


Elżbieto, wskaż mi proszę gdzie napisałem, że uważam się za istotę bezgrzeszną? To zbyt daleko idąca nadinterpretacja tego co napisałem, nie mówiąc już o tym, że niesprawiedliwa i krzywdząca. Przyznam się, iż nie spodziewałem się tego typu stwierdzeń "usłyszeć" z Twoich ust.
Nie zapytałaś się nawet jednym zdaniem wyjaśnienia o co mi dokładnie chodzi, napisałaś to co sama uważałaś, uwierzyłaś w to i przystawiłaś mi łatkę swojej słuszności swoimi gratulacjami. I to było po chrześcijańsku?
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Aleksander » Cz kwi 14, 2016 08:06

W dyskusji już padło kilka dosyć ważnych argumentów wskazujących na perspektywę teologiczną, która pomaga ocenić i mieć krytyczne stanowisko do "cudu". Chciałbym dodać jeszcze jeden pomocny obraz z Pisma Świętego. W liturgii ST zwykły wierzący uczestniczył w większości czasu nie omalże jako "obserwator". Zwierzę w jego imieniu pokonywało "drogę", która była przeznaczona dla niego: od ołtarza w przedsionku do miejsca Najświętszego. Natomiast sama "droga" była transformacja/przekształceniem w coś dobrego. Wiemy o tym z tego jak był nazwany "produkt" końcowy "dym miły dla Pana". Celem każdego z nas jest zostać przekształconym w "dym/zapach miły dla Pana". Jednak było to nie możliwe za czasów Starego Przymierza, aż Chrystus złożył doskonałą ofiarę za nas. Apostoł Paweł w liście do Rzymian 12:1-2 pisze o tym, że teraz już możemy przyjść jako "żywe ofiary". Nie potrzebujemy zwierząt. Zatem w trakcie Świętej Służby/Mszy/ Nabożeństwa z sakramentem to my doznajemy transformacji! Właśnie na ten cud powinniśmy wskazywać. Natomiast Kościół wciąż jest tak mocno zapatrzony w terminologię Arystotelesa o substancji ze nie może oderwać oczu od chleba i wina Euchatystycznego, że nie zauważa co się dzieje w około. Charakter Nabożeństwa jest ofiarniczy nie dlatego że Chrystus musi być składany w ofierze (jak byśmy tego nie nazywali), lecz to my składamy siebie jako ofiary żywe, natomiast Chrystus jako Arcykapłandokonuje transformacji naszych dusz. Cudem staje się to że chce nam się zmieniać światzgodnie z miłością Chrystusową, a nie nienawiścią i gniewem jako to było przed tem.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Cuda Eucharystyczne

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 14, 2016 21:51

To, że akurat tzw."cuda" występują przeważnie w kościele katolickim może nie do końca świadczyć dobrze o kościele katolickim. Skoro Bóg jest przede wszystkim dla grzeszących - "cuda" wśród katolików wskazywać mogą równie dobrze na to, że coś dzieje się złego w ich kościele

Elżbieto, wskaż mi proszę gdzie napisałem, że uważam się za istotę bezgrzeszną? To zbyt daleko idąca nadinterpretacja tego co napisałem, nie mówiąc już o tym, że niesprawiedliwa i krzywdząca. Przyznam się, iż nie spodziewałem się tego typu stwierdzeń "usłyszeć" z Twoich ust.


Matthew.Trusting To co właśnie napisałeś na temat cudów, to znaczy, że dzieją się one wśród ludzi grzesznych (cuda dzieją się w KK), oznacza, co jasno napisałeś, że wśród nich źle się dzieje. Oznacza to również, że tam gdzie cudów nie ma , wszystko jest w porządku, tz. Nie ma grzesznych ludzi.
Może przejaskrawiłam nieco swoją wypowiedź, ale napisałam tak dlatego, żebyś się zastanowił, nad swoim podejściem. Swoją wypowiedzią dałeś do zrozumienia, że tam jest grzech, a tu nie ma. - Tak przynajmniej wielu będzie rozumiało to co napisałeś.
Przecież wszyscy jesteśmy grzeszni, i każdy z nas potrzebuje łaski od naszego Pana. Nasz Kościół nie dzieli grzechów na mniejsze i większe, bo zapłatą za wszelki grzech jest śmierć. W związku z tym nie można pisać, że tam gdzie się dzieją cuda, są ludzie grzeszni, bo to od razu daje skojarzenie, że tam gdzie ich, znaczy cudów nie ma, ludzie nie grzeszą.
Nie obrażaj się na mnie, bo nie było to moim zamiarem dopiec Ci do żywego, chciałam CI tylko uświadomić pewną rzecz.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zsyp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości